KOSOVALI PEER GYNT:GERÇEKÇİ ,ŞİİRSEL VE SERÜVEN

1 min


93

Kosovalı Peer Gynt Tiyatrosu

Kosovalı Peer Gynt : Gerçekçi ,Şiirsel Ve Serüven Tiyatronun belki en güzel özelliklerinden biri toplumsal farkındalık yaratabilme konusundaki büyük yeterliliğidir. Tiyatro ile insanlara doğru ile yanlışlar, güzel ile kötüler, olması gerekenler ve yanlış giden yolunda olmayan şeyler fark ettirilebilir, kavratılabilir. Tiyatronun bu yeteneğinden faydalanan ve bunun yanında sanatsal kimliğini de kaybetmeyen ve maksimum doyum sağlayan bir oyun Kosovalı Peer Gynt. Sadece senaryo ve oyunculuklar değil dekor ve kostüm bunun yanında müzikler gibi çok güzel detayları içinde barındıran her bir parçasıyla güzel olan bir çalışma.

İsimden de anlaşılacağı gibi bir yaşam öyküsü içerisinde verilmek istenen mesajların verildiği bir oyun Kosovalı Peer Gynt. Bunu yaparken klasik ve sıkıcı bir örnek olmak yerine gerçekten duygusal geçişleri, şiirsel dili ile dramda etkileyiciliği birleştirerek seyirciyi memnun ediyor oyun.

Oyun iki perdeden oluşuyor ve toplam süresi iki saati biraz geçiyor. Bunun yanında bu süreçte olaydan kopmadan akıcı bir şekilde sona ulaşabiliyorsunuz. İstanbul Devlet Tiyatroları tarafından hazırlanan oyunda rejiden oyunculara her biri kıymetli ve başarılı isimler ve disiplinli bir süreç geçirildiği görülüyor.

Oyunun en beğendiğim kısmı savaşın ve göçmenliğin kötü etkilerini, zorluklarını olabilecek en gerçekçi boyut ve duygulara gösterebilmeyi başarmış olması. Bu oldukça önemli bir husus aslında. Savaşın kötü bir şey olduğu herkes tarafından bilinebilir ve söylenebilir ama kaçımız bu konuda gerçekten farkında ve bilincinde olarak konuşabiliriz ki. İşte oyun burada beni etkilemeyi başardı. Bir diğer yandan savaşın belki de en büyük darbelerinden biri olan göçmenlik vurgusu. Bu konu da oyunda oldukça güzel bir biçimde gerçekçi ve şiirsel bir üslupla seyirciye yansıtılıyor.

Kosovalı Peer Gynt oyununun yazarı Yeton Neziray. Bu oyunu Türkçeye çeviren ise Senem Cevher oluyor. Oyunun başarılı çevirisinin ardından iş rejiye ve oyunculara düşüyor. Reji koltuğunda da karşımıza Saydam Yeniay çıkıyor.

MERAK EDENLER İÇİN :   KONTRABAS TİYATROSUNU HİÇ İZLEDİNİZ Mİ ?

İstanbul Devlet Tiyatroları tarafından hazırlanan oyunu izlemek için takvimi inceleyerek kendinize uygun bir tarihe bilet almayı unutmayınız. İzlediğinizde sadece müziklerin ayrı bir tat verdiğini fark edecek ve Kosovalı Peer Gynt oyununu başkalarına önereceksiniz.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

93
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir