Münazara Örnekleri Münazara Konuları

2 min


80

Münazara Nedir?

Münazara nedir ; Ortak bir konu üzerinde, zıt düşüncelerin karşılıklı olarak savunulmasına münazara denilmektedir. Münazarada önemli olan düşüncenizi savunma yeteneğinizdir. Farklı münazara konuları arasından seçilen bir konuyu zıt düşüncelerle savunan iki gruptan, birisi haksız da olsa eğer düşüncesini doğru savunursa münazaranın kazananı olmaktadır. Bu sebeple çok taraftarınızın olmasına gerek yok, sadece çok iyi bir savunma hazırlamaya ihtiyacınız var.

Münazara genellikle üçer ya da dörder kişilik iki grup arasında yapılmaktadır. Bu iki gruptan birisi ortak konuya olumlu yönden, diğeri ise olumsuz yönden savunma yapmaktadır. Tüm bu gruplar oluşturulurken birde bu grupları objektif olarak değerlendirecek bir jüri seçilmelidir. Jüri seçimi ister başlangıçta ister son anda yapılabilmektedir. Haklı tezi savunacak kişiler, savunması kolay olduğu için genellikle konuşmaya önce başlamaktadır.

Münazaraya katılacak grupların yanında, seyircilerde kendi arasında iki gruba ayrılmaktadır. Taraflı ve tarafsız olan dinleyicilerin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan birisi şudur: Kendilerine ters görüşte olan konuşmacılar münazara konuları üzerinde konuşurken, asla onların morallerini bozmamalı ve dikkatlerini dağıtmamalılar.

Münazaraya seçilen kişiler ve jüri üyeleri, münazara konusu hakkında bilgilendirilmelidir. Her iki gruba da en az 2-3 hafta verilmeli ve münazaraya kadar gerekli hazırlıklarını yapmalıdırlar. Grubun her üyesi savundukları konu ile ilgili değişik alt başlıkları hakkında da konuşmak ve bilgi vermek zorundadır. Aynı konuyu sadece bir kişi savunabilir ve münazaralarda kağıt ve benzeri nesnelere bakarak okuma yapılmaz. Savunacak olduğunuz konuyu kesinlikle sözlü ifade etmelisiniz.

Münazara yapılırken savunduğunuz konuyu etkili bir şekilde savunmanız kadar, size verilen süreyi etkili kullanmanızda çok önemlidir. Bu sebeple her konuşmacıya kendi görüşünü savunması için eşit süreler verilmelidir. Münazara konuları için her bir konuşmacıya verilen süre genelde 10 ile 15 dakika arasında değişmektedir. Burada konuşmacıların düşüncelerini savunmaları esnasında seyircilerinde çok sessiz bir şekilde konuları dinlemesi gerekmektedir.

İzleyiciler asla konuşmayı bölmemeli ve olumlu ya da olumsuz tepki vermemelidirler. Çünkü verecekleri tepki, jürinin vereceği kararı etkileyebilmektedir. Bu sebeple en az münazaraya katılacakların neler yapmaları hakkında bilgilendirildikleri kadar, seyircilerde nasıl dinlemeleri gerektiği noktasında bilgilendirilmelidir.

Münazara Tartışma Konuları

Hemen hemen her konuda münazara yapılacağı gibi, burada size en çok tercih edilen münazara tartışma konuları yazılacaktır.

 • Çok gezen mi, yoksa çok okuyan mı çok bilir?
 • İlk insanlar mı, yoksa günümüz insanları mı daha mutludur?
 • Savaşta bilgi mi, yoksa kılıç mı üstündür?
 • Toplumun ilerlemesinde erkek mi, yoksa kadın mı daha önemlidir?
 • Başarıda çalışmak mı, yoksa şans faktörü mü önemlidir?
 • Kalkınmada köyden mi, yoksa kentten mi başlanmalıdır?
 • İklim; insanın kişiliğini değiştirir mi, değiştirmez mi?
 • Uygarlığın gelişmesinde sanat mı, yoksa bilim mi önemlidir.
 • Ormanların korunmasında yasalar mı, yoksa çevre bilicimi etkilidir?
 • Para her kapıyı açar mı, açmaz mı?
 • Ailede kadın çalışmalı mı, yoksa çalışmamalı mı?

Bu konulara ek olarak daha başka münazara örnekleri de mevcuttur. Birazda bu örneklerle devam edelim.

 • Çocuk eğitiminde sizce aile mi, yoksa okul mu önemlidir?
 • Teknoloji insanı mutlu kılar mı?
 • Bir ailenin mutluluğunu çok çocuk mu, yoksa az çocuk mu belirler?
 • İnternet yararlı mı, yoksa zararlı mı?
 • Üniversite mezunları terör bölgesinde askerlik yapmalı mıdır?

Münazara Teknikleri

Münazaralarda bazen oldukça ilginç tartışma konuları ile karşılaşılabilmektedir. Fakat konular ne kadar ilginç olursa olsun tartışma yapacak grupların yapması gereken şey değişmeyecektir. Birisi savunurken konuyu, diğeri aksi söylemlerle tersini ispata çalışmalıdır. Şimdi sizlere münazara da uyulması gereken bazı teknik kurallardan bahsedeceğiz.

 • Münazarayı yöneten bir başkan olmalıdır.
 • Amacınız kesinlikle kazanma odaklı olmalıdır.
 • Tartışılan konular tez-antitez formatında yapılır.
 • Bu tartışmada asıl amaç etkili bir üslupla savunduklarınız kanıtlamak ve karşı tarafı saf dışı bırakmak olmalıdır.
 • Her konuşmacının konuşması bittikten sonra jüri konuşmacıya puan vermektedir.
 • Münazaralar için belli bir hazırlık aşaması süresi verilmektedir.

Tüm bular kaliteli bir tartışma ortamı oluşturulabilmesi için yapılması gereken münazara teknikleri olmaktadır. En sonunda jürinin verdiği puanların hesaplanmasıyla kazanan grup açıklanmaktadır. Burada bir diğer önemli hususta jürinin şeffaf bir şekilde her verdiği puanı hassasiyetle izah etmesi gerekmektedir. Kazanan grubun üstün yönleri belirtilirken, kaybeden grubun eksik kaldığı yönler iyice açıklanmalıdır.

 

MERAK EDENLER İÇİN :   IQ Nedir ? Zeka Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

 

münazara taktikleri güvenilir mi ?

münazara örneğini başka ne yazabilirim ?

münazaranın faydaları arasında beyin fırtınası yaptırır mı ?

münazara değerlendirme formunu oluşturabilir miyim?

münazara çeşitleri ile konuları aynı şeyler mi ?

islami münazara konuları nelerdir ? 

münazarada moderatörün görevlerine başka ne ilave edebilirim ?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

80
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir