En İyi VPN , VPN Nasıl Kullanılır ? Vpn Nedir ?

2 min


91

En İyi VPN

En İyi VPN , VPN Nasıl Kullanılır ? Vpn Nedir ?

Ülkemizde çok sıklıkla gündeme gelen erişim engellemeleri ve kısıtlamalar nedeniyle VPN kullanımları çok sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Uluslar arası firmalar bu durumda VPN hizmet sağlayıcılarını ülkemize en özel kalitede hizmetlerde sağlamaya başlamıştır. VPN İngilizce de sanal özel ağ anlamını taşımaktadır. Bulunulmayan konumda sizi oradaymış gibi bağlamaya çalışan VPN ile farklı ülkelerden site içerisine girmeye olanak sağlamadadır. Bu durumda her anlamda ülkemizde popüler olarak kullanılmaya başlanan fakat bu konuda fazla bir bilgiye sahip olmayan kullanıcılar her anlamda bilgi sahibi olabilecektir. Mucizevi çözümler arasında yer alan VPN ile her siteye girme imkanına sahip olmak mümkün hale gelmektedir.

VPN Uygulaması Nasıl Çalışır?

Bir çok farklı protokol alanında ya da teknoloji ağı kullanılsa dahi iyi temel bilgi olarak bilgisayarların  fiziki bulunduğu yerden karşıdaki ağa şifreli (kripto) olarak bir  tünel açar ve bu tünel içerisinden iletilen bilgi dışarıdan bakılması halinde şifre bulunması nedeniyle hiç bir şekilde görülmemektedir. Konuya tam anlamıyla hakim olan uzman kişiler tarafından incelenmesi halinde şifreli veri akımı net olarak görülmektedir. Fakat içerik olarak ne olduğu konusunda çok zayıf dahi olsa güvenlik kullanılmıyorsa eğer anlaşılamamaktadır. VPN çözümleri ise bilgisayara ya da mobil cihaza özelleşmiş bir ağ sürücüsü kurulur ya da mobil cihazlarda bu gömülü olarak gelmektedir. Yalnızca bu nokta içerisinde sanal bir ağ bağdaştırıcı gibi davranarak kullanıcıya ağ içerisinde bir IP numarası verilmektedir. Bu sayede izin verilen uygulama yanı sıra sitelere yerel adreslere erişim sağlanabilmektedir.

VPN Sistemlerinin Kullanım Alanları

Yoğunluk olarak kullanılan 3 farklı VPN kullanım alanı bulunmaktadır. Bunlar içerisinde yer alan ev içerisinde ya da ofis içerisinde kullanılan sistemlere özel bilgisayara bağlanmayı sağlayan VPN güvenli bir şekilde uzaktaki bir ağa bağlanmayı sağlamaktadır. İkinci kullanım ağı ise ülkemizde ya da diğer ülkelerde kullanımı yaygın olan tüm trafiği toplu olarak alarak internet ortamından çıkış sağlayan sistemler olmaktadır. Şifreli ya da şifresiz olarak kullanılan kablosuz ağa saldırı oluşturabilme şansına sahip olabilirsiniz. Bu nokta içerisinde VPN sistemi bilgisayar ya da mobil cihazlarda akan veri ağdan uzaklaştırılarak rahat olarak internet sisteminde gezme imkanı sağlayabilirsiniz. Son VPN türü ise sunucu sorunlarını tamamen en aza indiren sistemler olmaktadır.

MERAK EDENLER İÇİN :   Korkudan Uyuyamam : En iyi Korku Filmi

VPN Nasıl Kullanılır?

Erişim sağlamak için kullanılan VPN sistemleri hususunda danışılması gereken kişi sistem yöneticileri olmaktadır. Bilgisayara ya da mobil cihazlara çeşitli güvenlik standartları getirilerek bu kurulum yapılmaktadır. ( Bilgisayar olmasaydı yazımı okumanızı tavsiye ederim. )Yanı sıra diğer VPN çeşitleri ise genel olarak bir hizmet satın alınmasının sonrası sisteme yazılım kurmayı gerektirmektedir. VPN sistemleri bilgisayar üzerinde yönetici hakları istemekte ve sisteme sürücü eklenmesi halinde çalışmaktadır. Oyunlar için VPN kullanılacaksa eğer oyun içerisin de sistemi bularak yazılıma tanımlamak gerekmektedir. Fakat bazı sistemler otomatik tanımlanabilmektedir.

VPN Veri İzi Kaybetme

Bulunulan ağ üzerinde neredeyse görünmez olmak ya da anlaşılmaz hale gelebilmek için genel olarak VPN hizmetleri içerisinde hizmet sağlayıcısı ile çeşitli kayıt sistemleri kullanılmaktadır. Bu kayıt sistemleri ise mutlaka birçok ülke de yani hizmet sağlayan firmanın ülkesine göre farklılık göstermektedir. Bu yazılımların satın alınması halinde hizmetin sağlayıcısı tarafından detaylı bilgiler edinilebilmektedir. Kullanıcının farklı ülkeye taşınması halinde internete taşınan sistemlerden çıkış yapılması halinde o ülkenin internet regülasyonları kullanıcıyı olumlu ya da olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Firma ya da firma ağ üzerinden yapılacak olan yönetim kadrosu kullanıcıda bulunuyorsa VPN erişimleri nerelere bağlanıldığını kayıtlı tutacaktır.

VPN Servisleri Engellenebilir Mi?

İnternet ya da Sosyal medyada yaşanan aksaklıklar erişim engeli yanı sıra internet üzerindeki yavaşlama sorunlarını bir nebze durdurabilmek adına VPN kullanımı son derece artmıştır. Bunun dışında bazı VPN kullanıcıları aynı zamanda şu aşamada VPN servisleri ile sosyal ağlar üzerinde giriş yapmakta zorluklar yaşayabilmektedir. Bu durumda VPN girişleri engellendi mi gibi çelişkilerin yaşanmasına neden olmaktadır. VPN servislerinin engellenebilme olasılığı hakkında detaylı bilgilere erişim sağlayabilmek adına protokollerin incelenmesi gerekmektedir. VPN yazılım içerisinde kullanılan protokoller ise PPTT, L2TP, SSTP olarak incelenmektedir. Kişisel olarak kullanılan VPN servislerinin en çoğunluk kısmı ise PPTP ve L2TP protokollerini kullanmaktadır. Başka bir protokole geçmek engellenen IP adreslerini değiştirmek için kullanılan alternatifler arasında yer almaktadır.

MERAK EDENLER İÇİN :   Sevgilinizle İzleyebileceğiniz En İyi 10 Film
Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.
  • vpn nedir nasıl kurulur ?
  • vpn gerçekten güvenli mi ?
  • iphone vpn nedir. ? Ayarları nasıl yapılır ?
  • vpn nasıl kapatılır. Bunun için ekstra program gerekli mi ?
  • vpn 24 nedir?
  • vpn proxy nedir ve ne işe yarar ?
  • opera vpn ne işe yarar, kullanım alanları nelerdir ?

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

91
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir