Renklerin İnsanlar Üzerindeki Psikolojik Etkileri

2 min


91

Renklerin Etkileri

Renklerin insanlar üzerindeki psikolojik etkileri tahmin bile edilemeyecek kadar fazla olmaktadır. Bu sebeple yapacağımız herhangi bir işe göre giyinmeye ve yaşam tarzımızı şekillendirmeye özen göstermeliyiz.

Hayatımızın her anında renkler yer almaktadır ve biz farkına varmasak da aslında hem ruh halimize hem de fiziki davranışlarımıza etki etmektedirler. Yapılan araştırmalar renklerin etkileri bakımından insan üzerinde çok büyük bir öneme sahip olduğunu gösteriyor. Örneğin biz fark etmesek de sarı giyinen birisi karşısındakine geçicilik hissi verirken, kahverengi bir ceket de güvensizlik hissi vermektedir. Kırmızı renk gençliği simgelerken, gri ve tonları ise resmiyeti simgelemektedir.

Benden size tavsiye her tür görüşmeye giderken asla renklerin içerdiği anlamlara bakmadan gitmeyin. Giydiğiniz yanlış renkteki bir elbise karşınızdaki kişinin yanlış tavır almasına sebep olabilmektedir.

Renklerin Psikolojik Anlamları Nelerdir?

Her renk kendine özgü bir anlam barındırmaktadır ve ister insan isterse de başka canlılar olsun her biri üzerinde farklı etkiler oluşturmaktadır. Şimdi sizlere renklerin psikolojik anlamları nelerdir onları yazacağım.

Renklerin Anlamları

Kırmızı: Bu renk insanda tansiyonu yükseltebilmektedir. Bunun yanında kan akışınızı hızlandırır ve iştahınızı açar. Belki de bu sebepten olsa gerek birçok yemek markasının logosu hep kırmızı renkten oluşmaktadır. Gençliğe hitap eden ürünlerde de kırmızı kullanılmaktadır, çünkü bu renk gençliği temsil eder. Siz boşuna mı genelde spor arabaların hep kırmızı renk yapıldığını sanıyorsunuz. Bu rengin bir başka özelliği ise zamanı unutturmasıdır, bu sebeple gece kulüpleri genelde kırmızı renklidir. Burada daha çok vakit geçirin ve bize daha çok para kazandırın diye.

Beyaz: Beyaz renk saflığın ve temizliğin simgesidir. Ülke ülke değişik anlamlar da yüklenebilmektedir, örneğin Japonya da ölümü temsil ederken başka bir ülkede dul kalmış kadınları temsil etmektedir. Bir başka anlamı ise devamlılığı, kalıcılığı simgelemesidir. Bu açıdan renklerin psikolojik anlamları çok önemlidir.

MERAK EDENLER İÇİN :   Hayatınızı Değiştirecek 8 Alışkanlık

Yeşil Renge Farklı Bir Bakış Açısı

Yeşil: Bu rengin en belirgin niteliklerinden birisi vejeteryanlığı ifade etmesidir. Bu sebeple hiçbir kasap yeşil renk kullanmaz. Yeşil doğanın kendisi olup her zaman huzur ve güven veren bir renk olmuştur. Güven meselesinden dolayı genelde bakalar yeşili seçer, yatak odası içinde uygun bir renk olmaktadır çünkü yaratıcılığı da simgelemektedir.

Bazı araştırmalara göre yeşil renk ortamlarda insanların daha az mide problemi yaşadıkları tespit edilmiştir. Yeşil renge uzun süre bakılması gözdeki iki hücreyi öldürmekte ve sorasında bakılan yerler hemen görülememektedir. Bu yüzden asla araba göstergelerinde yeşil renk göremezsiniz.

Kahverengi: Bu rengin özelliklerinden birisi ise insanın hızlı hareket etmesini sağlıyor olmasıymış. Görüldüğü gibi renklerin özellikleri ve anlamları her renge göre farklılık gösterebilmektedir. Kahverengi daha başka güvensizlik hissi veren bir renk olup iş görüşmelerine giderken giyilmesi asla önerilmezmiş. Özellikle fastfoodlar tercih ediyormuş çünkü hızlı yiyin ve çabuk gidin anlamı taşımakta olduğu için.

Siyah: Gücü, tutkuyu ve hırsı temsil eden siyah iş görüşmelerinin vazgeçilmez renklerindendir. Ülkemizde siyah matemi ve yası simgelerken, Japonya da mutluluğun rengi olmaktadır. Ayrıca bu renk konsantrasyonu en iyi sağlayan renk olmaktadır.

Gri: Ağır ve diplomatik olan bir renk türüdür. Bu arada gözün hiç zorlanmadan ayırdığı bir renk olmaktadır. Yaratıcılığı körelttiği ve yavaş hareketi simgelediği de söylenmektedir.

Mor: İnsanların bilinçaltlarındaki korkuyu ortaya çıkaran bir renk olarak bilinmektedir. İlginç bir araştırma sonucudur ki intihar edenlerin bir çoğunun eşyaları mor renkten oluşmaktadır.

Mavi: Mavi rengin tansiyonu düşürdüğü ve insanı sakinleştirdiği söylenmektedir. Renklerin insanlar üzerindeki psikolojik etkileri sanıldığından da fazla olmaktadır. Batıda genelde köprü korkulukları hep maviden yapılır çünkü insanı sakinleştirdiği ve bu yüzden de intiharları azalttığı düşünülmektedir. Mavi renk ve lacivert renk genel olarak sonsuzluğu ve otoriteyi temsil eder. Bu arada bu renk insanların iştahını kaçırmakta ve yemek yemeyi azaltmaktadır. Zayıflamak isteyenler için bence burası çok önemli bir nokta olmaktadır. Bu renk çok uzaktan bile fark edilebilmektedir, bu yüzden polis otoları ve ışıkları mavi renktir.

MERAK EDENLER İÇİN :   Beyin Geliştirme Egzersizleri

Sarı: Gençliği ifade eden bu renk aynı zamanda çekiciliği de simgelemektedir. Bu arada bir diğer yanı da ölümü hatırlatan bir renk olmasıdır.

Pembe: Bu renk karşınızdaki insana rahatlık hissi göndermektedir.

Evimizin boyasından tutunda giydiğimiz elbise ve gideceğimiz mekanların dahi rengine dikkat etmeli ona göre yaşam biçimimizi şekillendirmeliyiz.

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

renklerin insanlar üzerindeki ruhsal etkileri nelerdir ?

tasarımda renklerin insan psikolojisine etkisi var mı  ?

renklerin insan beynine etkileri ne kadar etkilidir? 

sıcak ve soğuk renklerin insan üzerinde bıraktığı etkiler aynı seviyede mi ?

sarı ışığın insan üzerindeki etkisi ne kadar gerçekçidir?

renklerin fizyolojik etkileri nelerdir?

mavinin insan üzerindeki etkisi denilince sadece akla deniz mi gelir ?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

91
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir