FARKINDALIK İÇİN ÇARPICI BİR OYUN : TAHTSIZ KRALİÇE

1 min


97

 TAHTSIZ KRALİÇE

Toplumsal problemlerin gün yüzüne çıkarılması, açığa vurulması insanlara fark ettirilmesi için en doğru yoldur belki de sanat. İşte bir tiyatro oyunu ile toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadınların senelerdir köklenmiş ama farkına varılmayan sıkıntıları gözler önüne seriliyor.

Oyunumuzun adı: Tahtsız Kraliçe.

Ankara Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenen bu oyun bahsettiğimiz üzere toplumda farkındalık için umut ettiğimiz eleştirel bir oyun.

12 yaşından beri mutfakta olan bir kadının hayatının nasıl çıkmaza girdiğini gösteren bu oyunda aslında böyle nice kadının olduğu fikri herkesin kafasını karıştıran düşünce olmalı.

Tahtsız Kraliçe oyununda oyuncuların izleyiciler tarafından daha kolay ve net anlaşılabilmesi için tiratlara ve kişisel anlatımlara yer verilmiş. Tiyatro kültüründe çok tercih edilmeyen bir tarz olan oyuncunun kendini tanıtması tekniği seyircileri rahatsız etmeden oyuna eklenmiş bir detay.

Kadın sorunları aslında tüm toplumun sorunu. Bu bakış açısıyla kadın, erkek, yaşlı ve genç demeden herkesin bilinçlenmesi gereken bu tarz bir toplumsal problemin topluma en güzel sunulabilecek şekli tiyatrodur.

Oyunu izlerken size hiç yabancı gelmeyen insanlar göreceksiniz sahnede. Size hiç yabancı gelmeyen statüler ve konumlar olduğunu fark edeceksiniz. En önemlisi ise oyunun sonunda aslında tüm bu statü ve konumların nasıl birer zorlama ve yanlış olduğunu fark edeceksiniz.

Kadın sorunları diyerek sınırlandırdığımız ana fikrin yanında gerçekten büyük bir toplum bilinci ve anlayışı uyandıracağını düşündüğümüz oyunu izlemenizi tavsiye ederiz.

Bir perdelik bir oyun olan Tahtsız kraliçe oyunu bir Türk tarafından kaleme alınmıştır. Eserin yazarı Özlem Saraç bu alandaki çeşitli çalışmaları ile birçok ödülün de sahibidir. Sanatı toplumu bilinçlendirmede bir araç olarak kullandığı bu oyun da izleyiciler tarafından beğeni toplamayı başarmıştır.

Bir kadının hayatının sahneye koyulması ile birçok kadının koskoca bir toplumun derin bir yarasını gözler önüne seren Tahtsız kraliçe oyununa bir bilet alarak izlemelisiniz. Oyun sonunda belki bilmediğiniz belki farkında varamadığınız şeyler sizin için daha açık daha anlaşılır olacak ve aynı zamanda bir sorgulama ve düzeltme evresine geçeceksiniz. Daha bilinçli ve farkındalık sahibi bir toplum için bu tarz oyunların artmasını ve herkesin izlemesini ümit ederiz.

MERAK EDENLER İÇİN :   KOSOVALI PEER GYNT:GERÇEKÇİ ,ŞİİRSEL VE SERÜVEN

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

97
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir