Yazı Yazmak İnsan Zihnini Güçlendiriyor

2 min


82

Yazı Yazmak İnsan Zihnini Güçlendiriyor

Kalemle yazı yazmak ve her harfin şekliyle yazılış şeklini ilişkilendirmek, zihnimizdeki yapılandırma işlemlerini gerçekleştiren bölgeyi güçlendirmektedir. Böylece günlük yazmak gibi yazı işleri ile uğraşan kişilerin dil ve zihinsel becerilerinin daha çok geliştiği belirtilmektedir. Burada önemli olan nokta el ile yazı yazmanın zihinsel gelişime katkıda bulunuyor olmasıdır. Klavyede yazı yazmak ise tam tersi bir süreç gerçekleştirmektedir. Hatta sürekli klavye ile yazı yazan kişilerin normal yazı yazma sürecinde zorluk çektikleri belirtilmektedir.

Kalemle yazı yazmak ve el yazısı, insanların yazma becerilerinin gelişimi, kişiliği, temizliği ve titizliği, yazı yazmaya verdiği önem gibi daha birçok konuda bizlere bilgi verebilmektedir. Nasıl ki her bir insanın parmak izi ayrı ise, çok ilginçtir ki aynı şekilde her bir insanın yazı stili de ayrı olmaktadır. Yazı yamanın zihni güçlendirdiğinin en önemli bir kanıtı da kalemle yazı yazanların, klavye ile yazı yazanlara göre yazdıklarını daha iyi öğrendikleridir. Çünkü yazı yazmak için hareket ettirdiğimiz parmaklarımızla birlikte beynimizin düşünme, dil ve hızlı bellek gibi çeşitli bölümleri de harekete geçmektedir.

Bu yüzden özellikle ilk ve orta dereceli öğretimlerde öncelik kesinlikle kalemle yazı yazmaya verilmelidir. Çünkü bu yaşlardaki çocuklarda zihinsel gelişim çok hızlı olmakta olup, elle yazı yazılması zihinlerinin olumlu gelişimi açısından çok büyük bir önem arz etmektedir. Öğretmenlerin öğrencilerden ödevlerini kesinlikle el yazısı ile yazmalarını istemeleri ve bu yönde de teşvikte bulunmaları çok önemlidir.

Güzel Yazı Yazmak İçin Ne Yapılmalı?

Yazı yazmak kadar bir diğer önemli olan ise, güzel yazılar yazma olmaktadır. Her ne kadar bir el alışkanlığı ola güzel yazı yazma işi sonradan da geliştirilebilmektedir. Güzel yazı yazabilme adına neler yapılabilir şimdi bunlardan madde madde bahsetmek istiyorum.

  • Öncelikle kalemi daha rahat kullanabildiğimiz elimize alalım.
  • Kullanacağımız harfleri yazarken, kalemin izlediği yol soldan sağa ve yukarıdan aşağıya doğru olmalıdır.
  • Harfleri yazarken satır arasında kalan kısımlarla, yukarısında ve aşağısında kalan kısımlar arasında bir ölçü bulunmalıdır.
  • Yazdığınız her harfin boyları ve enleri arasındaki ölçü kurallarına dikkat etmelisiniz.
  • Güzel yazı yazmak için kelimeler arasında küçük bir harf sığacak kadar boşluklar bırakılarak yazma işlemi yapılmalıdır.
  • Yazarken kaleme fazla bastırmamalısınız, harflerin kalınlık uyumuna dikkat etmelisiniz.
  • Yazdığımız yazıların güzel ve okunaklı olması için harfler birbirine değmemeli, azda olsa ince bir çizgi sığacak kadar harfler arası boşluk bırakılmalıdır.
  • Bitişik el yazısıyla daha hızlı yazılar yazmanız mümkün olmaktadır.

Yazı Yazma Siteleri Var Mıdır?

Bazen insanların sosyal medya profil hesaplarında o kadar güzel stillerde yazılar görmekteyiz ki, insan ne kadar güzel yazmış demekte. Oysa bu yazıların belki de hemen hemen hepsi yazı yazma siteleri aracılığıyla sağlanmaktadır. Üstelik sizin tek yapmanız gereken şey ise yazıyı yazmak ve hoşunuza giden sizi ifade eden yazı tipini seçmek olmaktadır. Geri kalanı zaten bu site halletmekte ve hazırlayıp size sunmaktadır.

Sizde artık kolayca şekilli yazılar yazabilir ve kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz. Aslında bu siteler aracılığıyla yaz yazma tarzınızı da geliştirebilir ve güzel yazı yazmayı sizde öğrenebilirsiniz. Sizlere yazı yazma noktasında yardımcı olabilecek yüzlerce site adresi mevcuttur. Siz sadece siteye girecek ve istediğiniz yazıyı istediğiniz yazı tipinde hazırlayacaksınız.

Günlük Yazmak Zihni Güçlendirir Mi?

Günlük dediysek aklınıza çocukluk yıllarınızdaki kalbinden daha temiz bu sayfayı bana ayırdığın için diye başlayan şeyler gelmesin hemen. Bence asıl günlük insan büyüdüğünde tutulmalı ve özenle saklanmalıdır. Günlük tutmak her şeyden önce güzel yazmamızı sağlamakta ve kendimizi ifade etme biçimimizi geliştirmektedir.

Günlük tutan insanların zihinsel açıdan çok daha iyi geliştikleri ve IQ seviyelerinde artış olduğu gözlemlenmiştir. Bunun haricinde günlük yazmak sizin kendiniz ile bir nevi yüzleşmenizi sağlamakta ve daha sakin düşünerek hatalarınızı ya da doğrularınızı net bir şekilde görmenizi sağlamaktadır.

Günlük tutan kişiler yazarken sanki bir üçüncü kişiymiş gibi yazar ve her tür olaya daha bağımsız yaklaşarak gün içindeki yaşadıklarını daha objektif değerlendirir. Hayal dünyaları ve olaylara bakış açıları aşırı derecede artarak, kendilerine birçok yeni ufuklar kazandırırlar. Duygusal ve sözel zekalarının yanında organize düşünebilme yönleri de gelişmektedir.

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

yazı yazmak istiyorum demekle yazı yazılır mı ?

yazı yazmak nedir 🙂 

yazı yazmak nasıl geliştirilir ?

yazı yazmak için program var mı ?

hafızayı güçlendiren egzersizler nelerdir ?

beyin açma teknikleri yazı yazma ile yapılabilir mi ?

beyni güçlendirmek için ne yemeli ? ( konu sağlık bilgisine kayacak-ama ceviz en mükemmeli- )

 

MERAK EDENLER İÇİN :   Gece Terörü Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

82
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir