Herkesin Kendisine Göre Hobi ve Fobi Çeşitleri Vardır

2 min


96

Hobilerim Ne Demek?

Herkesin kendisine göre hobi ve fobi çeşitleri vardır; hobi genel olarak insanların boş zamanlarında uğraştıkları faaliyetlerdir. Genel olarak kişilerin ilgi alanlarına dayalı olarak gelişecek olan hobiler; aynı zamanda da yapılması zorunlu olmayan işlemler olarak da ifade edilmektedir. Tamamen zamanını değerlendirme amacıyla yapılan hobilerin; aynı zamanda da bireylerin kendini geliştirme konusunda da başarılı sonuçlara ulaşmasında da yeterli olarak görülmektedir. Kitap okumak , film izlemek ya da müzik dinlemek gibi faaliyetler bile hobi sınıfında değerlendirilmektedir. Kişilerin hayattan keyif almasını sağlayan bu unsurlar; hobi ne demek sorusuna da en ideal cevapları verebilecek ölçütlerde yer almaktadır. Hobi nedir seçeneği günlük hayatın önemli bir parçası olarak değerlendirilmekte ve iş hayatına başlangıç yapacak olan kişilere bile sorulmakta olan sorular arasında her zaman yerini almaktadır.

Hobi Çeşitleri

  • Hobi çeşitleri arasında parça tamamlamaya dayalı olarak hareket etmek mümkün olmaktadır. Her yaş grubuna hitap eden hobi çeşitleri arasında yer alan bu uygulama aynı zamanda da beceri ve düşünce gücünü de fazlasıyla arttıracak olan bir uygulama olarak adlandırılabilmektedir.
  • Bahçe işlerine dayalı olarak da hobilerle ilgilenmek her zaman huzur verici bir noktada yer alabilmektedir. Gerek çevre düzenlemesi gerekse de meyve sebze yetiştirilmesi işlemleri etkili bir hobi olarak görülebilmektedir.
  • Yemek yapmak da kişinin hem el becerisini hem de çabukluğunu geliştiren bir unsur olarak görülebilmektedir. Bu anlamda da hareket edecek olan kişilerin farklı farklı tariflere dayalı olarak pratik uygulamalar içerisinde bulunması durumunda da genel anlamda fayda sağlayabilecek sonuçları elde etmeleri durumu söz konusu olabilmektedir.

Fobi Nedir?

Herhangi bir ortam ya da nesnenin kişilerin hayatına kısa süreliğine dahil olması esnasında meydana gelen olumsuz durumlar fobi olarak adlandırılmaktadır. Fobi nedir biçiminde ortaya çıkacak olan durumlar genel olarak terleme, kalp çarpıntıları, solunum düzensizliği, şok geçirme ve bayılma gibi haller olarak görülebilmektedir. Fobiler aynı zamanda da kişilerin hayatını kısıtlanması konusunda da son derecede de etkili olarak adlandırılmakta olan durumlardır.

MERAK EDENLER İÇİN :   Beden Dilinde Aşk Belirtileri

Fobi Çeşitleri

Fobiler korkulardan ayrılarak; tamamen farklı bir unsur olarak görülmektedir. Bunun temel nedeni olarak ise kişilerin fobileriyle karşı karşıya kalmaları anında tamamen kontrolü kaybetmeleri olarak adlandırılabilmektedir.

  • Fobiler arasında yer alan özgül fobiler; kişiye has olan fobi çeşitleri olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak hayvanlara karşı olan bir fobi türü olarak ifade edilmektedir.
  • Sosyal fobiler hayatı ve sosyal yaşantıyı ciddi oranda etkileyen unsurlar olarak görülmektedir. Kişiden kişiye değişen bu fobi seçeneklerine sahip olan kişilerin genel anlamda iletişimden kaçınarak asosyal bir karakter olmaya da özen gösterdikleri söylenebilmektedir.
  • Agorafobi ise kimsenin kendisine yardımcı olamayacağını düşünmeye dayalı olarak ortaya çıkan fobi türüdür. Bu fobiye sahip olan kişilerin panik atak gibi rahatsızlıklarından ötürü bu fobiye sahip oldukları da söylenebilecek olan bir durum olarak adlandırılmaktadır.

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

o ile başlayan hobi çeşitleri nelerdir ?

uğraşabileceğim hobileri bulmak için ne yapmam gerek ?

hobiler listesini oluşturabilecek kadar hobi özentim var mı 🙂 ?

bilinmeyen hobilere bir tane örnek yazabilir miyim ?

evde yapılabilecek değişik hobiler neler olabilir ?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

96
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir