Ah Şu Masallar

1 min


54

Ah Şu Masallar

İnternet Günlüğü Konusu Ah Şu Masallar
Bulunan Kaynaklar Öznur Karaeloğlu -kişisel web sayfası
blogsentinus- blogspot kişisel web sayfası
seninle- kişisel web sayfası
Yardımcı Elemanlar Google, bing, Yandex
Konuyu Bulmak İçin Geçirilen Zaman 7 saat

 

Masallar, çağlar boyunca çok değişti ve yazarlar kendi versiyonlarına koyacak yer arıyor adeta. Disney’in de masallar hakkında büyülü bir çok şeyi var, çünkü Disney şarkılarını, hareketli resimlerini ve ses efektlerini kullanarak film sanatçılarına anlattıklarından dolayı çizgi karakterlerini tam anlamıyla masallar gibi yapmayı bir ustalık çerçevesinde yapmayı alışkanlık hale getiriyorlar. Masallar gibi düğünler neden deriz peki… Olağan üstü olaylar çizgi filmleri çağrıştırdığı için elbette.

Bu haftaki internet günlüğü yazımda “masallar gibi” dillere destan yazılan blog yazarlarının başyapıtlarından bahsedeceğim.

Özgün Karaeloğlu adlı kişisel blog sayfasında güzel bir yazıya değinmiş.

1. 21. Yüzyılda Okuma Yetkinliği

… içinde bulunduğumuz 21. Yüzyılda öne çıkacak. Hatırlar mısınız bizler çocukken akşamları annemiz, babamız bazen ninemiz bizlere hikayeler, masallar anlatırdı. Aslına bakarsanız o da adına ‘diyaloglu okuma’ diyebileceğimiz bir okuryazarlık…  yazının devamı için tıklayınız

ikinci blog yazarımız ise  “HANGI MASAL KAHRAMANI OLMAK ISTERDIN” adlı güzel etkileyici yazısını paylaşmış. Kendisine has uslubu da dikkat çekici 🙂

2. Hangi Masal Kahramanı Olmak İsterdin

…Pamuk prensesin zehirli elmayı yemesinden sonra bayılıp, derin ve uzun bir uykuya dalması ve yine yakışıklı prensimizin tutkulu öpücüğüyle kurtarılması… Bizler bu sonları mutlu, güzel, aşk dolu masallarla büyüdük. Küçükken hep külkedisi yada pamuk prenses olmak isterdim. Bir gün beyaz atlı prensim gelicekti ve beni öpüp kurtarıcaktı. Ama gelmedi…yazının devamını okumak için tıklayınız.

 

Son blog yazarımız ise “Masal diyarı Kapadokya” diyerek Kapadokya’ya olan sevdasını ,sevgisini masala benzeterek anlatıyor.

MERAK EDENLER İÇİN :   Bir Girişimin Başarılı Olması İçin Altın Kurallar

3. Masal diyarı Kapadokya

…Dediği gibi işte o kadar eskidendi bu masal diyar Kapadokya ile tanışmam. Belki okuyucularımızın hâlâ dün gibi hatırladığı ‘Asmalı Konak’ dizisi vesile oldu bu buluşmaya. Ve o konağın beldesi güzel atlar ülkesi Kapadokya… Bu isim Kapadokya Krallığı’ndan gelir. Onun da eski ismi Katpatuka imiş; Pers dilinde ise ‘Güzel Atlar Ülkesi’ manasına gelirmiş. ‘Bir varmış bir yokmuş’la başlayan masallar misali…yazının devamını okumak için tıklayınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

54
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir