Psikoloji Nedir ? Psikolog Nasıl Olunur ?

2 min


84

Psikoloji Nedir?

Ruh bilimi ya da psikoloji, insanların zihnini ve davranışlarını sistematik olarak inceleyen ve bu inceleme sonuçlarını sınıflandıran bilimdir. Birçok üniversitede psikolog bölümü mevcut olup bu alanda kendini geliştirmek ya da bu alana ilgi duyan kişiler okumak adına bu imkandan yararlanabilmektedirler. Canlıların doğrudan gözlemlenebilen davranışları ile zihinde canlandırma, düşünme ve hayal etme gibi doğrudan gözlemlenemeyen daha karmaşık zihinsel süreçleri psikoloji biliminin inceleme alanına girmektedir.

Psikolog olmak birçok kişinin hayali olmaktadır. Çünkü insanın doğasında keşfetmek ve karmaşık olayları hep çözmek vardır. Bu noktada da insandan daha karmaşık bir yapıda olan başka canlı türü çıkmamaktadır. İnsanların doğasını çözmek ve zihinsel yapılarını keşfedebilmek bence yapılacak en büyük keşifler arasından birisi olmaktadır. Şunu unutmayın ki psikologlar da en az doktorlar kadar hayatımızda önemli bir yere sahip olmalıdır. Peki psikolog nasıl olunur ve okumak için neler yapılmalıdır?

Psikolog Nasıl Olunur?

Son yılların en revaçta mesleklerinden olan psikologluk kavramı hakkında ülkemizde hala bilgisi ya da fikri olmayanlar mevcut. Fakat son zamanlarda ülkemizde de psikolog okumak isteyen gençlerin sayısının giderek artmasıyla adı daha sık duyulur olmuş ve insanımız az çok bu konuda fikir sahibi olmaya başlamıştır. Psikolog olabilmek için öncelikle üniversitelerin Fen Edebiyat Fakültesi Psikologluk bölümünden mezun olmak gerekmektedir.

Eskiden psikologlara halk arası tabirle deli doktoru olarak bakılırdı. Fakat artık insanların Psikiyatr ile Psikolog tabirlerinin anlamını ve ne iş yaptıklarını öğrenmeleri sonucu psikologlara olan talep artmıştır. Bu sebeple gençler arasında da popülaritesi artan bölüm için bir ilgi başlamış oldu. Psikoloji bölümünü okuyup bitiren gençlerin iyi bir psikoterapist olabilmesi için bir de uzmanlaşmak istedikleri alanda yüksek lisans yapmaları gerekmektedir.

Her meslekte olduğu gibi psikoloji okumak için en önemli şartlardan birisi sabır ve dikkat olmaktadır. Bunun yanında yine bu bölümde okumak isteyen gençlerin sözel zekasının çok kuvvetli olması ve çok iyi bir araştırmacı yöne sahip olmaları gerekmektedir. Çünkü genelde psikolojik problemler ve zihinsel bozukluklar üzerine çalışacak olmaları her tür davranışı çok iyi okumalarını gerektirmektedir. Ne kadar doğru okuma yapabilirlerse ona göre doğru yönde bilişsel davranış kazandırmaları kolaylaşır.

Psikoloji Okumak İsteyenlere Tavsiyeler

Üniversite okuma noktasında ilk önceliğiniz eğer iyi bir maaş ise kesinlikle seçeceğiniz bölümü iyice araştırın ve iş garantisini öğrenin derim. Ama idealleriniz ve hedefiniz varsa hiçbir şey sizi hedefinizden geri koymamalıdır. Ben psikoloji okumak istiyorum diyorsanız ve bu konuda kararlıysanız kesinlikle sonuna kadar hedefinizin arkasından gidin derim. Çünkü hangi meslek dalında olursa olsun hakkıyla, severek ve güzel bir şekilde yapılan iş muhakkak para getirecektir.

Bölüm olarak çok zor olmayan psikoloji bölümünde en büyük zorluk okul bittikten sonra başlamaktadır. Çünkü ülkemizde çok geniş bir iş imkanı olmadığı için okulun devamında da kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Özellikle terapist olmayı düşünenler varsa kesinlikle okul sonrası yüksek lisans eğitimi almaları gerekmektedir. Şunu da unutmayın gerçek hayatta karşınıza gelen hastalar asla kitaplarda okuduğunuz gibi olmuyor. Yani hastayla karşılaşınca teorik bilgilerin işe yaramadığını görüyorsunuz, bu noktada kesinlikle öncesinde uygulama eğitimi alınması gerekmektedir.

Bu mesleğin riskli tarafları da bulunmaktadır, bir doktorun yaptığı yanlış başka bir doktor tarafından yara açılıp bakılınca bakıldığında fark edilip düzeltilebilmektedir. Fakat bir psikoterapistin danışanın yanlışlıkla ruhunda açtığı yara maalesef başka bir psikolog tarafından görülmeyebilir. Ben psikoloji okumak istiyorum diyen arkadaşlar bu yazılanları göz önünde bulundurup tercihlerini ona göre tekrardan değerlendirsinler.

Psikoloji Okumak İçin En İyi Üniversiteler

Geçmiş yıllarda da en çok araştırılan ve tercih edilen bölümlerden olan psikoloji, bu sene de popülaritesini korumaya devam etmektedir. Gençler için psikoloji alanında en iyi hizmet veren üniversiteleri belirledik ve bir liste yaptık. Peki ülkemizdeki psikoloji okumak için en iyi üniversiteler hangileri olmaktadır?

1-) İlk sırayı Koç Üniversitesi almaktadır.

2-) İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (Tam Burslu)

3-) Boğaziçi Üniversitesi

4-) İstanbul Bilgi Üniversitesi (Tam Burslu)

5-) TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (Tam Burslu)

6-) Ota Doğu teknik Üniversitesi

7-) Özyeğin Üniversitesi (Tam Burslu)

😎 Yeditepe Üniversitesi (Tam Burslu)

9-) Bahçeşehir Üniversitesi (Tam Burslu)

10-) İstanbul Şehir Üniversitesi (Tam Burslu)

 

MERAK EDENLER İÇİN :   Neden 6 milyon

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

psikoloji okumak için hangi üniversite daha iyidir ?

psikoloji okumak için hangi derslere çalışmalıyım ?

psikolog maaşları ne kadardır ? 

psikoloji bölümü zor mu ? 

psikoloji doktoru kolay mı ?

psikoloji sözleri ne kadar etki oluşturur insanlarda ?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

84
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir