KAPAN (SLEUTH) TİYATROSU: TEHLİKELİ BİR OYUN

1 min


90

TEHLİKELİ BİR OYUN; KAPAN (SLEUTH)

Kapan tiyatrosu , Soylu bir İngiliz, İtalyan bir göçmen, iki erkek ve bir kadın. Arada geçen bir çok karmaşık ve girift olay ile ortada kurulan bir tuzak. Peki bu tuzağa oyunun sonunda düşen kim olacak? Bu anlatımlar bile sizi biraz meraklandırdıysa Kapan (sleuth) oyunu sizi heyecan ve merak hissiyle doldurup oyunun sonunu kovalamanıza sebep olacak bir oyun olabilir.

Aşk hikayeleri tiyatroda birçok çeşitli şekilde işlenebilir. Entrika ve dolaşık hikayeler ile merak duygunuzu canlandırabilir birçok oyun. Kapan(sleuth) oyunu da ilk baktığınızda size sadece bunları sunuyor gibi görünse de oyunu izlediğinizde bir aşk hikayesinden yana entrika kurgusundan fazlası olduğunu anlayacaksınız.

Oyunda kendisini aldatan karısının, aldattığı kişiyi evine davet eden ve ona bir teklifte bulunan kişi ile sonra bu üçlü arasında dönecek olan olaylar zinciri işlemekte. Oyunun yazarı Anyhony Shaffer büyük bir zeka gösterisi ile bilmece dolu bir oyun çıkarmayı başarmış. Oyunu Türkçeleştiren Göksel Kortay’ın da burada rolü oldukça büyük.

Ankara Devlet Tiyatroları tarafından hazırlanmış bu oyunda şaşırtıcı bir aşk hikayesi içine işlenmiş yer yer gerici yer yer merak duygusunu artırıcı bir olay zinciri göreceksiniz. Aynı isimle mevcut olan bir sinema filmi de bulunmaktadır ki bu film de yine izleyenler tarafından beğeni ile karşılanmıştır.

Sinemaya oranla tiyatronun her zaman bir esere kattığı artıları ve eksileri olur. Bu eserde de aynı şekilde tiyatroda izlerken filminde olandan daha farklı tatlar almanız mümkün. Oyunun çok daha farklı noktaları dikkatinizi çekebilir.

Eserin oldukça etkileyici bir diğer yanı çarpıcı diyaloglar. Filmde dikkati dağıtan birçok detay arasında kaynayan birçok diyalog sahnede daha net olmayı başarıyor.

MERAK EDENLER İÇİN :   EYVAH NADİR : YAŞAM MÜCADELESİNDE PERDE

Aşk hikayeleri kulağa alışılmış gelebilir, peki ya entrika ve oyun dolu bir aşk hikayesi? Üstelik içinde bir tuzak olan böyle bir hikaye? Anthony Shaffer tarafından yazılmış Kapan (sleuth) oyununu izleyip bu tuzağa kimin düşeceğini merak ederek her bir anda seyri değişen oyunun içinde savrulmanın tadını çıkarın.

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

  • kapan tiyatro oyuncularının performansı nasıldı?
  • kapan tiyatro yorumlarında acımasız yorum yapamaya değecek sahne var mı ?
  • Ankara devlet tiyatrosu kadar kaliteli tiyatrolar neden diğer illerde yaygın değil, yoksa tek sorun Ankara’nın başkent olması mı ?
  • Aşk tiyatrosu sayılabilecek bir tiyatro mudur bu kapan oyunu ?

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

90
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir