Özgüven Nasıl Kazanılır veya Kazandırılır ?

3 min


91

Özgüven Nedir?

Özgüven insanın kendine yönelik iç mekanizması sayesinde iyi duygular geliştirerek kendi kendini iyi hissettirmesi demektir. Peki özgüven nasıl kazanılır ve iyi yönde bu duygu nasıl geliştirilebilir? Özgüvenli insanlar genelde kendileriyle barışık olan ve çevrelerine de pozitif enerji yayan kişilerdir. İşi en başından ele almak gerekirse insanların kendilerine olan duyguları daha bebeklik döneminde başlamaktadır. Belki sizlere abartı dahi gelebilir ama kimi psikologlara göre özgüven duygusunun gelişmeye başlaması daha bebek anne karnındayken başlamaktaymış.

Bu kişilerin iddiasına göre bebek daha anne karnındayken annenin bebeğiyle kurduğu sağlıklı iletişim, bebeğin özgüven duyularının gelişmesine yol açmaktadır deniliyor. Annesinin kendisi için bir şeyler yaptığını hisseden bebek daha anne karnındayken huzurlu olmakta ve pozitif manada gelişimin ilk temellerini anne karnında attığı da yine söylenmektedir. Doğum sonrası bebeğe sevildiğini ve büyük bir özlemle beklenildiğini hissettirmek ve onunla iletişime geçmeye çalışmak onu çok mutlu edecektir. Her tür ihtiyaçlarını zamanında karşılamak ve öz bakımını düzenli yapmak bebeğe dikkate alındığını hissettirecek ve ilk özgüven kazanma çalışmaları da başlamış olacaktır.

Özgüven Nasıl Kazanılır/Kazandırılır?

Özellikle anne ve baba erken çocukluk dönemlerinde çocuklarının kişilik gelişimlerinde çok önemli bir vazife üstlenmektedir. Anne ve baba çocuklarına onun da evde yaşayan bir birey olduğunu ve kendisinin de bu sebeple bazı kararlarda fikir beyan etmesi gerektiğini hissettirmelidir. Çünkü bazı konularda çocukların fikrini alınması onları çok mutlu etmekte ve onların kimlik gelişimine çok önemli katkıda bulunmaktadır.

özgüven nasıl kazanılır
özgüven nasıl kazanılır

Sizlerde dikkat etti iseniz genelde günümüzdeki başarılı kişilere bakıldığında başarılarının asıl sebebinin arkalarında hissettiği aile desteği olduğu gelmektedir. Bu sebeple sizlerde kesinlikle çocuklarınıza kendini ispat edebilmesi için fırsat verin ve ifade edebileceği ortamlar oluşturun. Özgüven nasıl kazanılır sorusunun cevabını pek çoğumuz merak ederiz. Aslında özgüven çocuklarımıza kendilerini rahat edeceği ortamlarda onlara kendilerini ifade etme imkanları sunularak kazanılır ve geliştirilir. Siz onları bazen yanlış yaptıklarında kızmadan işin doğrusunu anlatarak ve göstererek desteklemeye devam etmelisiniz.

Bazen biler için çok sıradan ve basit gibi gözükse de çocuklarınıza ne giymek istediklerini ne yiyeceklerini ne izlemek istediklerini sorun ve bırakın kendileri karar versinler.

Bunlar sizin gözünüzde her ne kadar küçük ve önemsiz gibi gözükse de onların kişilik gelişimine olumlu katkıda bulunacak çok önemli katkılardan olmaktadır.

Görevimiz Ne Olmalı ?

Çocuklar bir diğer tabirle gerçek manada her şekle girmeye hazır bir hamur gibidirler. Siz fark etmeseniz de onlar verdiğiniz her cevabı, evde konuşulan her şeyi, yapılan tartışmaları alır ve onu kendi zihinlerinde sentezleyerek kendilerince bir kalıba sokarlar.Bu yüzden özgüven nasıl kazanılır ya da kazandırılır kısmında çocuklarınızla fikir paylaşımında bulunmanızı ve onların yapmaktan zevk alacağı ortak bir şeyler keşfetmenizi öneririz. Çocuğunuzun neler yaptığında zevk aldığını, neler yapması gerektiğini bildiğinde ve kendince hedefler belirlediğinde hiç güven sorunu yaşamadığını göreceksiniz.Burada ailelere düşen en büyük görev çocukları ister başarılı olsun ister başarısız her koşulda arkalarında olduklarını hissettirmeniz ve onları koşulsuz sevdiğinizi göstermeniz olmaktadır.

Özgüvenimi Nasıl Kazanırım?

Burada en önemli nokta özgüvenimizin hangi noktalarda eksik olduğunu keşfedebilmek olmaktadır. Hangi konularda kendimize güvenmiyoruz ve güvenmeme sebeplerimiz nelerdir öncelikle bu soruların cevabını vermeliyiz. En çok hangi konularda utanmakta ve pişmanlık duymaktayız? Kısaca kendimizi eksik gördüğümüz bütün nedenleri bir liste halinde yazalım ve karşımıza asalım. İlk yapmamız gereken en yakın arkadaşlarınızla iletişime geçerek özgüvenimi nasıl kazanırım tam bilemiyorum.Bu konuda bana yardımcı olur musunuz diye ricada bulunun. Daha sonra listemizde belirlediğimiz sorunlar hakkında onlarla konuşarak bu sorunları onlarla paylaşıp rahatça konuşun. Şunu unutmayın ki hiç kimse mükemmel değildir, hatalarınızla yüzleşin ve adeta onların üzerinde zıplayın. Herkesin eksik ya da hatalı yanları vardır bunlara takılıp kalmayın ve başarılı olduğunuz işlere yönelin. Sonrasında bir de bakmışsınız ki özgür ve hür bir birey olup çıkmışsınız.

Soğukkanlılık Nasıl Kazanılır?

Yaşanılan bir olay karşısında soğukkanlı olabilmekte en az özgüvenli birisi olabilmek kadar önemlidir. Çünkü bazen acelece alınan kararlar çok daha kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Sonradan soğukkanlılık nasıl kazanılır, bunun belirli bir yöntemi mevcut mudur? Öncelikle hiçbir olayda hemen acele kararlar almayın. Yaşanılan olayı biraz sakince düşünmeye ve neler yapılabileceğinize dair aklınızdan fikirler geçirin. Biraz derin derin nefes alıp verin gevşemeye çalışın. Bu birkaç dakikalık basit işlem sizi olaylar karşısında daha soğukkanlı kılacak ve çok daha akıllıca kararlar almanızı sağlayacaktır.

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

özgüven nasıl kazanılır ?
özgüven kazanma yollarını doğru bir şekilde nasıl takip ederim ? Psikolojik özgüven nasıl kazanılır
özgüvenimi nasıl kazanırım diye kendime deli gibi soru sormanın mantığı var mı ?
soğukkanlılık nasıl kazanılır ve dezavantajı var mı ? Çocuğa özgüven nasıl kazandırılır?
MERAK EDENLER İÇİN :   Zeki Olmak İçin , Önemli 11 Davranış

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

91
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir