SATRANÇ : ZWEIG’IN “SON”SUZ ESERİ SAHNEDE

1 min


88

Satranç Tiyatrosu

Stefan Zweig ve onun unutulmaz eserleri hakkında hemen herkesin bir fikri var. Kendi ölümünün onu unutturmaya yetmemesini sağlayan hazinesi geriye bıraktığı eserleridir çünkü. Böyle düşünüldüğünde ondan geriye kalan son kaleme aldığı eseri “Satranç” diğer eserlere nazaran daha ayrı bir yere sahip oluyor. Nereden bakılsa bu eser aslında bir nevi veda mektubu oluyor. Söylenmek istenen son sözler sanki bu eserde okuyucuyu buluyor.

Eseri okuyanlar ne demek istediğimi daha iyi anlar ama okumayanlar için biraz daha detay vermek gerekirse Stefan Zweig tarafından kaleme alınan son eser “Satranç”. Bu eserde yazarın Hitler Almanya’sı ve kendi sürgün hayatına dair daha fazla iz, görüş ve fikir bulmak olağan. Kitaptaki iki ana kahramanın kimleri sembolize ettiği de kısa bir düşünce ile bulunabilecek açıklıkta. Tabi her zaman bir soru işareti kalır kafada. Hiçbir zaman tam anlamıyla emin olunamaz edebi bir eserse söz konusu olan. Biz sadece eserden aldığımız tat ile kendi varsayımlarımızı ileri sürebiliriz.

Üzerine bu kadar konuşulan ve okuyan herkes için keyifli bir serüven olan bu kitap oyunlaştırılarak sahneye koyulur ve kötü bir sonuç alınabilir mi? Sanıyorum bu ihtimal çok düşük. Kaliteli reji ve oyuncular eşliğinde Satranç oyunu seyircileri kitap kadar hatta daha fazla etkilemeyi başarıyor.

Stefan Zweig ve yaşamı hakkında verdiğimiz tüyolar bir yana oyunun konusu sizi şaşırtabilir. Yazar o dahi kalemi ile anlatmak istediklerini oldukça şaşırtıcı yollardan ulaştırıyor okuyucuya. Bir tren yolculuğunda gerçekleştirilen bir satranç düellosu oyunun asıl konusu. Burada düellonun iki tarafını oluşturan kahramanlar öyle karakterler ki tüm oyunun vazgeçilmez iki ana unsuru haline geliyorlar.

Bu eseri Türkçeye çeviren Ayça Sabuncuoğlu ve oyunlaştıran ise Ahmet Yapar. Ankara Devlet Tiyatroları tarafından hazırlanan bu oyunun reji koltuğunda Özgür Avcu oturuyor. Başlı başına disiplinli ve özverili bir çalışmanın eser olan oyun kitabın ve değerli yazar Stefan Zweig’ın hakkını veriyor.

MERAK EDENLER İÇİN :   KARMAKARIŞIK :ADININ HAKKINI VEREN EĞLENCELİ BİR OYUN 

Oyun bir perdeden oluşuyor ve yaklaşık bir saat sürüyor. Kısa bir oyun denebilecek Satranç için izlerken zaman ile olan tüm bağlantınızı kaybedeceğinizi düşünmekteyiz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

88
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir