Zeki Olmak İçin , Önemli 11 Davranış

1 min


81

Zeki Olmak İçin , Önemli 11 Davranış

 1.Daha Fazla Hata Yapın (evet, yanlış okumadınız): 

Daha akıllı/zeki  olmak istiyorsanız, yeteri kadar  daha fazla hata yapmak zorundasınız.  Çünkü yapılan hatalar beynin en hızlı bir şekilde öğrendiği yoldur. Bir daha aynı veya benzeri hatayı  yapmamak için daha odaklı ve kasıtlı olarak beyniniz size bir  “alarm” verecektir.

2. Çevrendeki hatalardan ders çıkarın:

Hatayı başkalarından öğrenin. Bu yüzden okumak çok önemlidir . Büyük insanların yaptığı hataları “geçmişte yapılan büyük hatalar” ile ilgili tarih v.b. kitap okuyabilirsiniz.

3.Nefesinizi Kontrol Etmeyi Öğrenin:

Sağlıklı,oksijene doymuş ve rahat bir beyin istiyorsanız, derin ,sakince ve bilerek nefes almayı öğrenin . Bu seni daha zeki yapacağından emin olabilirsiniz. ( % 3 etkili )

4.Ağırlık Kaldırma ve Egzersiz

 Bu tür hareketler beyninize daha fazla oksijen verir. Egzersiz hafızayı yani zihni , öğrenme yeteneğinizi, odaklanmayı, yoğunlaşmayı ve anlama becerinizi geliştirir.

5.Sonucu Hayalen Görselleştiriniz.

Dünyadaki en zeki insanlar bir olayla karşılaştırmadan  önce olay ve bulgu ile alakalı olarak objeyi görselleştirirler.

Sebep, görsellik hafızayı daha aktif hale getirir. Köpek sesini düşünmekten çok , köpeğin kendisini düşünmek arasındaki fark gibi…

6.Nasıl Satılacağını Öğrenin.

Etrafınızdaki en zeki  insanlardan bazıları satıcıdır. Çünkü sebep , sonuç, amaç ,kar ,zarar, yatırım gibi kelimeleri tek bir bütün gibi düşünmek zorundalar. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmeniz gerekir.

7. Kitap Okuma , Makale Yazma.

Hiç bilmediğiniz değil az bir bilginiz olduğu bir konu hakkında kitap okuduktan hemen sonra o konu ile alakalı olarak bir tane uzun makale yazmaya çalışın. Sonra onu yıllar sonra okuduğunuzda hatalarınızı siz de görmüş olursunuz. Görüyorsanız zaten hafızanız güçlenmiş ve gelişmiştir. Hatta bazı yazılarınız da yapmış olduğunuz hatalar hakkında güle de bilirsiniz 🙂

8.Daha Az Yemek

Daha akıllı olmak istiyorsanız, vücudunuzla neyi nasıl  yapacağını bulmak için gereksiz kalori alımını reddedin. 

9. Satranç veya Dama  Gibi Strateji Oyunları  Oynayın.

Bu oyunlar , problem çözme yeteneklerinizi, bilişsel, eleştirilsel düşünme, mantıksal hareket, hedef belirleme gibi becerileri geliştirir.

10.Kısa, Orta ve Uzun Vadeli Hedefler Belirleyin .

Sabah kalkarken dahi saati kurma yapıyorsanız, niye hayatınız için plan yapmıyorsunuz. Plan insanın zihnini genişletir ve sizi zeki bir insan kılar.

11.Düşünmeyi gerektiren bir iş yapın.

 Zor düşünmeyi gerektiren bir işte çalışmasanız da , farklı zor kulvarlara yönelin. Basit işte çalışan kişiler ile ilişkinizi sınırlayın. Bu da sizi ister istemez geliştirecektir. 

 

MERAK EDENLER İÇİN :   Hayatınızı Değiştirecek 8 Alışkanlık

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

  • zeki olmak için neler yapılmalıdır?
  • zeki olmak için ne yemeliyiz ne yememeliyiz ?
  • 1 haftada zeki olmak mümkün mü ? 🙂 
  • bilgili olmak için ne yapmalıyım ?
  • zeki ve çalışkan olmak çok mu zor ?

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

81
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir