KONTRABAS TİYATROSUNU HİÇ İZLEDİNİZ Mİ ?

1 min


86

BAŞARILI BİR YAZARDAN TÜM DÜNYADA SEVİLMİŞ BİR OYUN : KONTRABAS

KONTRABAS TİYATROSUNU HİÇ İZLEDİNİZ Mİ ? “Koku” romanını bir çoğumuz duymuşuzdur. Tüm dünyada birçok dile çevrilen ve büyük kitleler tarafından okunan bir kitap olarak okumayanlar tarafından bile ismen tanınmıştır bu eser. Genelde eserlere odaklanıp yaratıcı isme yazara pek dikkat etmesek de Patrick Süskind ismi de size hiç yabancı gelmeyecektir sanıyorum çünkü kendisi de gerek bu eserin yazarı olarak gerek genel sanatsal kimliği ile oldukça başarılı ve dünyaca üne sahip bir isim.

İşte Patrick Süskind tarafından kaleme alınan ve koku kadar sevilerek tüm dünyada oynanan bir oyun Kontrabas. İzleyenlerin büyük beğenileri göz önüne alınırsa burada yazarın emeği kadar çevirinin de büyük rolü olduğunu söylemeden geçmek haksızlık olur sanıyorum. Eseri Türkçeye çeviren nadide isim Hale Kuntay oluyor. Yönetmen koltuğunda ise Metin Belgin oturuyor.

Oyun hakkında hemen herkesin biraz fikri olduğunu düşünmekteyim. Burada yazarın ve oyunun kavuştuğu büyük ünün etkisi büyük tabi. Yine de biz de kısaca konuya ve diğer detaylara değinip genel bir izlenim oluşturalım dedik. Kontrabas oyunu bir perdelik ve toplam bir saatlik kısa denebilecek bir oyun. Oyunu izlemenizin ardından keşke biraz daha uzun sürseydi gibi şikayetlerde bulunabilirsiniz çünkü tadı damağınızda kalabilir.

Bu detayları geçtikten sonra Kontrabas oyunu ve konusu hakkında birkaç küçük ipucu verip heyecanı kaçırmadan bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağız. Oyun temeline bir müzisyeni alarak anlatmak istediği her şeyi bu müzisyeni araç olarak kullanma yöntemiyle anlatmayı tercih ediyor. Bir müzisyen ile genel ve en bilindik büyük toplumsal yaraların eleştirisi seyirci ile birlikte yapılmaya başlıyor.

Müzisyen eşliğinde yapılan eleştiriler neler mi? Az önce de söylediğim gibi toplumların en derin yaralarına birer birer tuz basılıyor. Cinsellik, hiyerarşi, eşitsizlikler, toplum, birey ve daha neler neler. Tabi sahnede bir müzisyen varken müziğin eleştirisi yapılmadan geçilir mi. Geçilse olmaz diye düşünmüş olmalı ki yazar bu konuda da bir şeyler eklemiş oyununa.

MERAK EDENLER İÇİN :   FARKINDALIK İÇİN ÇARPICI BİR OYUN : TAHTSIZ KRALİÇE

Dünyaca ünlü yazarın, dünyaca ünlü eseri Kontrabas, Ankara devlet tiyatroları tarafından sahneye getirilmiş siz değerli seyircilerini beklemektedir. Bir perdelik bu kısa ama etkileyici oyundan çıktıktan sonra tüm övgüleri hak ettiğini siz de anlayacaksınız.

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

  • kontrabas oyunu bileti alırken hangi site daha güvenlidir ?
  • tiyatro yorumları yaparken nelere dikkat etmem gerek ?
  • devlet tiyatroları neden her ilde yaygın değil ?
  • tiyatro siteleri hangileridir ?
  • tiyatro önerileri gerçekten bana faydası olur mu izlemeden önce ?

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

86
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir