IQ Nedir ? Zeka Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır ?

2 min


92

İq Ne Demek?

Genel anlamıyla; zeka puanı, akıl yürütme ve düşünme yeteneğinin bir değerlendirmesi bizlerin aykü nedir sorusuna cevap olmaktadır. Eğer daha detaylı olacak şekilde tam manada bir tanım isterseniz, bunun için öncelikle IQ kavramı hakkında biraz bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Mantıki açıdan bilimsel karşılığı olan bir kavram olsa da IQ, yine de anlaşılması açısından bazı belirsizliklere ve karmaşıklıklara sahiptir.

Hemen hemen hayatının belli dönem ve anlarında yaptığı bazı davranışlardan dolayı geri zekalı, aptal, çok zeki, zeki ya da parlak simgeleri ile nitelendirilmişsinizdir. Birçok insan okuldan aldığı diploma notu puanı gibi zeka testi sonucunu da aynen öyle bilmek istemekte ve merak etmektedir. Bunun en güzel sonucunu da insanlara Intelligence Quotient (IQ) yani zeka puanı seviyesi vermektedir. IQ testi zekayı ölçmede kullanılan ve esas alınan temel bir girişimdir. Evet yanlış duymadınız girişim dedik çünkü gerçek manada zekayı tam ölçmek ve iq nedir sorusuna tam ve net bir cevap bulmak imkansızdır.

IQ puanı, insanların zekasını ölçmek için kullanılan farklı standart yöntemler sonucu tespit edilen puan olmaktadır. Daha farklı ve kolay anlaşılacak şekilde söyleyecek olursak, iq kişinin zeka kıvraklığını ya da zeka ataklığını tespit etme girişimi olarak da tanımlanabilir. Burada önemli olan zeka testinin aynı yaş grupları arasında kıyaslanarak yaşıtlarına göre olan durumunun gözlemlenmesidir.

Zeka Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

İnsanların tek tip ya da standardize edilmiş test setleri sonucu zekalarının ölçülmesini sağlayan bu işleme zeka testi denir. IQ; zekayı ölçebilmek adına girişimde bulunulan birçok farklı testlerin birinden elde edilen puan olmaktadır. Bu testin sonuçları genel olarak 0-200 arası değişen matematiksel değerlerden oluşmaktadır ve zihinsel yaşın kronolojik yaşa kıyaslanmasıyla elde edilmektedir. Yani iq değeriniz; zihin yaşının (ZY) kronolojik yaşa (KY) bölünerek 100 ile çarpılması sonucu bulunmaktadır.

MERAK EDENLER İÇİN :   Sağlıklı Olmak İçin : Sağlıklı Yaşam Programı

Bunu bir formül ile ifade edecek olursak; IQ = ZY/KY X 100 şeklinde olmaktadır. İnsanlar için genel ortalama 100 (90-100) olarak kabul edilmiş ve +10 ile -10 sapma payı normal sayılmıştır. Bunun üzeri insanlar arasında ileri seviye olduğunu, altı ise geri seviyede bulunduğuna işaret sayılmıştır.

Zeka Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Zeka yaşı denilen kavram insanların zeka seviyelerinin kaç olduğunun bir göstergesi olup, kişiye yapılan testler sonucu tespit edilmektedir. Şimdi zeka yaşı hesaplama nasıl yapılmaktadır hep beraber buna bakalım. İnsanların zeka puanı (IQ) hesaplanırken, zeka yaşına çevrilerek işlem yapılmaktadır. Kişilerin biyolojik yaşları onların takvim yaşı olmakta olup zeka yaşı ile ilgili olmayabilmektedir. Zeka yaşı insanın beyin olarak kaç yaşında olduğunun tespit edilmesidir ve bunun için çeşitli testler yapılmaktadır. Böylece biyolojik yaşınız ile beyin yaşınız aynı mı, yoksa beyin yaşı olarak daha mı ileride veya daha mı geride öğrenebilmektesiniz.

Normal İnsanın İq Seviyesi Nedir?

Peki normal insanlarda bulunması gereken zeka puanı kaçtır? Burada öncelikle şunu unutmamak gerekir, zeka türleri çok farklılık göstermekte olup aynı zeka puanına sahip kişiler aynı zekaya sahi olacaklar diye bir kaide olmamaktadır. Bu açıklamamızla birlikte hemen hemen zeka puanı hesaplayan bir çok test 100 puanı normal insanın iq seviyesi nedir sorusuna cevap olarak kabul etmiştir. 70 IQ puanının altı zihinsel engeli olarak kabul edilmekte olup 120 IQ puanı üstü parlak zekalı olarak tanımlanmıştır.

140 IQ puanı üstün zekalı sayılırken, 160 IQ puanı ve üzeri ise dahi olarak tanımlanmaktadır. Yazmış olduğumuz her puanda +10 ile -10 alta ve üste oynama pay aralığı bırakılmaktadır.

İq Puanı Yükseltme Mümkün Mü?

İnsanlar bazı egzersiz ve çalışmalarla IQ puanlarını arttırabilme imkanına sahiptir. Bu noktada bilimsel çalışmalar sonucu elde edilmiş iq yükseltme çalışmalarını madde madde paylaşacağım.

  • Kesinlikle düzenli ve dengeli bir şekilde egzersiz yapmak iq yükseltme işinde etkili olduğunu birçok kez kanıtlamıştır. Çünkü düzenli egzersiz beyin hücrelerini gençleştirmekte ve daha hızlı çoğalmasını sağlamaktadır.
  • Bazı beyni uyarıcı ilaçlar yolu ile de artırıldığı söylenmekte fakat biz her zaman her şeyin en doğalından yanayız.
  • Özellikle beyin için hayatin önem taşıyan Omega3 gibi besinlerle beyne takviye yapabilirsiniz.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenme iq yükseltme için olmazsa olmazlardan sayılmaktadır.
  • Hiç şüphesiz zeka oyunları ve bulmacalar beynin egzersizi için bire bir sayılmaktadır.
MERAK EDENLER İÇİN :   Beyin Fırtınasını Hiç Böyle Okudunuz mu ?

 

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

iq testi 2018 ile 2019 diye kıyaslama yapsam bariz fark oluşur mu ?

iq nedir kaç olmalı ?

ıq testi nerede yapılır ankara gibi büyük illerde daha çok mu var ?

ıq seviyeleri normal bir insan zekasına göre nasıl olursa iyi olur ?

iq puanları bana neyi açıklar ?

matematik ıq testinde zeka seviyem artar mı ?

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

92
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir