Kişilik Bozukluğu Hakkında Geniş Bilgi

3 min


81

Kişilik Bozukluğu Nedir?

Hemen hemen aslında birçok kişide tamamı olmasa da bazı özelliklerini gösteren kişilik bozukluğu denilen tabir, kişinin çevreye olan uyumunu, günlük yaşantısını etkilemektedir. Bunun yanında normal halinden daha kaygılı olmasını, içinde yaşadığı hayatın beklentilerinden daha farklı beklentiler içerisine girmesini sağlayan ve süreklilik arz eden ruhsal, bedensel ve düşsel sağlık sorunlarının geneline verilen bir isimdir. Bu tarz kişilik sorunu problemlerinde söz konusu negatif davranışların yapılma sıklığı, seviyesi ve yaşamını ne kadar etkilediği ortaya konulacak tanı için çok önem taşımaktadır.

Bu sebeple böyle bir durumla karşılaşıldığında ya da acaba böyle bir durum söz konusu mu diye düşünüldüğünde ilk önce şu soruların cevabı aranmalıdır:

 • Ne tür sebepler benim, arkadaşımın ya da yakınımın davranışlarını etkilemekte?
 • Ortaya çıkan ve gözlemlediğimiz bu davranışlar ne sıklıkla ortaya çıkmakta ve ne kadar sürmekte?
 • Ortaya çıkan bu davranışlar bizim ya da başkalarının hayatını ne derece etkilemektedir?
 • Sosyal çevre içinde uyumlu sayılabilecek kurallarla ne derece bağdaşıyor?

Tüm bu soruların cevapları bize kişilik bozuklukları ve seviyesi hakkında bilgi vermektedir. Şimdi bazı kişilik bozukluklarını hep birlikte ele alalım ve inceleyelim.

Şizoid Kişilik Bozukluğu
Kişilik Bozukluğu

Paranoid Kişilik Bozukluğu

Bu kişilik bozukluğunda, kişiler yoğun bir şekilde başkalarına karşı asla haklı çıkarılamayan bir güvensizlik içerisinde hissederler. Sürekli etrafındakilerin güvenilirliğini sorgularlar ve yaşadıkları her durumu aşırı detaycı bir şekilde incelerler. Her detaya takılır ve kendilerince en ufak bir şeyi ipucu gibi kullanıp olayı aşırı büyütürler. Eleştirilmekten asla hoşlanmazlar ve şüphelendikleri olayları genelde yanlış yorumlama eğilimindedirler. Bu tarz bir kişilik probleminin insanlar içindeki genel oranı %0.5-5.5 arasındadır.

Şizoid Kişilik Bozukluğu

Şizoid Kişilik Bozukluğu belirtileri arasında en önemli olanı; bu kişiler her tür kişiler arası ilişkiden kaçınırlar. Başka insanlarla yakın davranışlar sergilemezken hiçbir etkileşimde de bulunmak istemezler. Etraftaki diğer insanlarda bu tür eğilim gösteren kişileri genelde o çok soğuk birisi, kimseyle işi olmaz onun kendi halinde yaşar gibi ifadelerle tanımlarlar. Psikologlara göre bu davranış bozukluğunun en büyük edeni çocuğun sevgi vermeyi ve almayı öğrenemediği çocukluk döneminden (anne-çocuk) kaynaklandığını söylemektedirler.

Şizotipal 

Bu kişilik bozukluğunda ise aşağıda madde madde belirtilen hususlar gözlenmektedir;

 • Büyük ölçüde paranoyak ve şüpheci bir tutum sergilerler. Herkesin kendisini aldattığını düşünür ve insanların davranışlarını düşmanca algılar.
 • Bazen kendiliğinden olan tesadüfi olayları dahi kendi üzerlerine çekerler.
 • Kendilerince normal düşünceye uymayan bazı inanışları vardır, örneğin şizopital kişilik bozukluğu hastalığı kişilere başkalarının niyetlerini okuma gibi yetenekleri olduğunu düşündürtmektedir.
 • Bu tarz kişilerin konuşmaları bazen alakasız ya da hiçbir amaç içermemekte olabilmektedir. Bazen bazı nesnelere uzun süre odaklanabilir ya da çok rahat dikkatleri dağılabilmektedir.
Şizotipal nedir
Şizotipal kişilik bozukluğu

 

MERAK EDENLER İÇİN :   2019 da En Çok Aradığımız Sözler

Antisosyal 

Bu kişilik bozukluğunda ise insanlar başkalarıyla iletişim kurmakta oldukça zorlanırlar. Sosyal toplum normlarına ve davranışlarına uymayan hareketlerde bulunma eğilimindedirler. Bazen saldırgan hareketlerde bulunma eğilimleri vardır. Bazen de kendilerini suçsuz göstermek için aşırı ısrarcıdırlar ve yeri geldiğinde istediklerini elde edebilmek için çok kibar olabilmektedirler.

Bu kişilik bozukluğunun en önemli belirtisi ise, dürtülerini kontrol edemezler ve engellenmeye karşı asla tahammülleri yoktur. Bazen davranışlarının sonucunu asla düşünmeden hareket ederler. Genelde her zaman başkalarını suçlama eğilimindedirler.

Narsist 

Narsist kişilik bozukluğu  belirtileri ,nedenleri arasında yer alan ve en önemlisi olan, eleştiriye asla dayanamaz ve başkalarından sürekli beğeni, onay ve övgü beklerler. İstedikleri olmadığında çok büyük hayal kırıklığı yaşarlar. Kendilerini mükemmel ve kusursuz görme eğilimindedirler. Başkalarının duygularını çok fazla önemsemez ve dikkate almak istemezler.

Bağımlı 

Psikologlara göre bu kişilik bozukluğunun en büyük nedeni, bu tarz kişilerin çocukluk döneminde aşırı korunan ve özerklik girişimleri kısıtlanarak yetiştirilen çocuklar olmaktadır. Bağımlı  bozukluğu yaşayan birisi kendi başına kararlar almakta zorlanır, başkalarının öğüt ve desteği ile karar verebilirler ancak. Etrafında kendisini koruyan ve gözlemleyen birisi olmazsa kendisini huzursuz ve güvensiz hissederler. Böylesi bir sorunu yaşayan birey sürekli olarak reddedilme ve terk edilme korkusu yaşamaktadır.

Histriyonik 

Histriyonik kişilik bozukluğunda ise kişi tamamen dikkatin odağında olmak ister ve yeri geldiğinde baştan çıkarıcı davranışlarla sağlamaktan çekinmez. Fiziksel görünüşlerini ön plana çıkarmaktan çok hoşlanırlar. Bazen olayları aşırı dramatize eder ve kendilerini merkeze almaya çalışırlar. Her konuyu cinselliğe bağlayabilirler ancak gerçekte cinsel yaşamlarında derin cinsel korkuları oldukları görülür.

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

 • borderline kisilik bozuklugu herkeste de olabilir mi ?
 • kişilik bozukluğu testi ne kadar gerçekçi ?
 • kişilik bozukluğu belirtileri acaba bende de var mı ?

 

MERAK EDENLER İÇİN :   Kitap Okurken Uykunun Gelmesi

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

81
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir