Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Hakkında Geniş Bilgi

2 min


101

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği

Kontrol ve otomasyon mühendisliği, yaptığı isi elde bulunan bir sistemi en uygun yazılım ve donanımlarla istenilen duruma ulaşma noktasında doğan bir mühendislik dalıdır. Bu mühendislik dalı doğması potansiyel olan sorunları çözme önleme ile uzmanlaşan bir mühendislik bölümüdür. Geçmişi çok köklü olmakla birlikte Türkiye’de son dönemlerde popüler olan, değeri anlaşılan bir bölüm olmuştur. Sanayi devrimi ile insanlık tarihine giren endüstri, hızlı üretim, arz talep dengesizlikleri gibi üretim odaklı bir takım sorunların oluşmasına neden olmuştur. İşte bu noktada bu mühendislik dalının doğuşu kaçınılmaz olmuştur. Kontrol ve otomasyon mühendisliği, elektrik elektronik mekanik ve yazılım tabanlı tüm endüstriyel üretim sürecinin sorunsuz bir şekilde akmasını sağlayan bir alandır.

Kontrol Ve Otomasyon Mühendisliği Dersleri

Otomatik kontrol teorisi ve uygulamaları, endüstriyel otomasyon, ölçme ve entrümantasyon, robotik, bilgisayar tabanlı endüstriyel bilişim sistemlerinin tasarımı ve uygulamalarıdır.

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Çalışma Alanları

Kontrol ve otomasyon mühendislerini ne iş yapar, araştırmalarını ele alacak olursak ilk olarak şimdilerde endüstriden beklentiler maliyeti düşük, kaliteli ve kusursuz ürünlerdir. Bu beklentiyi karşılamak insan gücü ile gerçekleştirilmesi mümkün olmadığı için şimdilerde otomasyon, endüstriyel otomasyondan farklı noktada, ayrı tutulmaktadır. Ve de endüstriyel sistem söz konusu olduğunda kontrol sistem tasarımı, bu sürecin kontrolü yönetimi ve problem çözme noktası kontrol ve otomasyon mühendisliğinin işidir. İnşaat sektöründen tutun da havacılığa tüm sanayinin kollarında bu bölümü görmemiz mümkün. Yani özet geçmek gerekir ise günümüzün yeni üretim modelinde en uygun ancak en mükemmel ürün üretmek amaç iken bu maliyetsiz ve mükemmel ürün üretimi aşamasında herhangi bir problem çıkmaması içindir. Veyahut da ortaya çıkan potansiyel sorunların çözümünü sağlayan bir mühendislik dalıdır.

MERAK EDENLER İÇİN :   Kimya Mühendisi Ne İş Yapar? Kimya Mühendisliği Puanları

Kontrole Ve Otomasyon Mühendisi Olmak İsteyen Öğrencilerin İzleyecekleri Yollar

Kontrol ve otomasyon mühendisi olmak isteyen adaylar lisede sayısal bölüm tercihi yapmalı. Kontrol ve otomasyon mühendisi dersleri sayısal bölüm içerisinde barındırır.  Derslerden ise fizik dersi matematik dersi geometri dersine ağırlıklı olarak çalışmak adayın hedefine ulaşmasını sağlayacaktır.

Öncelikle kontrol ve otomasyon mühendisi puanı, mühendis olmak isteyen adaylar hangi puan türünde kaç puan yapıp ne kadarlık başarı sırasına gireceğini bilerek disiplinli bir şekilde çalışma planı oluşturmalıdır.

Kontrol ve otomasyon mühendisliği taban puanları 2018 yılına kadardır. Burada  2018 yılı dâhil değil, MF4 puan türünden yerleşebilen öğrenciler şimdilerde ise 2018 yılında yapılan sistematik değişim sebebi ile say puan türünden alım yapmaktadır.

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümünün Okunabileceği Okullar

Ülkemizde sadece 2 üniversitede  okunabilmektedir. Bu okullar ise İstanbul Teknik Üniversitesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi’dir. İstanbul Teknik Üniversitesinde kontrol ve otomasyon mühendisliği okumak isteyen öğrenciler tercih ederler ise İngilizce hazırlık yılı ile 5 yıldır.

İngilizce hazırlık yılı istemeyen adaylar ise 4 yılda bölümü tamamlamaktadırlar.  İstanbul Teknik Üniversitesi İngilizce hazırlık yılı dâhilinde  taban puanı 474 tür başarı sıralaması ise 13.878’dir. İngilizce hazırlık yok ise 467 puan alınıp 16.669 gibi bir sıralamaya girilmesi gerekmekte.

Yıldız Teknik Üniversitesinde  okumak isteyen adaylar İngilizce hazırlık yılı puanları önemlidir.  Başarı sıralamaları tuttuğu halde 5 yılda, İngilizce hazırlık yılı olmak ise 4 yılda bu bölümü bitirebilirler. Yıldız teknik üniversitesi İngilizce hazırlık dahil bölümün taban puanı 425 başarı sırası ise 36.603 tur. İngilizce hazırlık yılı olmaz ise bolumun taban puanı 416 basari sırası ise 41.807’dir. Kontrol ve otomasyon mühendislerinin maaşı ise büyük alanlarda çalışma şansı olan bu alanda maaş durumu şirketin büyüklüğüne göre değişim göstermektedir. Bu meslek sahibi olmaya çalışıp da yarı yolda bıkıp polis olan kişilerde olmuştur.

MERAK EDENLER İÇİN :   Polis Olmak İçin Gerekenler. Polis Olmak İçin Şartlar

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

  • itü bu mühendislik dalı için seçilmesi gereken bir üniversite mi ?
  • itü ders programı nasıldır ?
  • ytü mühendisliliğin başarı sıralaması nasıldır ? Gitmeye değer mi ?
  • itü kimya mühendisliği ders planı ile bu mühendisliğin ders planı ile ortak dersler var mı ? Varsa dgs sınavına girip bu bölüme geçiş yapabilir miyim ?
  • uzay mühendisliği dersleri , bu mühendislikten daha zor mu gerçekten ?

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

101
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir