Gece Terörü Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

1 min


85

Gece Terörü Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Parasomnia adlı verilen gece terörü; genellikle çocuklarda görülen bir rahatsızlık türü olarak adlandırılmaktadır. 5 ile 7 yaş grubunda meydana gelen , tam anlamıyla bilinmemekte olan bir hastalık olarak adlandırılmaktadır. Gece terörü nedir biçiminde ortaya çıkacak olan sorulara en geniş kapsamlı olarak verilecek yanıt; her zaman kabuslara bağlı uyku bozukluğu olarak söylenebilecektir. Derin uyku esnasında görülen ,genel olarak istemsiz kasılmalar ve hareketlerle ortaya çıkan bir rahatsızlık türü olarak görülmektedir. Aynı zamanda da engellenmemesi gereken bir durum olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalığın en kötü özelliği ise ertesi güne dair herhangi bir hatırlamanın olmamasıdır.

Gece Terörü Tedavisi

Gece terörünün 2-3 aydan sonra halen daha görülüyor olması halinde doktora gitmek gerekmektedir. Nörolojik ya da psikolojik sebeplerden kaynaklı olarak ortaya çıkan bu tip hastalıklara dair muayene olmak gerekmektedir. Farklı farklı çözüm yollarını gece terörü tedavisi unsurlarının yanı sıra hijyen ve programlı uykuyu da hayata geçirmek önemli bir detay olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda da ,rahatsızlığına sahip olan kişilerin fiziksel olarak yorulmamaya özen göstermeleri durumu da öne çıkmalıdır. Belirtilerinin hemen hemen aynı zaman diliminde gerçekleşmesi halinde ise nöbetin kısa süre öncesinde kaldırılması da tavsiye edilmesi gereken bir durum olarak adlandırılmaktadır. Bu doğrultuda hareket edilmesi sonrasında da daha etkili sonuçlar elde edilebilmektedir.

Gece Terörü Belirtileri

Gece terörü rahatsızlığına yakalanan birinin uyku esnasında çığlık atması ya da inilti biçiminde hafif nefes alması görülebilecek olan durumlardır. Aynı zamanda da korkuyla bağlı olarak terleme, ciltte kızarıklıklar ve hızlı nefes alışverişi de ön plana çıkmaktadır. Fiziksel olarak da istemsiz bir biçimde hareketlerde bulunacak olan hastanın; kıyafetlerini çıkarması durumu dahi görülebilmektedir. Gece terörü yaşayanlar genel olarak dış dünyayla bağlantılarını koparmış bir biçimde de hareket etmektedir. Herhangi bir biçimde yaptıklarını hatırlamaları durumu söz konusu olmamaktadır. Gecede sadece bir kez görülen bu rahatsızlık tipi kişiden kişiye fark edebilecek biçimde de belirtiler verebilmektedir.

Gece Terörü Bebeklerde Nasıl Görülür?

Gece terörü genel olarak bebeklerde ya da küçük çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Bebeklerde gece terörü rahatsızlığı ilk olarak bir çığlıkla başlamaktadır. Çocuğun her ne kadar fiziksel faaliyetler içerisinde bulunduğu gözlemlense de bu evrede bilinci tamamen kapalıdır. Aslında derin uyku esnasında meydana gelen bu durum; bebeklerin ya da çocukların ciddi anlamda yaralanmalarına neden olduğu için çok dikkatli davranmak gerekmektedir. 5 saniye ile 1 dakika arasında sürebilen  rahatsızlığı gözlemlendiğinde engel olma amacıyla hareket edilmesi gerekmektedir. Bu hareketler esnasında uzman doktorlara danışılarak; kapsamlı bir tedavi ya da terapi süreci içerisine dahil olmak önemli yönde olumlu sonuçlar verebilecek biçimdedir.

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

  • uyku terörü nasıl önlenir ?
  • uyku terörü ve epilepsi arasindaki fark benzer özellik taşır mı ?
  • uykuda epilepsi geçirenler nasıl oluyor ?
  • ergenlerde gece terörü sürekli mi ?
  • uykuda irkilme epilepsi nasıl oluyor ?
MERAK EDENLER İÇİN :   Sosyal Girişimciliğin İş Odaklı Tanımı

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

85
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir