Sosyal Psikolojiyi Belki De Hiç Böyle Okumadınız.

2 min


94

Sosyal Psikoloji Nedir? Sosyal Psikoloji Soruları

Sosyal psikoloji kabaca tabirle , tutum , davranış ve yargıların şekillenmiş halidir. Sosyal psikolojiyi her insan yaşar. Çevremdekiler bana niye çok bakıyor, toplumda neden konuşamıyorum, ne oldu da işlerim aksi gitti bugün. ( hal bu ki görünürde hiç bir şey olmamasına rağmen ) Bu tür soruları cevapları binlerce yazsak sığdırmamız mümkün değil. 

Çevremdeki insanların en çok birbirine sorduğu ve aradığı cevaplara şöyle bir göz atalım isterseniz. Belki de aynı durumu yaşama durumu sizde de vardır.

İnsanlar ne zaman yargılandıklarını hissedebiliyor mu?

Bazı insanlar aşırı hassastır ve niyetinin olmadığı yerde hüküm görüyorlar. Yargılayan insanlar hepimizden uzaklaşır , buluşmaları ve ilişkileri sınırlar veya yavaş yavaş keser. Seni görmezden gelmeye başlarlar .

İçe dönük bir insanım nasıl açıla bilirim ? 

Bazı insanlarda bu durum söz konusudur . Ama şunu ayırt etmek de zorlanıyoruz. Yalnızca ani çıkışlarda ve konuşkanlıklarda dışa dönüklük değildir . Sosyal Psikolojide Bu sadece istem dışı olarak duydu ve davranışların dışarıya yansımaların sonucudur. Fikrinizi ve düşüncelerinizi , asla birisi beni eleştirilme korkusuyla toplumun önünde söylemekten  çekinmeyin. İçe dönük olmayı öğrenmek imkansız olduğu zamanlarda ,  dışa dönük davranmayı öğrenebilirsiniz.

sosyal psikoloji nedir

Sosyal Psikolojide neden birçok yaşlı insan durmadan  halinden şikayetçi ?

 Hiç şikayet etmeyen insanlar, kötü durumlarla başa çıkma eğiliminde olan ve hayatta kalma özelliğini benimseyen  kişilerdir. Umutsuzluğa karşı bütünsüzlük duygusu şikayetçiliğin sebepleri arasındadır. Sosyal Psikoloji olarak böyle söylemek gerekir ama sağlık açısından ve ölüme yaklaşma açısından düşünüldüğü zaman şikayetçi bir yapıda olmaları çok normeldir. Hatta yaşlılar = bebek gibidirler diyebiliriz.

sosyal psikoloji soruları

Tüm insanlarda empati ve fedakarlık kapasitesi belirgin bir özellik değildir.

Empati açısından düşünürsek , hayır  Empati, zihinsel olarak sinirsel bireylerin mücadele edebileceği bir şeydir.

Fedakarlık boyutundan bakarsak eğer, evet.  Herkes isterse buna empati duymayanlar da dahil olmak üzere öznelliği sergileyebilir.

Sosyal Psikolojide biriyle konuşurken vücut dilini yansıtma kullanın. Başkasının jestlerini ince bir şekilde kopyalamak, ona ayrı sevecanlık katacaktır. 

Bystander Etkisine göre ; Bir trafik kazasında çevre de yani olay mahallinde ne kadar fazla insan olursa, birisinin öne çıkıp yardım etmesinin daha az olası olduğunu öne sürüyor. sosyal psikoloji de bunu doğruluyor.

Bireysel kimliğimizin çoğu grup kimliğimize bağlıdır .

Bir grupta bir espri yapıldığında  insanlar  gülerken, oradakiler içgüdüsel olarak o grupta en yakın hissettiği kişiye bakarak gülerler. En büyük gülümsemeyi sen  yaparsan, otomatik olarak kendini daha mutlu hissedeceksiniz.

Bu sorunların sadece milyarda biri desek abartmamış olurum.

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik. 

 

  • sosyal psikoloji makale çalışma yapabilir misiniz ?
  • sosyal psikoloji çalışma alanları nelerdir?
  • sosyal psikoloji kuramları gerçek mi ?
  • sosyal psikolojinin diğer bilimlerle ilişkisi var mı ? 

Yazımı sabırla okuduğunuz için hepinize yürekten teşekkür ederim. 

 

MERAK EDENLER İÇİN :   Neden 6 milyon

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

94
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir