Sosyal Girişimciliğin İş Odaklı Tanımı

2 min


85

Girişimcilik Nedir?

Sosyal girişimciliğin tanımı konusunda bir fikir birliği yoktur ve sosyal girişimci olarak kimlerin saydığı konusunda sürekli tartışmalar vardır. Bu, farklı tür alanlarla ve disiplinlerle ilişkilendirilen bir kavram için kaçınılmazdır. Bazıları hayırseverleri ve sosyal aktivistleri sosyal girişimciler olarak görüyor. Diğerleri, faaliyetlerini sosyal faydaları olan sonuçlara götüren kar odaklı bireyler veya kuruluşlar içinde değerlendirmeyi sınırlandırmaktadır. En geniş kapsamlı tanım Gregory Dees’ten gelir. Akademide bir çalışma alanı olarak sosyal girişimciliği geliştirmek için uluslararası tanınan Duke Üniversitesi’nde profesördü. Bu terim 1998 yılında kısa ama temel makalesinde Sosyal Girişimciliğin Anlamı adlı makalesinde tanımlandığında hâlâ yeni çıktı ve şimdi kendilerini sosyal girişimci olarak tanımlayan insanlar tarafından nadiren kullanıldı.

Bununla birlikte, kavramı, zamanımıza iyi adapte edilmiş bir cümle olarak tanımladı ve bunu bir sosyal misyon tutkusunu disiplin, yenilik ve kararlılık gibi bir işle birleştirme süreci olarak tanımladı. Birçok girişimci, istemeden toplumları başarılı işlerinin bir türevi olarak istemeden etkilese de, sosyal girişimci değillerdir. Dees, niyetin önemli olduğunu vurguladı. Sosyal girişimciler bir girişimci cinsidir. Onları düzenli girişimcilerden ayıran, kişisel kazanımlar için karlılık ihtimalinin onları motive etmediğidir. Motivasyonlarının merkezinde acil sosyal sorunların çözülmesini amaçlayan bir sosyal görevdir.

Sosyal girişimciliğin iş odaklı tanımı

– Bir iş açısından sosyal girişimcilik, girişimcilik ve işletme yönetiminin temellerini takip eder. Çoğu sosyal girişimci ve sosyal işletmeleri, sosyal değer yaratmak için yönetim ve örgütsel teorilerden ödünç almak için yenilikçi iş modelleri veya çerçeveler kullanmamaktadır. Normal kar amacı gütmeyen modeli izleyen sosyal girişimler var. Bununla birlikte, iş açısından bakıldığında, kar amacı gütmeyen ve kar modelleri için birleştiren sosyal girişimler vardır. Bunlar sosyal amaçlı işletmelerdir ve bankalar özel geçim kaynaklarını ve mesleki eğitim organizasyonlarını içerir. Sosyal girişimcilik, diğer tüm işletme organizasyonlarını da beğenmek ve finansal kaynaklardan elde edilen kaynakları, insan kaynağı olarak kullanmak üzere sosyal değer üretmek için kullanmak da önemlidir.

Bu nedenle, sosyal girişimlerin başarısının ölçüsü servet yaratma değil, toplum veya hizmet ettikleri toplumlar için olumlu etkilerdir. Sosyal girişimciliğin bu iş odaklı tanımı, sürdürülebilirliğin öneminden de bahseder. Kar amacı gütmeyen yardım kuruluşları genellikle diğer bağış toplama girişimlerinin yanı sıra bağışlara da güvenmektedir. Ancak bu zorlu ve sürdürülemez olabilir. Sosyal girişimler hayatta kalmak gibi iş modelleri kullanır. İlki, mal veya hizmet satarak. Bu, kar odaklı ve kapitalizm odaklı bir iş girişimi gibi gözükse de, ürünleri üreten ve satan sosyal girişimler, daha büyük sosyal faydalar için iş yapma misyonuna sahiptir.

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

  • sosyal girişimcilik dersi hayat dersine paralel mi ?
  • sosyal girişimcilik ödüllerini versem ben girişimci olarak hak eder miyim?
  • girişimcilik ve sosyal girişimcilik farkları nelerdir?
  • sosyal girişimcilik kitap yazarı olsam ilk cümlem ne olurdu?
  • sosyal girişimci nasıl olunur?
  • sosyal girişimcilik ölçeğinde neler vardır?
  • türk sosyal girişimciler kimlerdir?
  • girişimcilik nedir ?
MERAK EDENLER İÇİN :   Kitap Okurken Uykunun Gelmesi

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

85
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir