Vizyon Nedir ? Misyon Nedir ?

3 min


69

Vizyon Nedir ? Misyon Ne Demek ?

Vizyon Ne Demek?

Vizyon genel bir tabirle anlatılmak istenirse; hayalleri gerçekleştirmek adına yapılan planlamalar olarak adlandırılmaktır. Misyon ise tamamen farklı tanımı içermektedir. Geleceğe dair planlamalar yaparak; bu planlar doğrultusunda ilerleme sağlamak vizyonun temel gerekliliklerindendir. Geleceğe dair hayalleri bir çerçeve içerisinde tutmak da vizyon içerisinde sayılarak; tanımları arasında yer alabilmektedir. Olumlu anlamda sürekli olarak kullanılan bu tabirin pek de anlamı bilinmese de genel olarak harekete geçmek olarak da adlandırılabilmektedir. Uzun vadeli planlar yapmak; bir kişinin vizyon sahibi olduğunun en büyük göstergesi olarak tanımlanabilmektedir. Genel olarak resmi bir tanım olarak ifade edilen bu terim; hayallerini gerçekleştiren kişiler için yakıştırılan bir söylem olarak ifade edilmektedir.

Vizyonun hayal ile arasında belirgin bir fark vardır. Diğer bir deyişe göre ise hayaller vizyonlu bir birey olmanın ilk adımı olarak söylenebilmektedir. Günümüzden geleceğe doğru bakıldığında kariyer ve aile doğrultusunda plan ve program içeren bir tanım olarak görülmektedir. Uzun vadede yapılacak olan planlamalar kapsamında ilk başlarda az çok bir fikir meydana gelse de zaman içerisinde bu fikirleri daha da geliştirmek adına faaliyete geçmek gerekmektedir. Koşulları değerlendirerek; hayatı daha da yaşanabilir bir hale getirmek adına gündeme gelecek olan vizyonların; ünlü olmak ya da zengin olmak gibi durumlarla herhangi bir alakası bulunmamaktadır. Vizyon sahibi olmak hayalperest olmakla karıştırılmamalıdır.

vizyon ne demektir
vizyon ne demek

Vizyon Sahibi Ne Anlama Gelir?

Kişisel gelişimine fazlasıyla önem veren kişiler genel olarak vizyon sahibi olarak adlandırılmaktadır. Vizyon sahibi ne demek biçiminde gündeme gelecek olan bu sorulara en uygun yanıtlar verilebilecektir. Kişisel gelişim sürecinde ilgi alanları ya da eğitimleri doğrultusunda ilerleyecek olan kişilerin vizyon sahibi olarak adlandırılması son derecede normal bir tanım olarak görülmektedir. Her geçen gün bir adım ileride yer almak; kişilerin gündelik hayatlarını geliştirmeleri aşamasında vizyoner bir kimliği içlerinde barındırdığını da ifade etmektedir. Vizyoner ne demek sorusu da hemen hemen aynı tip bir sonuca varmanızda yardımcı olmakla beraber, tamamen çalışmalar sonrasında kişilerin kendi kimliklerini meydana getirmeleri anlamında da etkili bir seçenek olarak kendini göstermektedir.

Vizyon sahibi olarak tamamen gelişim odaklı bir pencereden hayatını sürdüren kişilerin; ulaşmak istedikleri hedeflerini gerçekleştirmeleri; sadece kendisine bağlı kriterler etrafında şekillenmemektedir. Kendisinin yanı sıra dış değişkenler de bu durumu fazlasıyla değiştirebilmekte ve kişilerin başarısız sonuçlar alabilmesinin de temel nedenleri arasında yer alabilmektedir. Ekonomik şartlar, krizler ya da engeller bu durumda devreye girebilecektir. Kişilerin olmak istedikleri mevki ya da konuma erişmelerinde de fırsatları ele alamama durumu söz konusu olabilecektir.

vizyoner nedir
vizyoner ne demektir

Günümüz şartlarında geleceğe dair belirsizliğin had safhada olduğu söylenebilmektedir. Kişisel gelişimine fazlasıyla önem veren ve hedeflerini gerçekleştirmeye dair amaçları mevcut olan kişilerin bu tip belirsizlikler sonrasında yüz üstü kalması durumu da görülebilmektedir. Bu yüzden de vizyonları doğrultusunda hareket edecek olan kişilerin, amaçları konusunda belli bir seçicilik içerisinde yer almaları da söz konusu olmaktadır. Vizyon sahibi olan kişilerin iş ve sosyal alanlarında fazlasıyla titiz ve seçici olmaları durumu gözlemlenebilmektedir. Aynı zamanda da bu kişilerin herhangi bir kariyer olanağını değerlendirilmemekle beraber; sadece kendini geliştirdiği alanların üzerine yoğunlaştıkları da ortaya çıkabilecek olan bir faktör olarak da adlandırılabilmektedir.

Vizyon ile Misyon Farkı Nedir?

Vizyon ile misyon gündelik ya da iş hayatı içerisinde sık sık kullanılan terimler olarak ifade edilmektedir. Bu ikisi zaman zaman karıştırılmakta ve farklı anlamlar içermesine rağmen birbirlerinin yerine de kullanılabilmektedir. Misyon genel olarak bulunulan konumu, vizyon ise ulaşılması istenen noktayı ifade etmektedir. Misyon kısa vadeli, vizyon ise uzun vadeli planlamalar olarak görülmektedir. Vizyon nedir misyon nedir biçiminde yer alan sorulara dayalı olarak hareket edilmesi anlamında da misyonun vizyonun gerçekleştirilmesi sonrasında meydana gelen durum olarak da adından söz ettirmesi durumu görülebilmektedir. Bu noktada vizyon kılavuz görevi görerek; hedef olan misyona en kısa süre zarfında erişmeyi de an be an sağlayabilmektedir.

İşletme ya da kurumlarda bilincin ve çalışma stilinin belirlenmesinde misyon ve vizyon unsurları önemli bir yer tutmaktadır. Çalışanların bu iki kavramı iyice benimsemeleri ve iş hayatlarına da aktif olarak yansıtmaları da görülebilecek bir durum olarak ifade edilmektedir.

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

  • vizyon sahibi olmak ne kazandırır bizlere ?
  • vizyon sahibi ne demek ?
  • vizyoner ne demek ? 
  • vizyon nedir misyon nedir ?  arasındaki en belirgin fark nedir?
MERAK EDENLER İÇİN :   Teknoloji Olmasaydı Ne Olurdu ?

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

69
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir