Teknoloji Olmasaydı Ne Olurdu ?

3 min


72

Teknoloji Olmasaydı Ne Olurdu ? sorusuna sadece iki seçenekte ele almamız kafidir diyorum. Çünkü bu iki şey hayatımıza öyle bir girmiş ki onsuz yapamaz hale gelir olmuşuz sanki…

1- Facebook  Olmasa Ne Olurdu ?

Dünyanın sonu mu olur du ? acaba:)

Markanızla bir kez ilgilenmiş olan kişilere hedef alarak yaptığınız Facebook Retargeting reklamları farkındalık oluşturarak  ve yüksek dönüşüm dönüşüm sağlıyor. Şirketler için artık vazgeçilmez bir kaynak ve hedef niteliği taşımaktadır.

Aynı zamanda Facebook, insanların birbirleriyle iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan sosyal paylaşım sitesidir. ( tabii  bunları iyi niyetli düşünüyoruz )

Bazen Facebook‘ta an itibariyle bazı sıkıntılar yaşanıyor. Facebook ana sayfa problemleri yaşanırken Instagram’da paylaşımlar yapılamıyor hale geliyor. Facebook bugün 2 milyara yaklaşan hatta bu sayıyı aşan kullanıcısıyla en büyük aile niteliğini taşıyor.

Zaman zaman facebook da hata veriyor… Bu hataların başında Facebook durduruldu hatası… Peki nedir bu hata gerçeğe dönüşürse ne olurdu ?

 

İlk başta, insanlar kendi internet bağlantısı ile bir şeylerin yanlış gittiğini zannederek ve yeni sekmede google açılacaktır düşünecektir.

İnternet bağlantılarıyla alakalı yanlış bir şey olmadığını ve Facebook’un çalışmadığını anladıktan sonra, insanlar bunun hakkında Tweet atmaya başlayacaklar.

#help

#faceöldü

#faceçöktü

#facebookyoksabendeyokum  ?

#faceyegirenvarmı

#saldırımıoldu

gibi twitleri görürüdük herhalde…

 

Whatsapp’daki ekran resimlerini ve durumlarını  değiştirmeye başlayacaklar insanlar.

İnsanların arkadaşlarının doğum gününü hatırlamaları zorlaşır.

Evlerde ve otobüslerde yabancılar belki de her 5 dakikada bir duvarlarını yenilemek yerine,  birbirleriyle konuşmaya başlayacaklar. Yani sosyallik daha yakın olacak

Mark Zuckerberg biraz gergin olacak veya kaybolacak.

Dünyanın en iyi mühendisleri  facebook ‘ u tekrar yazmaya başlayacaklar. ( belki de daha yeni bir face gelecek diye dua edenler olacaktır. )

Twitter mikro bloglama sitesi olduğu için 140 karakter sınırı insanlara ve öfkelerine yetmeyecek. Yani twitter trafiğinde  ani bir dalgalanma tanık olunacaktır.

facebook olmasaydı

Bu arada peş peşe facebook taklitleri çıkmaya başlayacak ve kişisel veriler çalınmaya yüz tutacaktır.

Tüm haber kanalları flash haber olarak geçecekti.

Panik bir sürü olacak, muhtemelen Mark Zuckerberg haber kanallarında aranan isim olacaktır.

Herkes şimdi ne olacak diye sorarken  iş verimliliği azalacak!

instagram CEO’su, yıl sonunda  en şansız adamını kaybetmiş olacak.

Daha bir çok senaryo olacağa benziyor. Sizin de aklınızda geçen bir film şeriti var ise lütfen yorum kısmına ekleme yaparak belirtiniz. Bizim aklımıza gelenler şimdilik bu kadar . Ama şunu itirafa etmek gerekirse Bence facebook kapanmasın… 🙂

yine de kötü gün dostu demeden geçemiyoruz…

2-Bilgisayar Olmasa Ne Olurdu ?

Hepimizin bildiği gibi bilgisayar, belirli bir geçmişi olan ve günümüzde pek çok özellikte  çeşidi bulunan teknolojik bir alettir.

Çok hızlı işlem yapma, büyük bilgileri çok küçük alanlarda saklama kapasitesine sahiptir. Aslında bununla da kalmayıp aritmetik ve mantıksal ve işlemleri yapabilen ve her  yaptığı işlemlerin sonucunu  an ve an saklayabilen ve istenildiğinde geri getiren , belli bir veriyi, belli bir programa göre işleyebilen bir makinede desek az bile demiş oluruz.

 

MERAK EDENLER İÇİN :   Platonik Aşkın Üzerimizdeki Etkileri Nelerdir.

Aslında   savaş sırasında hareket edebilecek veya kaybolabilecek karışıkları iletmekle ilgiliydi. Her nasılsa bu dünya çapında ve her kişi  cihaz üzerinde yayılmaya  devam eden bir çözüme yol açtı.

bilgisayar olmasaydı ne olurdu

Sesler, resimler , filmler ve  sınırlı miktarda dijital veri açısından duyumların tüm temsilini birleştirmekle yetinmez bilgisayarlar. Vazgeçilmez olması bunlarla sınırlı değildir elbette.

 

Evrensel bilgisayar iletişimi sağlayan internet protokollerini bizlere ulaştırması unutulamaz bir parçadır.  Neredeyse tüm mobil uygulamaların bağlı olduğu hızlı radyo frekanslı veri iletimini üstleniyor.

 

Kuantum teorisinde her şeyin nasıl çalıştığını açıklıyor olması da ayrı güzellik aslında.

 

Vazgeçilmez o kadar nedeni var ki saymakla bitmez. En güzel tarafı da kağıt, kalem , silgi ,cetvel ,pergel … taşımıyorsun 🙂 çok tutumlu bir arkadaşımızdır kendisi…

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik. Eğer bu soruları kendinize soruyor ve cevabını da aşağı yukarı biliyorsanız , emin olun  doğru yoldasınız ve ufkunuz genişliyor demektir.  Zaten beynimizin , aklımızın , fikrimizin, düşüncemizin , kalbimizin ve yüreğimizin ilk amacı,  ufkumuzu geniş tutmaktan geçer.

 

  • teknoloji olmasaydı ne olurdu sorusuna başka  örnekler verebiliyor musun ? 
  • teknoloji olmasaydı aile ve arkadaşlık nasıl olurdu ?
  • teknoloji ve tasarım olmasaydı hayatımızda ne gibi değişikler olurdu ? 
  • teknolojik araçlar olmasaydı hayatımız nasıl olurdu ?
  • sanayi olmasaydı ne olurdu ?
  • teknoloji ve tasarım olmasaydı hayatımızda ne gibi değişiklikler olurdu ?
  • teknolojinin yararları ve zararları nelerdir ? 
  • klima olmasaydı hayatımız nasıl zorlaşırdı ve başka alternatif yollar arama yollarına girsek sonuç ne olurdu ? 

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

72
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir