EYVAH NADİR : YAŞAM MÜCADELESİNDE PERDE

1 min


82

EYVAH NADİR

EYVAH NADİR : YAŞAM MÜCADELESİNE TRAJİKOMİK PERDE ;Tiyatroda tek kişilik oyunlar çok fazla değildir. Monolog dediğimiz bu türde de genellikle dram tarzı durgun konular tercih edilir. Kültürümüzün geçmiş zamanlarında kalan meddahlık dediğimiz olgu ise çoğumuza yabancı artık. Meddahlık tek kişilik güldürü oyunlarıdır çünkü ve şu zamanlarda sahnelerde rastlanması zor.

İşte Eyvah Nadir oyunu bir nevi kültürümüzün unutulan bir yüzünü bize tekrar göstermiş bir oyun. Üstlendiği görev zor olduğu halde üstesinden başarıyla gelinmiş bir iş. Tek kişilik trajikomik bir oyun Eyvah Nadir.

Hüzünlü olaylara seyirciyi güldürerek giriş yaparak seyircide şaşkınlık ve etkilenme hislerini artıran güzel bir tür trajikomik. İnsanları güldürürken düşündürmek ve baz gerçeklerin fark edilmesini sağlamak adına hem etkili hem de zor bir sahne performansıdır bu tür genellikle. Üstelik bahsettiğimiz oyunda bu tür bir monolog oyunda karşımıza çıkıyor.

Eyvah nadir de bir perdelik bir oyun olarak bu işi başarıyla sonuçlandırmış bir oyun. Yönetmen ve oyuncu arasında kurulan olumlu ve anlayışlı bağın çalışmalara yansıması sahnede seyirciyle buluşuyor. Oyunun yazarı Ahmet Metin Önel ve Yönetmen Ali Meriç. Bu oyunu sahneleyen kişi ise Koray Karaca.

Koray Karaca’nın Rolü 

Koray Karaca diğer birçok çalışmasında da seyirci tarafından güzel yorumlar almayı başarmış iyi bir sanatçı. Bu oyun ile de görüşleri güçlendiriyor.

Biraz da oyunun konusundan bahsedelim. Eyvah Nadir oyununun konusu en temelde toplumsal bir problem. Ama öyle bir problem ki artık bir çoklarımız için problem gibi görülmeyen o derece benimsenmiş ve  kabullenilmiş bir problem.

İnsanlar belli bir yaşa gelene kadar iyi ve başarılı olmak için çalışıyor ve çabalıyorlar. Tek hedefleri iyi olmak ve iyi işler çıkarmak oluyor. Ve bir gün bir yerde öyle bir noktaya geliniyor ki yaptığımız şey her ne ise başarılı olabilmek için bir yerde kötü bir şeyler yapmamız gerektiğini düşünmeye başlıyoruz. Hayat ve toplum insanları öyle bir çıkmaza sürüklüyor ki iyi için kötü olmak gerektiği mantığını kanıksıyoruz.

MERAK EDENLER İÇİN :   KİTABI, FİLMİ VE TİYATROSU SEVİLEN TİYATRO : 12 ÖFKELİ

Eğer anlatılanlar sizi de etkilediyse bir de Eyvah Nadir oyununu izleyip bu konuyu güldürüp düşündürerek seyirciye sunmayı başarmış işi görmüş olun.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

82
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir