Sınav Kaygısı Nedir ? Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir ?

2 min


99

Sınav Kaygısı Nedir?

sınav kaygısı nedir sınav kaygısı nasıl yenilir

Günümüzde sınav sistemlerine dayalı olarak geleceği şekillendirmekte olan çocukların üzerinde fazlasıyla bir baskı bulunmaktadır. Genel olarak aile bazlı ortaya çıkabilecek olan bu baskı durumları çocukların ruh hallerinin değişmesinde ve fazlasıyla da stres ile kaygı sahibi olmalarına neden olabilecek durumda kendini göstermektedir. Öğrencilerin sınavlarda başarısız olmalarına dayalı olarak ortaya çıkan bu durumun zaman içerisinde kontrol edilmesi de gerekmektedir. Kontrol esnasında sınav kaygısı bulunan öğrencilere yakın bir davranış sergilemek gerekmektedir. Aynı zamanda da özel öğretmenler de tutularak; öğrenimlerini daha kolay bir duruma getirmek de etkili bir yöntem olarak değerlendirilmelidir. Sınav kaygısı ile başa çıkmanın yolları konusunda bu şekilde hareket etmek minimum bir fayda sağlayabilecektir.

Sınav Kaygısını Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Sınav Kaygısı Azaltma Teknikleri:

Sınav kaygısına dayalı olarak gösterilecek olan faaliyetlerde ilk olarak öğrencilerin karakter yapılarına ve bu durumun gelişmesine neden olan faktörlere yer verilmelidir. Öğrencilerin karakter yapısının yanı sıra ders çalışma alışkanlıkları, aile baskısı, başarısızlık korkusu, sorumluluk bilinci gibi durumları değerlendirilmelidir. Bu suretle de gereken konuşma ya da terapilerin gerçekleştirilmesi de gerekmektedir. Aile ve yakın çevresinde olan kişilerle de gerekli diyalogların kurulmasıyla beraber en iyi sonuçların alınabilmesine dayalı olarak hareket edilmesi gerekmektedir. Genel bir tabirle sınavın dünyanın sonu olmadığı ve hayatını sınava göre odaklamamasına dair söylemlerde de bulunulabilecektir. Sınav kaygısı azaltma teknikleri uygulanarak; maksimum ölçütlerde fayda sağlayabilme durumu da gözlemlenebilecektir.

sınav kaygısı azaltma teknikleri
sınav kaygısı azaltma teknikleri

Sınav Kaygısını Yenmenin Yolları 

Sınav kaygısını yenmeye dayalı olarak girişimlerde öğrencilerin kendilerine hakim olmaları başlıca faaliyetler olarak görülebilmektedir. Bu tip düşünceler içerisinde olmaları halinde kendilerini yönlendirerek; olumsuzluklardan uzak durmaları önemli bir yerde bulunmaktadır. Aynı zamanda da kendilerini sınavda başarılı olacaklarına dair telkinlerde bulunmaları son derecede önemlidir. Ortaya çıkan terleme ya da kasılmalar durumunda da nefes egzersizleri ya da açma germe hareketleri içerisinde yer almaları tavsiye edilmektedir. Sınav kaygısı nasıl yenilir biçimindeki durumlarda öğretmenlerden ya da uzman kişilerden de gerekli desteklerin alınması durumu ortaya çıkabilmekte ve var olan korkuların önlenmesinde de önemli bir pay sahibi olarak adlandırılmaktadır.

sınav kaygısı nasıl yenilir
sınav kaygısı nasıl yenilir

Sınav Kaygısında Uzman Yardımı Almak

Sınav kaygısının yok edilmesinde uzman yardımı almak son derecede önemli bir uygulama olarak görülmektedir. Ancak toplum içerisinde sınav kaygısı için psikolog mu psikiyatri mi biçiminde de kararsız kalınmaktadır. Hangi uzmana gideceğini bilemeyen kişilerin ilk aşamada psikologlara yönelmeleri tavsiye edilmektedir. Psikologların; öğrencilere verecekleri telkinlerle beraber sınav kaygısında oldukça başarılı durumlar yaşamaları gözlemlenebilecektir. Psikologların ruhsal ve fiziksel olarak gerekli önerileri sağlamasından ötürü bu tip bir durum da ortaya çıkabilecektir. Böylelikle öğrencilerin sınava karşı daha hazır konumda olmaları da sağlanabilecektir. Herhangi bir korkuları da sınav aşamasında meydana gelmeyecek ve genel olarak da başarıya daha da yakın hissedeceklerdir.  

sınav kaygısı için psikolog mu psikiyatri mi
sınav kaygısı için psikolog mu psikiyatri mi

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

sınav kaygısı nedenleri herkes için aynı kaygı düzeyine sahip ?

sınav kaygısı azaltma teknikleri her zaman geçerli mi ?

sınav kaygısı belirtileri sınavımı etkiler mi ?

sınav kaygısı testi işe yarar mı ?

sınav kaygısıyla başa çıkma önerilerinde başarılı olanlar çoğunlukta mı ?

MERAK EDENLER İÇİN :   Başarılı İnsanların Sözleri : Kişisel Başarı Sözleri

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

99
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir