Facebook Giriş : Yapmadan Önce Okuyunuz

12 min


84

FACEBOOK VE MERAK EDİLENLER

Merhabalar bu yazımı yazmak için 9 gün kadar uğraştım. Facebook hakkında ne ararsanız var. Kısaca yok yok 🙂

Sosyal medya denilince tabii ki de ilk olarak akıllara Facebook geliyor. Hem Avrupa ve diğer ülkelerde hem de ülkemizde toplam sayısı 2 Milyarı bulan hatta geçen üye sayısıyla en aktif kullanılan sosyal ağ olarak kullanılmaktadır. Sayısı milyarları bulan bu platform, insanların birbirleriyle daha rahat iletişim kurmalarını sağlayan internet üzerinden kullanılan bir uygulama aslında. Bir nevi uzakları yakın eden, anlık olarak neler yaptığınızı paylaşabileceğiniz bir oluşumdur.

Facebook sitesine ve sayfasına hem uygulamasından hem de internet tarayıcılarından aratılarak ulaşılabilmektedir. Peki, girdiğiniz Facebook ana sayfası üzerinden içeriklere hemen ulaşabiliyor musunuz? Cevabımız hayır.  Öncelikle arama motorundan Facebook olarak arama yapıp Facebook İndir butonuna tıklıyorsunuz. Facebook indirme işlemi sonrasında,  hemen bir hesap oluşturuyorsunuz.

Facebook Yükleme ve Kullanıcı İşlemi

Facebook aç işlemi için ise için de bir mail adresine, kullanıcı adınıza ve oluşturacağınız şifreye ihtiyacınız bulunmaktadır ve elbette diğer istenilen bilgileri de karşınıza çıkan üyelik formuna girdikten sonra evet karşınızda, artık siz de Facebook Yükle işleminden sonra bir Facebook kullanıcısı oldunuz.

Facebook kullanıcısı olduktan sonra arkadaşlarınız, akrabalarınız veya tanıdığınız kişiler sizlerle daha rahat iletişime geçebilsinler ve sizi bulabilsinler diye Facebook hesabı için sizden istenilen ilk şeylerden birisi profil fotoğrafı yüklemenizdir. Sizlere ulaşan veya sizlerin ulaştığınız kişilerle Facebook platformu üzerinden mesajlaşabilir, video paylaşabilir veya görüntülü konuşabilirsiniz.

Bunlara ilaveten onların paylaşımlarını takip edebilir ve beğenirseniz beğen butonu sayesinde paylaşımları beğenebilirsiniz. Facebook beğeni hilesi gibi uygulamalarla takipçilerinizin, gözündeki yerinizi yüceltebilirsiniz. Bir tek yakın akraba veya arkadaşlarla mı iletişim kuruluyor derseniz hayır. Bir tek en tanıdıklarınızla iletişim kurmuyorsunuz. En yakınlarınıza ilaveten hiç tanımadığınız bir ülkeden birisiyle de Facebook platformu üzerinden iletişime geçebiliyorsunuz.

Yabancılarla iletişim kurarken çok dikkatli olmanız özel bilgilerinizi vermemeniz konusunda küçük bir uyarıda bulunmakta fayda görüyoruz. Yazımızda Facebook platformu tarihçesi, kim tarafından ve ne zaman kurulduğu, beraberinde kullanılan uygulamalar ve güncellemeleri gibi bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Gelin hep birlikte yazımızda sizler için hazırladığımız daha detaylı bilgileri okuyalım.

Facebook Platformunun Tarihçesi

İnsanların birbirleriyle ilgili bilgi alışverişinde bulunarak paylaşımda bulundukları Facebook, 4 Şubat 2004 tarihinde Hardvard Üniversitesi öğrencisi Mark ZUCKERBERG tarafından Hardvard Üniversitesi öğrencilerinin birbirlerinden haberdar olabilmeleri ve bilgi paylaşımında bulunabilmeleri için ücretsiz olarak The Facebook ismiyle oluşturuldu.

İlk hedefi öğrencilerin bir konu veya ödevden veya birbirlerinden haberdar olmaları ve iletişim kurmaları olan bu sosyal medya aracı günümüzde günden güne kullanıcı sayısını artıran sosyal bir platforma dönüşmüş durumdadır. İlk etapta birbirleriyle iletişim kurmak isteyen bu üniversite öğrencileri, not paylaşımda bulunuyor, fotoğraf ve video paylaşımları yapıyorlardı.

Daha sonra uygulamanın işlevsel olduğu görülünce Boston civarındaki okullar da Facebook uygulaması içine dâhil edildi. İlk bir yılsonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bütün okullar liseler de dâhil olmak üzere bu sistem içerisinde bulunuyorlardı. İlk etapta kullanıcılar kendi okullarının uzantılarını (edu, ac gibi) kullanıyorlardı. Daha sonraları bu kullanışlı ve etkileyici uygulamanın adını duyan büyük şirketler de Facebook platformuna dâhil olmak istediler.

Yaş Sınırlaması

Kullanıcı sayısı gittikçe artan Facebook artık milyonlar tarafından duyulmuş ve kullanılabilmek için sıraya girmiş birçok kişi tarafından talep ediliyordu. Günümüzde en çok ziyaret edilen Facebook uygulaması, 11 Eylül 2006 tarihinde Facebook kullanıcıları e-posta adresleri ve şifreleriyle Facebook giriş işlemi yaptıktan sonra yaş sınırlaması getirildiğini bir Facebook bildirimi ile aldılar.

Facebook 2008 yılında ülkemiz de dâhil olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına alan bir uygulama ile tanıştırdı. Farmville ismindeki bu uygulama aslında bir oyundu ve o tarihten itibaren kitlelerce insan tarafından oynanmaya başlandı. Aynı yıl içerisinde insanlar birbirlerine Facebook’a kayıt olmak amacıyla mesaj ve davetler göndererek çağırıda bulunmaya başladılar ve bu davetlerle birlikte sayı neredeyse 10 milyona yaklaşmış oldu. Facebook’a kayıt olmak artık bir ayrıcalık olarak görülüyordu. 2009 tarihinde ise insanlar bir gün uyandıklarında Facebook uygulamasına giriş yatıklarında like özelliğinin geldiğini fark ettiler.

Like özelliği sayesinde like butonu kullanılarak paylaşılan video resim ve diğer içerikler beğenilmeye başlandı. Beğeniler arttıkça insanlar içlerinde bulunan beğenilme arzusuyla hareket ederek, Facebook girişi için daha çok vakit harcamaya ve daha fazla paylaşım yapmaya başladılar.

2010 yılını 500 milyon kullanıcı sayısıyla kapatan Facebook, bu yıl itibariyle en çok ziyaret edilen ikinci internet sitesi unvanını aldı. 2012 yılında bir kişiye bildirimde bulunmak için bulunan dürtme özelliği mobil kullanıma da açılmıştır. Ve yine en çok ziyaret edilen sayfaların başında Facebook gelmekteydi. Yıl 2013’ü gösterdiğinde artık dünya nüfusunun gözle görülür önemli bir kısmının Facebook giriş işlemi yaparak aktif bir şekilde kullanıldığı görüldü.

Facebook Hesap Kaydı

Sosyal medya platformu olan Facebook sadece kişilere değil büyük şirketlere de hitap ediyordu. Çünkü bu platformda yayınlanan reklamları sayesinde gelirlerini arttırmayı başarmışlardı. Markalarını, isimlerini ve ürünlerini bu platform üzerinden tanıtan ve pazarlayan şirketler de artık Facebook Platformu üzerinde büyük oranda yer alıyordu. Bu da bize Facebook’un sadece fotoğraf ve video paylaşımı yapılan bir sosyal medya aracı değil aynı zamanda ticari kaygı güden şirketlerin de bulunduğu ekonomik kazanç elde edilebilen bir platforma dönüştüğünü söyleyebiliriz.

facebook giriş2015 yılında artık insanların %65’i günlük, %85’i haftalık ve %95’i ise aylık olarak Facebook internet sayfasına erişim sağlıyorlardı. Hal böyleyken artık önemli ve büyük toplantılarda Facebook temsilcileri de yer almaya başlamış hatta Beyaz Saray’a kadar çıkmayı başarabilmişlerdir. 19 farklı dil seçeneği sunan Facebook hesap kaydı oluşturulduğu gibi Facebook kapatma işleminin de yapılabildiği bilinmektedir.

MERAK EDENLER İÇİN :   53 Adet Muazzam "GOOGLE UYGULAMALARI"

Facebook’un Kurulma Amacı

Bu büyük yükselişin yanı sıra video kaydedebilme ve mesaj gönderebilme özelliği de bu yılda uygulamaya dâhil edilmiştir. Bu sayede insanlar sadece paylaşım yapmak ve bu paylaşımları görmek yerine birbirleriyle canlı iletişime de geçebilmişlerdir. 2016 ve 2017 yıllarında Facebook kriz yardım masası uygulaması gündeme getirilerek kişilere bulundukları yerde yaşanan kriz niteliğindeki olaylarda sağlıkları ve kendileri hakkında bilgi vermeleri olanağı sağlamıştır. Bu durum da bizlere aslında Facebook’un kurulma amacı olan fotoğraf veya video paylaşımı dışında, toplumların yaşamış oldukları sel, deprem, seçim gibi önemli toplumsal olaylarda birbirleriyle dayanışma gösterdikleri bir platform haline de gelmiştir desek yanlış bir ifade kullanmış olmayız. Facebook aracılığıyla bildirim butonu, kitlesel olaylarda Facebook’un bildirim gönderme talebi bu tür olaylara karşı duyarsız olmadığının da bir kanıtıdır.

Örneğin; Meksika’da yaşanan deprem faciasında yakınlarına ulaşmaya çalışan birçok insan, Facebook’un arkadaşlarına bildir butonu aktifleştirilmesi sonucu o bölgede bulunan depremzedelerin güvende ve sağlıklı oldukları bilgisini vermeleri yakınlarının derin bir nefes alarak rahatlamalarını sağlamıştır. 2018 yılının ilk aylarında güvenlik gizliliğinin zedelenmesi gündeme bomba gibi düşmüştür.

Facebook Kullanıcı Sayısı

Cambridge Analytice başta olmak üzere veri gizliliği ve güvenliği sorunuyla boğuşan Facebook, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri hariç az olsa da kullanıcı sayısını arttırmayı başarmıştır.

Facebook kullanıcı girişleri ve sayısı,  2018 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde artmadığı görülürken ABD ve Avrupa dışındaki ülkelerde Facebook’a kayıt olmak isteyenlerin sayısı artmıştır. Facebook kullanıcı sayısı yılın son çeyreği temel alındığında 2 Milyar 271 Milyona ulaşmış durumdadır.

Facebook Kurucusu: Mark ZUCKERBERG

7’den 70’e milyarlarca insanı peşinden sürükleyen ve bir çılgınlığa dönüşen Facebook kurucusu Amerikalı Mark ZUCKERBERG, 14 Mayıs 1984 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan New York eyaletinin White Plains şehrinde dünyaya gelmiştir. Diş hekimi bir baba ve psikiyatr doktor bir anneye sahip olan Mark ZUCKERBERG, ailenin tek erkek çocuğudur.

Facebook’un kurucusu ve başkanı olan Mark ZUCKERBERG, bilgisayar programcısı ve internet üzerinde sitesi bulunan bir iş adamıdır. Harvard Üniversitesi mühendislik öğrencisiyken kurduğu internet sitesi ile dünya devi olan bu adam, ilk bilgisayar programını 10 yaşına girdiğinde yazdı.

Zekâsıyla insanları kendisine hayran bırakan Mark ZUCKERBERG, lise döneminde birçok bilimsel yarışmada boy göstererek bu alanda birçok ödül almıştır. Lisede aldığı yüksek notlar ve başarılı ödüller sayesinde dünyada ismi duyulan sayılı üniversitelerden birisi olan ülkenin en prestijli üniversitesi yani Harvard Üniversitesi’ne girmeyi başarmıştır.

Facemas.com, Mark ZUCKERBERG’ in üniversitedeki ilk yılında kurduğu ve üniversitenin en yakışıklılarının, en güzellerinin ve elbette en çirkinlerinin de seçildiği bir sitedir. Site için ve seçim için üniversitede bulunan tüm öğrencilerin fotoğrafları gerekiyordu ve bilin bakalım Mark ZUCKERBERG ne yaptı?

Tabii ki de üniversitenin veri tabanını hackledi ve bütün öğrencilerin fotoğraflarına erişim sağladı. Bu iş elbette bu kadar kolay bitmeyecekti çünkü üniversite yönetimi bunun farkına vardı ve ZUCKERBERG yakayı ele verdi. Yakalandıktan sonra disipline sevk edilen Mark, çareyi okulu bırakmakta buldu ve 2004 yılında okulu terk etti.

internet Sitesi İçin İlk Adımı

Aynı yıl da elbette boş durmayarak yine Harvard Üniversitesi’nde eğitim gören öğrencilere gözünü dikerek onları bir platform üzerinde bir araya getirmeye karar verdi. Bu amaçla hareket eden Mark ZUCKERBERG, 2004 yılında öğrencilerin birbirleriyle not, fotoğraf ve çeşitli bilgileri paylaşabilecekleri internet sitesi için ilk adımını attı ve The Facebook sitesini oluşturdu.

18 ay içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük arkadaşlık sitesi haline gelince, büyük şirketleri yöneten iş bilir ve paragöz yatırımcı ve iş adamlarının dikkatini çekti. Yaşı küçük olmasına rağmen onlarla toplantılara katıldı. Hatta o kadar ki bir akşam yemeğinde bu iş adamı, yüksek görevlerde bulunan yönetici ve yatırımcılarla bir araya gelen Mark ZUCKERBERG yaşının küçük olmasından dolayı alkol kullanamamış tüm gece boyunca gazoz içmiştir. Düşünün artık bu kişiler, Facebook kurucusu bu çocuğun yaşı küçük zaten demeyip onunla toplantılar yapmışlar.

Oluşturduğu bu sosyal medya platformunun bir kısmını 60 Milyon Dolar’a satarak bugün yaklaşık olarak 69,4 Milyar Dolarlık ihtişamlı ve ağızları sulandıran servetinin kaynağını oluşturdu. Napster’ in kurucusu Sean PARKER, Facebook kurucusu Mark ZUCKERBERG ile görüşerek onun dünyaya açılması için girişimlerde bulunmuş ve onu teşvik edici görüşmeler yapmıştır. Dünyaya açıldıktan sonra günden güne kullanıcı sayısını ve üye sayısını arttıran Facebook’un ünü çığ gibi büyüyordu.

Yeni oluşan dağ gibi yükselen Facebook, üyeleri ve elde ettiği gelirle sadece iş adamlarının değil aynı zamanda yazılı ve yazısız basın organlarının da dikkatini çekiyordu. Medyanın büyük ilgisini çeken site ile ilgili övgü dolu haberler yazılıyor ve içerikler üretiliyordu. Medyanın da etkisiyle kullanıcı sayısını arttıran Facebook kurucusu Mark ZUCKERBERG, ülkenin en çok satış tirajına sahip olan dergisi Newsweek’e kapak olmayı başarmıştır.

Her Geçen Gün Yeni Uygulamalar

Newsweek yaptığı haberde Facebook’un Silikon Vadisi’ndeki en büyük şirket olacağını belirtmiştir. Yükselişinin yanı sıra Mark, çok çetin ve zorlu yollardan da geçmiştir. Winklovess kardeşler, Mark’ın kendi fikirlerini çaldığını iddia ederek ona dava açmışlar fakat dava Zuckerberg lehine sonuçlanmıştır. 2010 yılı verilerine göre Google tarafından en çok tıklanan site unvanını alan Facebook’a Zuckerberg ve ekibi tarafından her geçen gün yeni uygulamalar eklenmeye devam edildi.

Sosyal Ağ İsimli de Bir Sinema Filmi

Bir basın toplantısı esnasında Yahudi olarak yetiştirildiğini ama kendisinin ateist olduğunu açıklayan Facebook kurucusu Mark ZUCKERBERG, 2010 yılında Times Dergisi tarafından yılın adamı seçilerek ünü kazanmaya devam etti. Hayat öyküsünün ve başarılarının anlatıldığı Sosyal Ağ isimli de bir sinema filmi çekilen Mark, 2012 yılında Çin asıllı sevgilisi Priscilla CHAN ile nikâh masasına oturmuştur.

MERAK EDENLER İÇİN :   Bir Girişimin Başarılı Olması İçin Altın Kurallar

İki çocuğu bulunan çift Facebook sayesinde servetlerine servet katmaya ve insanlara ulaşmaya devam etmektedirler. Timeline uygulaması ile gönülleri bir kez daha fethetmeyi başaran Facebook kurucusu Mark ZUCKERBERG, Facebook hisselerinin %57’sini halen elinde bulunduruyor.

Facebook Güncellemeleri ve Projeleri

Milyarlarca kullanıcısı olan Facebook, kurulduğu ilk günden bu yana birçok uygulama ve güncelleme yapmıştır. 2004 yılında kurulduğunu bildiğimiz bu internet sitesi 15 yıl içerisinde kullanıcıların daha verimli ve aktif bir şekilde kullanımlarını gerçekleştirmek için ekip çalışması yaparak uygulamalarını belirli aralıklarla güncellemektedir. Değişen ve gelişen teknolojik aletlerle birlikte önceden sadece bilgisayar üzerinden kullanılabilen Facebook; artık akıllı telefonlar, tabletler ve taşınabilir diğer mobil cihazlar aracılığıyla da kullanılabiliyor. Çağın gereklerine ayak uydurmak amacıyla güncellenen veriler ve uygulamalar Facebook kullanıcıları tarafından genellikle olumlu karşılanıyor. Facebook kullanıcıları herhangi bir güncelleme geldiğinde anında Facebook’a hesapları üzerinden erişim sağlayarak güncellemelerden en verimli şekilde faydalanabiliyorlar. Son zamanlarda Facebook ile ilgili çıkan haberler sonrası güvenlik ile ilgili olarak birçok güncelleme getiren başta Mark ZUCKERBERG olmak üzere diğer Facebook üst düzey yöneticisi, kullanıcıların yararına olacak büyük önlemler almış durumdalar. Gelin sırayla hangi alanlarda ne tür güncellemeler yapılmış daha detaylı bir şekilde bakalım.

Sosyal medya kullanım araçlarından birisi hatta en çok kullanılanı olan Facebook paylaşım sitesi, kullanıcılarının arkadaşlarıyla olan temaslarını daha da fazla arttırmayı hedefliyor. Bunun için de Facebook ekibi, haber kaynağında büyük ve derin bir değişikliğe gidiyor. Haber kaynağı sıralamasında değişiklik yapan Facebook, bu güncelleme ile kullanıcıların Facebook platformunda bulunan arkadaşlarıyla neleri paylaşmak isteyebileceklerini önceden tahmin ederek bu içerikleri akışta en üst sıraya yerleştiriyor.

Beğen Butonu

Buna ilaveten aile üyelerinin paylaşımlarının daha önemli olduğunu düşünen Facebook uygulaması, kullanıcı kişinin aile üyelerinin paylaşımlarını arkadaşlarının paylaşımlarından daha önce göstererek aile bağlarını da kuvvetlendirmeyi hedefliyor. Konu ile ilgili olarak Mark ZUCKERBERG de açıklamalarda bulunarak, bu Facebook güncellemesi sayesinde arkadaşları ve yakın çevresiyle daha etkili ve daha tetikleyici konuşmalar yapılabilmesi için en etkileyici paylaşımlar haber kaynağında üst sıralarda yer alacağını belirtmiştir. Yani bir konuşmanın başlayıp iletişim kurulabilmesi için Facebook kullanıcısı olan kişinin paylaşımları haber akışında en ön sıralarda yer alacak, böylece de Facebook arkadaşları kişinin paylaşımına yorum yaparak veya özelden mesaj atarak veya beğen butonu tıklanarak iletişime geçeceklerdir.

Daha çok karşılıklı yorum yapmaya yönelik olan bu güncelleme sayesinde videolar, öneri yazıları, gezilip görülen yerlerin fotoğrafları veya Facebook arkadaşlarının herhangi bir konuda aradığı bilgiler, daha sağlıklı bir iletişim kurularak karşı tarafa verilebilecektir. Bunlara ilaveten, etkinlik takvimi oluşturma özelliğinde de güncellemeye gidilerek veri güvenliği açısından sadece Facebook’un izin vereceği uygulamalar erişim sağlayabilecek.

Önceden Facebook ile giriş yap butonu sayesinde Facebook kullanıcılarının bilgilerini alabilen siteler ve uygulamalar, artık bu butona getirilen kısıtlamalar ile sadece e-posta adresini, isim ve soy isim bilgilerini alabilecekler. Facebook giriş işlemi bilgisayardan olduğu kadar tabletten, akıllı cihazlardan da olmaktadır. Teknoloji  olmasaydı adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim 🙂   Diğer bilgiler için ise Facebook izin vermedikçe erişim sağlayamayacaklar. Birçok Facebook kullanıcısı, hesaplarını başka uygulamalarla ilişkilendiriyor ve daha sonra da bu ilişkilendirdiği uygulamaları kullanmayarak tarihin tozlu sayfalarına bırakıyorlar.

Kötü Amaç Taşıyan Uygulamalar İçin 

Bu bırakılan bilgiler zaman içerisinde kötü niyetli yazılımlar tarafından kullanıcının bilgisi olmaksızın kullanılabiliyorlar. Bu veri açığını ortadan kaldırmak için Facebook, kullanıcılarına hesaplarının bağlı olduğu uygulamaları uygulamalı olarak gösteriyor.

Sonuç olarak Facebook’a giriş sağlayan kullanıcılar için şüpheli eylemlerde bulunan her uygulama tespit edilerek incelendikten sonra zararlı yazılım içeren tüm uygulamaların erişimine yasak getirilecek. Facebook tarafından oluşturulan ve casus yazılım bulan This is your digital life, kötü amaçlı yazılımların bilgilerine ulaştıkları kullanıcıları tespit edecek.

Tespit edilen bu kötü amaç taşıyan uygulama Facebook tarafından kaldırılacak ve daha sonra kullanıcılara bilgi verecek. Bilgilendirilen kullanıcılar böylelikle kişisel verilerini ve özel bilgilerini bir şekilde korumuş olacaklar. Eğer bir uygulama Facebook kullanıcısı tarafından son üç ay içerisinde hiçbir şekilde kullanılmamış ise kişilerin bilgilerine erişimi durdurulacak.

Kapatılan bu uygulama sayesinde hem bilgi akışı kaldırılacak hem de kişinin güvenliği sağlanacak.

Facebook’ta Bulunan Özellikler

Kullanıcılarına birçok ayrıcalık tanıyan Facebook çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Facebook Hesap Açma, yani Facebook Kurma, mesaj gönderme, etkinlik oluşturma, davet etme, canlı yayın, hikâye paylaşımı ve Facebook hesap kapatma gibi birçok özelliği bulunmaktadır. Yazımızın bu bölümünde bu bahsettiğimiz özellikleri daha detaylı açıklayacağız.

 • Facebook Hesap Açma:

 • E-posta adresi bulunan herkes açıkçası Facebook sosyal medya sitesine üye olarak katılım sağlayabilirler. E-posta adresine gelen mesaj ile aktivasyonu gerçekleştirdikten sonra da istenildiği gibi kullanılabilir bir hesap elde edilir.
 • Mesaj Gönderme (Messenger):

 • Hem site üzerinden hem de mobil olarak telefonlara yüklenen Messenger Uygulaması sayesinde Facebook kullanıcıları arkadaşlarına mesaj göndererek iletişim kurabilirler. Sosyal medya aracı olarak kullanılan bu uygulama sayesinde kişiler görüntülü, sesli ve yazılı olarak konuşabilmektedirler.
 • Etkinlik Oluşturma:

 • Facebook kullanıcıları kendileri için önemli olan aktiviteler için etkinlik tarihi oluşturabiliyorlar. Genellikle düğün, nişan, nikâh, doğum günü partisi, toplantı veya konserler için oluşturulan bu etkinlik sayfasında kişilerin arkadaşları davetlerine cevap vererek katılacaklarını, katılmayacaklarını veya kararsız olduklarını belirtebiliyorlar. Belirtilen bilgiler sayesinde de kişi sayısına göre hareket edilebiliyor.
 • Canlı Yayın:

 • Anlık çekim yapma olanağı sağlayan bu özellik, arkadaşlarınıza o an neler yaptığınızı veya nerede olduğunuzun haberini veriyor.
 • Dürtme:

 • ilk başta bizlere de farklı gelen bu özellik bir tür iletişime geçme yolu. Facebook bildirimi sayesinde kullanıcılar ile iletişime geçmek isteyen kişiler bu istekten haberdar oluyorlar.
 • Hikâye paylaşımı:

 •  Kullanıcılar 24 saatlik gönderiler oluşturabilir ve bunları arkadaşları ile paylaşabilirler. Video, ses ve fotoğraf içeren bu özellik sayesinde bir gün süre ile story (hikâye) paylaşımı yapılabilmektedir.
 • Fotoğraf ve Video Yükleme:

 • Facebook kullanıcıları, Facebook giriş işleminden sonra kendileri ile ilgili veya çevrelerinde bulunanlar ile ilgili olarak fotoğraf ve video paylaşımda bulunabilmektedirler. Bu paylaşımları yaparken ayrıca arkadaşlarımızı da etiketleme yapabiliyoruz. Facebook kişi etiketi özelliği sayesinde o an bizimle bulunan arkadaşlarımız izin verirlerse onların sayfalarında da bu paylaşımlar erişime sunuluyor.
 • Fotoğraf ve Video İndirme:

 • fotoğraf ve video yükleyebildiğimiz gibi bu yüklenen içerikler indirilebiliyor da. Facebook video indir özelliği sayesinde veya çeşitli programlar sayesinde beğenilen genel Facebook Videosu İndir işlemi yapılabiliyor. Fotoğraflar ise ilgili fotoğrafın üzerine gelindikten sonra sağ tuş ile Facebook Fotoğraf İndir sekmesi tıklanarak indirilebiliyor.
 • Facebook Dondurma ve Silme:

 • Kurulduğu ilk dönemlerde sadece Facebook Hesap Dondurma özelliği bulunan Facebook, şuan Facebook hesap silme özelliğini de bünyesinde bulunduruyor. Bu özellikler sayesinde artık Facebook kullanmak istemeyen sosyal medya kullanıcıları isterlerse hesaplarını Facebook dondurma sekmesinden dondurabiliyorlar; isterlerse de hesaplarını Facebook Hesap Silme sekmesinden kalıcı olarak silebiliyorlar. Dondurma işlemi yapıldıktan sonra Facebook’a giriş işlemi yapıldıktan sonra hesap hemen aktifleşiyorken kapatma/silme işleminde aynı durum söz konusu olmuyor.
MERAK EDENLER İÇİN :   Mükemmel ve Kaliteli En İyi Film Siteleri

Facebook ile İlgili Haberler

Kazandırdığı mali kazançlarla gündemden düşmeyen Facebook, bunları biraz da bünyesine kazandırmış olduğu farklı uygulamalarla gerçekleştirmektedir. Öncelikle bünyesine fotoğraf ve video paylaşım sitesi İnstagram’ı 1 Milyar Dolar maliyetle dâhil etti.

Bu popüler uygulama sayesinde İnstagram üzerinden paylaşılan her içerik Facebook üzerinden de paylaşıma açıldı. Yani her iki sitede de hesabı bulunan kişiler, tek bir video veya fotoğrafı aynı anda iki farklı sosyal medya uygulamasında paylaşabilmeye başladılar.

Whatsapp’ı Satın Alma İşlemi İçin Maliyet

Daha sonra Whataspp’ı da 19 Milyar Dolar’a satın aldıktan sonra en son olarak TBH (To Be Honest) uygulamasını da kendi oluşumuna kazandırdı. Özellikle gençler tarafından takip ve tercih edilen uygulamalara gözünü diken Facebook, rakiplerinden her zaman bir adım önde olabilmek adına, popüler içerikler üretmeye ve üreten uygulamaları almaya devam edecektir.

Programcılara daha fazla yararı olacak olan flick uygulaması sayesinde Facebook gündemden düşmemeye devam ediyor. Kare anı anlamına gelen bu yeni gelişme, yeni bir zaman birimi olarak kullanılmaktadır.

Hem internet üzerinden hem de yazılı medya araçları aracılığıyla hemen her gün Facebook ile ilgili haberler yayınlanmaktadır. Facebook hakkında bir diğer haber ise reklamlar ve tanıtımlar ile ilgili.

Facebook kurucusu Mark ZUCKERBERG, Facebook internet sayfasının ve uygulamasının insanlar arasında daha fazla iletişim kurulmasına yardımcı olacak birçok yenilik getirileceğini duyurmuştu. Bu sözlerden sonra büyük şirket ve işletmeler, etkileşimin düşeceği için daha fazla reklam ve tanıtım yapmaları gerektiği anlamına geliyor.

Kripto Paralar

Hatta bir keresinde Facebook kurucusu Mark, Facebook uygulamalarında daha az reklam ve tanıtım içereceğini söylemişti. Kötü amaçlı yazılımlar da içerebilecek olan reklamlar ve tanıtımların azalacak olması Facebook üzerinde işlemlerini yürüten pek çok şirketi olumsuz etkiledi.

Örneğin; Facebook sitesinde ve mobil uygulamasında milyonların internet üzerinde özellikle bahisler, oyunlar ve yatırım amacıyla kullanılan kripto paralar ile ilgili yasağın getirilmesidir. Bu paraların tanıtımını sekteye uğratmıştır.

Son dönemlerde kullanımı hızla artan bitcoin ve litecoin gibi kripto paralar internet üzerinden kullanılabilen ve ekonomiye önemli ölçüde yön verebilecek değere sahip bir para sistemidir. Kripto para kullanımının yasaklanma sebebi yanıltıcı olabilecek dolandırıcılık girişimlerinin yok edilmesidir.

Milyarlarca Kişi Tarafından Takip Ediliyor.

Facebook ve Instagram uygulamaları için geçerli olan bu yasak, tüm dünyada dev büyüklükte bir etki bıraktı. Olumlu haberlerin yanı sıra medyada Facebook ile ilgili olumsuz haberler de bulunmaktadır. Özellikle Mark ZUCKERBERG ve Facebook ile ilgili karalama haberleri, çoğunluğu Facebook kullanıcısı olan milyarlarca kişi tarafından takip ediliyor.

Gündemden düşmeyen Facebook platformu ve uygulamalarında da birçok yalan haber bulunuyor. Platformun kullanıcı sayısı çok yüksek olunca haberlerin yayılma oranı da o oranda artıyor ne yazık ki. Linç girişimlerinin sosyal medya aracılığıyla artması da cabasıdır.

İstenmeyen bir olay veya davranış karşısında insanlar bir anda kitleler halinde karşılarında bulunanları bir anda yok edecek yorumlarda ve yalan haberlerde bulunabiliyorlar.

Örneğin; Facebook platformunda, 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan başkanlık seçimleri ile ilgili yalan haberlerin okunma oranı, gerçek haberlerin okunma oranından daha fazla olmuştur.

Bu da demek oluyor ki insanlar hangi haberlerin gerçek hangi haberlerin yalan olduğunu ayırt edemiyorlar. Facebook yöneticileri de bu konu ile ilgili bir açıklama yaparak sorunun ciddi boyutlara ulaştığını belirtmişlerdir.

Çoğu insanın artık uyumazdan önce koyun sayar gibi saydığı yazıya bi bakar mısınız ? Babasının ismini bu kadar telafuz etmiyor sanırım insanoğlu ?

facebook giriş facebook giriş facebook giriş facebook giriş  facebook giriş facebook giriş facebook giriş facebook giriş

facebook giriş facebook giriş facebook giriş facebook giriş  facebook giriş facebook giriş facebook giriş facebook giriş

facebook giriş facebook giriş facebook giriş facebook giriş  facebook giriş facebook giriş facebook giriş facebook giriş

facebook giriş facebook giriş facebook giriş facebook giriş  facebook giriş facebook giriş facebook giriş facebook giriş

facebook giriş facebook giriş facebook giriş facebook giriş  facebook giriş facebook giriş facebook giriş facebook giriş

facebook giriş 41 kere yazdım ki 41 kere maşallah çekilsin diye 🙂 

hepinize bol bol “facebook giriş” yapmaları diyerek uzun soluklu bu yazımı bitirmek istiyorum.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

84
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir