Kitap Okurken Uykunun Gelmesi

2 min


72

Kitap Okurken Uykunun Gelmesi Nasıl ?

Kitap okumak toplumumuzun pek de önem vermediği bir eylem olarak görülse de kitap okuyan kişilerin genelinin çabuk uykusunun gelmesi gibi bir şikayeti bulunmaktadır. Kitap okumak da diğer eylemler gibi enerji harcanacak bir işlem olmasından ötürü bu tip bir durumun yaşanma sıklığı oldukça fazla olarak ifade edilebilmektedir. Göz kaslarının sürekli hareket halinde olmasına bağlı olarak yorulmasının yanı sıra beynin de aktif olması uyku gelimini sağlayan önemli faktörlerdendir. Aynı zamanda da rahat bir konumda okunacak olan kitapların vücudun giderek gevşemesine sebep  olabilmektedir. Bundan ötürü de farklı farklı metotlar uygulanarak, uykunun gelmemesi de sağlamak üzere faaliyete geçirebilmelidir.

ders çalışırken uyku gelmemesi için ne yapmalı

Kitap Okurken Uykunun Gelmemesi Adına Yapılacaklar

Kitap okurken uykunun gelmemesi adına kişilerin farklı farklı faaliyetler içerisinde yer alarak sonuçlarını görebilmeleri mümkün olmaktadır. Kitap okurken uyku gelmemesi adına neler yapmalı biçiminde hareket edecek olan kişilerin genel olarak olumlu yönde sonuçlar alabilmeleri de söz konusu olmaktadır.

 • Kitap okurken çok fazla rahat olmayan bir yer seçimi gerçekleştirilmelidir.
 • Son derecede fazla aydınlatma aygıtlarının olduğu yerlere yönelmek gerekmektedir.
 • Ortamın aşırı sıcak olmamasına da dikkat edilmelidir.
 • Kitap okuma öncesi egzersizler yapılmalıdır.
 • Kafeinli içecekler okuma esnasında tercih edilmelidir.
 • Sabah ya da öğle saatlerinde kitap okumaya gayret gösterilmelidir.
 • Kısık seste müzik çalan ortamların yaratılmasına da özen gösterilmelidir.
 • Sürekli okumak yerine arada ayağa kalkıp hareket etmek de uykuya engel olabilmektedir.

Kitap Okumak Neden Uykuya Sebep Olur?

Kişilerin çocukluğundan beridir kitaplara karşı bir alışkanlığının olmaması, kendilerini mental olarak hiçbir zaman kitap okumaya hazır hissetmemelerine neden olabilecek olan bir durum olarak görülmektedir. Kitap okumaya başlayacak olan kişilerin çabucak sıkılmaları ve uykularının gelmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalması bu yüzden söz konusu olabilmektedir. Bu alışkanlığın her ne kadar üzerine gidilse de pek fazla verimli olamama durumu da ortaya çıkabilmektedir. Kitap okurken bulunulan ortam ya da saat fark etmeksizin uyuklama durumu ortaya çıkmaktadır. Bu tamamen bilişsel bir durum olmakla beraber, çoğu insanın hayatında yer edinmiştir.

kitap okurken uykum geliyor

Kişiler ‘Kitap okumak neden uyku getirir?’ biçiminde çözüm üretseler de bu alışkanlığına karşı bir yöntem geliştirememektedir. Bu durumun meydana gelmesinde bilişsel nedenlerin yanı sıra fiziksel sebepler de yer almaktadır. Yorucu bir işlemi gerçekleştiren bireylerin zaman içerisinde yorgunluğa bağlı uykusunun gelmesi son derecede normal olarak adlandırılan bir durum olarak öne çıkmaktadır. Özellikle beynin ve gözlerin aktif olarak çalışmasından ötürü bir uyku hali meydana gelebilmektedir. Bu sebepten ötürü de farklı farklı yöntemler bularak; kitap okuma esnasında uyuklama durumuyla karşı karşıya kalmamak etkili biçimde atılacak olan adımlar olarak da ifade edilebilecektir. Bundan ötürü de bu tip uygulamaları hayata geçirmek son derecede önemli bir yer tutmaktadır.  

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

 • kitap okurken uykunun gelmesi acaba psikolojik mi ?
 • “kitap okurken uykum geliyor ” artık uyumayacağım 🙂
 • ders çalışırken uyku gelmemesi için ne yapmalı ?
 • uyku gelmemesi için ilaç var mı ?
MERAK EDENLER İÇİN :   Başarılı İnsanların Sözleri : Kişisel Başarı Sözleri

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

72
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir