Filozof Ahmed : Modern Avrupa Toplumuna Bir Bakış

1 min


90

Filozof Ahmed

Filozof Ahmed : Modern Avrupa Toplumuna Bir Bakış :

Tiyatro genellikle seyirciyi eğlendirmeyi ve eğlendirirken düşündürmeyi sever. Genelde bir oyuna gidilir izlenir ve keyif alınır oyun bittikten sonra ise uzun süre o oyun üzerine düşünülmeye devam eder. Zaten tiyatronun yapmak istediği de budur. Eğlenmek de lazım tabi, sanatsal bir tat da lazım bunlarsız olmaz ama bir diğer yandan sizi düşündürmeli zihinleri zorlamalıdır tiyatro. İşte hem eğlendirmeyi hem de gerçekten çok düşünülmesi gereken olaylar üzerine sizi düşündürmeyi başarmış hakkını vermek gereken güzel bir oyun Filozof Ahmed.

Oyun ismine bakıldığında yine bir kişi üzerinden anlatılmak istenen olaylara birey yaşantısı üzerinden girileceği anlaşılabilir. Fakat yaşantı sizi gerçekten şaşırtacak Filozof Ahmed oyununda.

Oyun Paris’de bir kenar mahallede geçiyor öncelikle. Burada yaşan bir göçmen olan Ahmed oyun boyunca hepimizin üzerine düşünmesi hatta uzun uzun bir ömür boyu düşünmesi gereken olaylara sırasıyla değiniyor. Yer yer söylemleri yüzeysel geliyor seyirciye fakat biraz durup düşününce oldukça derin ve çarpıcı olduklarını fark etmeye başlıyorsunuz.

Filozof Ahmed oyunu İstanbul Devlet Tiyatroları tarafından hazırlanmış ve seyircileri bekliyor. Oyun bir perde ve bir saat kırk beş dakika süren on beş kısa oyundan oluşan bir yapıya sahip. Oyun yazarı Alain Badiou. İsmi size de yabancı gelmeyecektir. Bu isim belki de oyunu biraz daha merak etmenizi sağlayacaktır. Oyunu çeviren isim ise ki oyun çeviri oldukça önemli bir iştir ve bu işi hakkıyla yerine getiren isim Ayberk Erkay oluyor. Oyunun yönetmenliğini Murat Karasu yapıyor.

Oyunda bahsedilen o çarpıcı konular nedir diye merak ediyorsanız oyunun büyüsünü bozmamaya özen göstererek biraz ipucu vermeye çalışalım. Oyun yapısı gereği düşünülürse yer Paris ve bir kenar mahalle göçmen bir insan olan Ahmed tüm Avrupa toplumunu ve yaşantısını farklı bir pencereden görebilecek bir isim olarak oyunda yerini alıyor. Avrupa toplum yaşantısı temel ilkeleri ve günlük yaşantısıyla çelişen durumlardan başlayarak siyasi yapı gibi birçok derin mesele burada masaya yatırılıyor.

MERAK EDENLER İÇİN :   Kış Masalı Tiyatro Hakkında

Keyifli bir oyun izlerken üzerine uzun süre düşünmenizi sağlayacak felsefe alt yapılı güzel bir oyun Filozof Ahmed. İzlemenizi tavsiye ederim.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

90
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir