BAŞARILI BİR KARAKOMEDİ OYUNU : PROFESYONEL

1 min


85

BAŞARILI BİR KARAKOMEDİ OYUNU PROFESYONEL TİYATROSU

İzleyenlerden aldığı büyük beğeni dolu övgülerle “Profesyonel” oyunu her sahnelenişinde kısa sürede biletlerini tüketmeyi başaran bir oyun. Oyunun büyük başarısının arkasında eserin yazarı dünyaca ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçevic’in etkisi oldukça büyük. Duşan Kovaçeviç bu büyük eseri kaleme aldıktan sonra ise iş izleyicileri etkilemenin ikinci basamağı olan oyunculara düşüyor. Başrolleri Yetkin Dikinciler ve Bülent Emin Yarar paylaşıyor bu etkileyici oyunda. Henüz bu bilgiler bile oyunu izlenmeye değer ve merak edilir kılmaya yetiyor.

Profesyonel oyunu gerek konusu gerek bu konunun ele alınış biçimi ile farklı olmayı başarıyor. Bir edebiyatçı, bir sekreter ve bir gizli polis etrafında gelişen olaylar zincirinde ironik bir üslup seçilerek olay daha akıcı ve etkileyici hale sokulmuş oyunda.

Tiyatro tutkunlarının aradığı farklılık ve başarıyı bir arada toplayan başarılı oyuncu kadrosu ile sahnelenen Profesyonel oyununda asıl anlatılmak istenen mesele Yugoslavya ve buradaki büyük dönüşümün öncesi ile sonrası arasındaki toplumsal değişim süreci. Toplumsal ve kültürel değişim sürecini bir entelektüel gözünden sahneye taşıyan bu oyunda kara komedi tarzının seçilmesi izleyicileri duygu karmaşası ile baş başa bırakıyor.

Bu başarılı oyuna bilet bulmak güç olsa da izlendiğinde tüm çabalara değdiğini düşüneceksiniz. Düşünce ve duygu değişimleri ile dolu bir perdelik bu oyunda zamanın nasıl geçtiğini fark edemeyeceksiniz.

Yetkin Dikinciler ve Bülent Emin Yarar sinema ve televizyon dünyasında gösterdikleri başarıları ve sahip oldukları ünün yanında son derece büyük yeteneklerini bu oyunda sergilemekten çekinmiyorlar ve bu başarılı eserin hakkını veriyorlar.

Türkçeye Başar Sabuncu ve Bilge Emin tarafından çevrilen Profesyonel oyununda aslında her bir parçanın bir diğerini nasıl güzel tamamladığını göreceksiniz. Yazardan çevirmene oyunculardan yönetmene başlı başına disiplinli ve özverili bir çalışmanın eseri olarak seyirci önüne çıkıyor oyun.

MERAK EDENLER İÇİN :   EYVAH NADİR : YAŞAM MÜCADELESİNDE PERDE

İzleyenler tarafından kolaylıkla duyacağınız beğeni yorumlarının yanında asıl ve net kararınızı vermek için sıkı bir takip ile bilet edinip oyunu izlemenizi tavsiye ederiz. Oyun sonunda memnun ve etkilenmiş olarak bu başarılı ve farklı oyunu siz de başkalarına önereceksiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

85
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir