Sağlık Yönetimi Ne İş Yapar

2 min


74

Sağlık Yönetimi Ne İş Yapar

Sağlık Yönetimi Ne İş Yapar; Her alanda olduğu gibi hastane gibi hayati önem taşıyan kurumlarında kaliteli, güvenilir, profesyonel, işine önem veren, eğitimli personellere ihtiyaçları vardır. Gelişen dünya şartlarında hastanelerinin yenilikçi, kendini geliştiren, teknolojiyi yakından takip eden, pratik çözüme odaklı, idari yönü kuvvetli, iletişimi kuvvetli, insan ilişkileri iyi, gerekli olan her türlü bilgiye sahip yöneticilere sahip olmaları zorunlu hale gelmiştir.

Sağlık Kurumları bölümlerine gerekli personel, araç ve gerecin sağlanması, bütçe hazırlanması, personellerin daha verimli çalışmalarını sağlamak, hastaların daha memnun olacakları hizmet ortamını hazırlamak, ayrıca, hastanenin halen ve gelecekteki gereksinimlerini tespit etmek gibi gerekli çalışmaları yapacak kişilere ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı, dört yıllık eğitimden geçen bölümü mezunları karşılamaktadır. Sağlık yöneticileri ilk 2013 yılında ilk kendilerine açılan kadro ile atanmış ve atama puanı 74 ile kapatılmıştır.

Sağlık yönetiminin 22 Mayıs 2014 yılında ilk meslek tanımı yapılmış ve resmi gazetede yayımlanmıştır. 18 Aralık sağlık yöneticileri günü olarak kutlanır. Daha yeni bir bölüm olmasına rağmen, yıl geçtikçe daha da gelişim gösteren  bir bölümdür.

Sağlık yönetimi bölümünün temel amacı; hastaneler başta olmak üzere, sağlık alanında faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşlara, ne yaptığını bilen, sorumluluk sahibi, idari yeteneği gelişmiş, donanımlı, eğitimli,  gelişime açık personeller ve nitelikli üst düzey yöneticiler yetiştirmek ve onları her türlü sağlık kuruluşlarının işleyişini daha verimli, daha hızlı ve daha kalıcı çözümler üretebilecek donanımda yetiştirmektir.

Zira bu bölümde okuyan öğrenciler; işletme, İktisat, muhasebe gibi derslerin yanı sıra alan dersleri olan Sağlık Hukuku, Sağlık Hizmetleri Yönetimi gibi dersler üzerine de eğitim görmektedirler. Aldıkları bu dersler ile sağlık kuruluşlarının, hastanelerinin idare edilmesinde önemli role sahip olurlar.

MERAK EDENLER İÇİN :   Polis Olmak İçin Gerekenler. Polis Olmak İçin Şartlar

Sağlık Yönetimi İş İmkânları

Sağlık Yönetimi iş imkânları; sağlık yönetimi mezunları hem kamu, hem de özel sektör olmak üzere bir çok alanda çalışma imkanına sahiptirler. Hastanelerin yönetim pozisyonunda görev alabildikleri gibi, il sağlık müdürlüğüne kadar yükselme imkanına sahiptirler. Sağlık yönetimi bölümü mezunları formasyon aldıkları takdirde sağlık meslek liselerine atanma imkanları bulunmaktadır. Aynı zamanda üniversitelerde akademisyen olarak istihdam edilebilirler.

Bir başka iş imkânı olarak ilaç firmalarında çalışabilirler. Milli Savunma Bakanlığına ait Askeri Hastanelerde yönetici pozisyonunda olarak görev alacak Sağlık Subayı ihtiyacı da bu bölüm mezunları tarafından karşılanmaktadır.

Sağlık yönetimi maaşı; kamu ve özel sektör olmak üzere bulunduğu yere ve konuma göre farklılık göstermektedir. Kamuda yapılan son zamlardan sonra  çalışanının maaşı, 3.135 TL’dir. Çalışanın medeni durumu, çocuk sayısı gibi durumlarda maaşlar farklılık gösterebiliyor. Bu durumda en yüksek maaş 3.700 TL’dir. Sağlık yönetimi yüksek lisans yapmak isteyen mezunlar öğrenciler için bir çok üniversitede bu imkan tanınmıştır. Mezunlar, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde bulunan diğer bölümlerde Çift Anadal veya Yandal programları ile lisans tamamlayarak İİBF mezunları ile aynı haklara sahip olarak, kamu ve özel kuruluşlarda; müfettiş, müfettiş yardımcısı, denetçi, uzman yardımcısı olarak görev alabilmektedirler.

Sağlık yönetimi taban puanları 2019 2020

Sağlık yönetimi taban puanları 2019 yılı için belirlenmiştir. Taban puanlarına bakmak isteyen yani bu bölümü okumak isteyen sizler öncelikle şu hususların bilincinde olmanızda fayda vardır. Bulunduğunuz hastanelerde doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanları ile sürekli diyalog halinde olacak,  onların daha verimli ve daha sağlıklı bir ortamda çalışmalarına olanak sağlayacak her türlü düzenlemeleri sizler yapacaksınız. Yapacağınız işin bilincinde olarak okuyacak, sağlık sektörünün daha da gelişmesi için çalışmalar yürüteceksiniz. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diliyoruz.

MERAK EDENLER İÇİN :   Savcı Ne İş Yapar? Savcı Maaşları Ne Kadardır ?

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

74
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir