Pilot Olmak İçin Gerekenler

1 min


69

PİLOT OLMAK İÇİN GEREKENLER

Pilotluk mesleği birçok insan için çok keyifli görünen gözde meslekler arasında. Maaşları başta olmak üzere birçok konuda pek çok avantajı olan bir meslek olması yadsınamaz bir gerçek. Pilotlar günümüz şartlarında gerçekten memnun edici bir maaşa sahipler. Çalışma şartları oldukça konforlu ve mesleklerinin getirdiği birçok ayrıcalığında sahibiler. Pilot olmak da tüm bu getirileri göz önünde bulunduğunda o kadar kolay olmuyor tabi. Pilot olmak için gerekenler neler? Sorusu birçok pilotluk hayali kuran insanın merakı. Hangi yollar izlenerek pilot olunabilir? Sorusunu ayrıntılı biçimde cevapladıktan sonra pilotluk konusunda biraz daha bilgi vereceğiz.

PİLOT OLMANIN YOLLARI

Pilot olmak isterseniz karşınıza birkaç seçenek sıralanıyor. Bunlar içinden sizin durumunuza en uygun olanı hangisi ise belirleyip gerekenleri yapmaya başlayabilirsiniz. İlk olarak pilot olmak için askeri okul eğitimi alabilirsiniz. İyi bir psikolojiye sahip olmanız gerek. İkinci bir yol ise üniversitelerde mevcut olan pilotaj bölümünde eğitim almaktır. Bu da sizin için uygun yol değilse üçüncü bir seçenek olarak dört yıllık üniversite eğitiminizi tamamlayıp ardından Türk Hava Yolları Uçuş Akademisine başvuru yapabilirsiniz.

Pilot olmak için gerekenler dendiğinde kısa bir düşünme ile sizin de aklınıza gelecek birkaç detay bulunmaktadır. Birincisi şüphesiz yabancı dildir. İleri seviyede İngilizceye sahip olmanız bu meslek için önemli. İngilizce yanında daha fazla yabancı dile hakim olmanızsa kesinlikle bir avantaj. Dil kriterinden sonra sağlık da pilot olmak için gerekenler konusunda kırmızı bir çizgi. Neredeyse hiçbir sağlık problemine sahip olmamanız gerekmektedir.

PİLOTLAR NE KADAR MAAŞ ALIR?

Pilotlar zorlu bir işi icra ettikleri için tatmin edici bir maaşın da sahibi oluyorlar. Net bir rakam söylemek zor olsa da bir pilot ortalama 10.000  lira ile 25.000 lira arası bir maaşın sahibi olur.

MERAK EDENLER İÇİN :   Kimya Mühendisi Ne İş Yapar? Kimya Mühendisliği Puanları

PİLOTLAR İÇİN ÇALIŞMA ŞARTLARI

Pilot olmak için gerekenler arasından tüm kriterleri gerçekleştirip pilot olursanız oldukça kaliteli çalışma standartlarına sahip bir yaşam stiliniz oluşur. Bir ay içerisinde bir pilot maksimum 20 uçuş gerçekleştirebilir. Bu en başta güvenli uçuşlar için belirlenmiş bir kriterdir. Pilotlar için seyahat ve konaklamalar konusunda özel indirimler mevcuttur ve sivil yaşantınızda da bu imkanlardan faydalanabilmektedirler. Tüm bu güzellikleri yanında sıkı bir denetime de tabi tutulmaktadırlar. Denetimden kastımız pilotlar için düzenlenen uçuş testleri ve oldukça önemli testlerdir. Her ay ortalama iki adet uçuş testi ile pilotların mesleklerine devamları için bu testlerden başarı elde etmeleri önemlidir.

Pilotluk birçok insanın hobisi olarak da görülen farklı ve ayrıcalıklı bir meslek. Getirileri, imkanları göz önünde bulunduğunda birçok insanın neden hayali olan meslek pilotluk çok kolay anlaşılıyor. Siz de pilot olmak istiyorsanız neler yapmanız gerektiğini detaylıca inceledik. Bu meslek için uygun kriterleri barındırıyorsanız gerekli başvuruları yapmaya başlayabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

69
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir