SİYAHLI KADIN : BİR HAYALET TİYATROSU

1 min


81

TİYATRODA NADİR RASTLANAN GERİLİM KORKUNUN GÜZEL BİR ÖRNEĞİ SİYAHLI KADIN (BİR HAYALET OYUNU)

Siyahlı Kadın oyunu tiyatro tutkunlarının daha da aşina olduğu ama hemen herkes tarafından kabul edilecek bir gerçek varsa bu da tiyatro da gerilim korku türlerinde çok fazla oyuna rastlanılmamasıdır. Örneği az olan bu tür tiyatroda belki biraz zorlayıcı olacağı düşüncesi ile tercih edilmiyor olabilir. Çünkü bu sahneye koymayı güçleştiren türün özellikleri başarısızlık ihtimalini beraberinde getirir. Tüm bu saydığımız zorlukların üstesinden gelerek sahneye çıkan Siyahlı Kadın oyunu seyirciyi etkileyerek başarılı olmayı başaran türünün nadide eserlerinden oluyor.

Siyahlı kadın (bir hayalet oyunu) aslında başlangıçta tiyatro değil bir kitaptır. Bu kitap üzerine bir filmi de çıkmıştır aynı isimle. Ardından Susan Hill’ın bu kitabını Stephen Mallatratt oyunlaştırarak okuyucuyu yeni bir deneyime davet etmiştir.

İsmiyle ilk tüyoyu veren bu oyun tahmin edildiği üzere gerilim korku türünde bir eserdir. Oyun Türkiye’de Ankara Devlet Tiyatroları tarafından hazırlanmış ve seyirciye sunulmuştur. Yazar Susan Hill’in İngiltere’nin kuzeyinde geçen yaşantısı ve bu kasvetli ortamın oyunun oluşumunda büyük etkisi olduğunu tahmin etmek güç değil. Bir türün olabilecek en iyi örneklerinden biri olarak Siyahlı Kadın olay örgüsü yanında kostüm ve dekor gibi diğer önemli detaylarıyla seyirciyi heyecanlandırmayı başarmıştır.

Tiyatro da zor bulabileceğiniz oyun türlerinden olduğu için bu oyunu kaçırmadan izlemenizi tavsiye ederiz. İzleyenler tarafından alınan geri dönüşlerinde genellikle olumlu olması bu tavsiyeyi güçlendirir.

Bir diğer yandan tiyatro ile çok aranız olmasa bile gerilim korku türlerinden hoşlanan kişiler içinde tiyatroyla tanışmak ve yeni tatlar almak için iyi bir imkan yine bu oyun. Tiyatro yapısı gereği kitap ve sinemaya oranla sizi daha çok içine alan ve oynarken yaşatan bir ortam olduğu için bu esere olan ilginizi ve sevginizi artıracaktır.

MERAK EDENLER İÇİN :   Kış Masalı Tiyatro Hakkında

Siyahlı Kadın Ankara Devlet Tiyatroları oyuncuları tarafından Mesut Turan yönetmenliğinde hazırlanarak kostümden, dekora oradan oyuncularına başarılı bir çalışmanın eseri olmuştur. Türündeki az çalışmanın yanı sıra tüm zorlukların altından kalkarak seyirciyi tatmin etmeyi başarmış bu oyunu izleyerek siz de yeni deneyimler edinebilirsiniz.

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

  • siyahlı kadın tiyatro bilet fiyatları nasıl , izlemeye gerçekten değer mi ?
  • siyahlı kadın akün sahnesi nasıl ?
  •  tiyatro konusuna dair film çevrilse gerçekten başarılı olunur mu ?
  •  tiyatro oyuncuları için bu oyunun devamı çekilse aynı başarıyı yakalarlar mı ?

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

81
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir