KENDİ GÖK KUBBEMİZ ,ŞİİR VE TİYATRO BİR ARADA

1 min


92

KENDİ GÖK KUBBEMİZ : ŞİİR VE TİYATRO BİR ARADA

KENDİ GÖK KUBBEMİZ : ŞİİR VE TİYATRO BİR ARADA adlı makalemde , Yahya Kemal ve onun ünlü şiirini bilmeyen yoktur: Kendi Gök Kubbemiz. Bu şiir ile bir sahnede karşılaşmak sanatların birbiri içine girerek bir sanat dansı meydana getirmeleri ne hoştur değil mi? Belki de tüm bu soruların uygulamalı bir yanıtı burada. İstanbul Devlet Tiyatroları tarafından hazırlanan bu oyun seyircilerle buluşuyor ve sanatsal bir doyum başlıyor.

Yahya Kemal ve onun sanatsal yaklaşımı bir çoklarımız tarafından bilinir çünkü ismiyle, şiirleriyle edebiyatta köklü bir yere sahiptir kendileri. İstanbul, aşk ve ölüm en belirgin noktalarıdır onun. Tüm bunları Sönmez Atasoy daha da şekillendirip bir sahneye uyarlamayı başarmıştır. Yönetmen Okday Korunan ve oyuncu Toron Karacaoğlu’nun emeği göz ardı edilmemeli tabi.

Şiirsel tiyatrolar eskide kalmış olsa da hala sahneye ara ara bu tarz sanat danslar çıkması seyircileri biraz heyecanlandırıp biraz mutlu ediyor sanıyorum. Eski tatlarla yeniden buluşmak isteyenler için birebirdir. Şiir dinletileri ve bu tarz etkinlikleri, sunuları sevenler içinde ayrıca kaçırılmaması gereken bir oyun Kendi Gök Kubbemiz.

Bir diğer yandan Yahya Kemal ve onun sanatsal kimliğini anlamada benimsemede ve özümsemede oldukça yardımcı olacak bir çalışma olmuş Kendi Gök Kubbemiz. Oldukça bilindik bir şair oldukça ünlü bir şiiri görüyoruz şimdi . Yabancı olduğu bir yerde sahnede ama o kadar şık o kadar zarif o kadar başarılı yerleşmiş ki.

Oyunu merak edenler için biraz açıp Yahya Kemal okumaları onun edebi kimliğini tanımaya çalışmaları önerilir. Hemen ardından oyuna gitme isteğiniz artacaktır. Bir diğer yandan oyunun diğer detayları hakkında biraz bilgi vermekten zarar gelmez sanıyorum.

Kendi Gök Kubbemiz bir perdeden oluşan yaklaşık bir saati biraz geçen bir süreye sahip bir oyun. Yahya Kemal ve İstanbul kavramlarını bu kavramlar arası bağları iki kimliği sahnede birleştirerek sunmaya çalışan oyun oldukça başarılı bir çalışma olmuş.

MERAK EDENLER İÇİN :   Filozof Ahmed : Modern Avrupa Toplumuna Bir Bakış

Yahya Kemal’i anarken onu ve sanatını mümkün olan en sanatsal dille anmayı ve tanımayı başaran bu çalışmayı gidip izlemenizi tavsiye ederiz. Hem tiyatro severler için hem de tiyatro severler için tasarlanmış adeta.  Kısaca tüm sanatseverler için kaçırılmaması gereken bir çalışma İstanbul Devlet Tiyatrolarında sizleri bekliyor.

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

  • Kendi Gök Kubbemiz bir perdeden oluşan yaklaşık bir saati biraz geçen bir süreye sahip bir oyun olmasına rağmaen beklenen ilgiyi hak ediyor mu ?
  • Yahya Kemal ve onun sanatsal kimliğini anlamada benimsemede bize ışık tutuyor mu ?
  • Sönmez Atasoy’un performansı alkışı hak eden cinsten mi ?

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

92
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir