Kış Masalı Tiyatro Hakkında

1 min


72

TİYATRONUN YILDIZ ESERLERİNDEN BİRİ DEVLET TİYATROLARINDA SEYİRCİYLE BULUŞUYOR: KIŞ MASALI

Kış Masalı Tiyatro ; dünyaca ünlü İngiliz yazar William Shakespeare ve onun en çok bilinen eserlerinden Kış Masalı çok uzun zamandır izlenmek isteniyordu. Ankara Devlet Tiyatroları tarafından hazırlanan oyun seyirciyle buluşmaya başladı ve ilk günden itibaren büyük bir ilgi görmeyi başardı.

İngiliz yazarın kaliteli ve güçlü kalemini etkisini yitirmeden Türkçeye çevirmek ne derece zordur tahmin edebiliyoruz. Burada da bu görevi hakkıyla yerine getiren güçlü bir kalem görev alarak olabilecek en güzel çeviriyi yapıyor. Oyunun çevirmenliğini Turan Oflazoğlu üstlenmiş. Yönetmen koltuğunda ise karşımıza Hakan Çimenser çıkıyor.

Oyun iki perdeden oluşuyor ve toplam süre iki saat kırk beş dakika kadar. Uzunluk kimse için problem olmuyor bu oyunda. Kış masalı tiyatrosunda bunda bu kaliteli çalışmanın etkisi de büyük ve tabi uzun soluklu bekleyişin son bulmuş olması da.

Oyunda karşınıza soylular ve bu kişiler arasında geçen gizli aşk hikayesi çıkacak. Eski, klasik edebiyatın buram buram etkilerinin görüldüğü bu eserde nostaljinin de tadına varabileceksiniz. Kış masalı tiyatro Bir diğer yandan zaten eserde olay örgüsü bir yana bırakılıp arada geçen etkileyici, şiirsel ve vurucu diyaloglar yer yer şaşkına çeviren Tiratlar gündeminiz olacak.

kış masalı tiyatro Klasik İngiliz Edebiyatının en önemli temsilcilerinden William Shakespeare ve onun etkileyici eseri kış masalı Ankara Devlet Tiyatroları ile seyirciyle buluşuyor. Turan Oflazoğlu tarafından çevrilen bu oyun hakkında büyük ihtimalle fikir sahibisiniz. Fakat zaten konu bir yere kadar merak konusu olabiliyor sadece. Burada nostalji, klasik edebiyatın büyük bir eserini izlemem arzusu belki oyunun da önüne geçebilir diye düşünüyorum.

Oyunu izleyenler tarafından alınan yorumların her birinin tek bir ortak özelliği var büyük bir beğeni ile izlenmiş olması. Bunun dışında oyunda herkes bambaşka bir detaydan ayrıntıdan etkilenmiş. Kış masalı tiyatro kostüm, dekor, oyunculuk ve metin her biri kendi başına başarılı ve bütün içinde büyük bir uyum yakalamış.

MERAK EDENLER İÇİN :   EYVAH NADİR : YAŞAM MÜCADELESİNDE PERDE

Şu sıralar yeni bir sahnelenme tarihi bulunmasa da oyunu takipte kalmanızı öneririz. Kış masalı tiyatro en kısa zamanda tekrar sahnelenmeye başladığında siz de izlemek için kendinize bir bilet almalı ve bu ölümsüz eserin kaliteli çevirisi ve başarılı oyunculuğu ile sahnede izlemenin tadını çıkarmalısınız.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

72
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir