Dns Nedir ve En iyi Dns Ayarları Nelerdir ?

2 min


85

En İyi Dns Bölümü

Dns Nedir | En İyi Dns Ayarları Nasıl Yapılmalı

En İyiler Kategorisi En İyi Dns 
Yararlanılan Kaynaklar                      : Google, bing, Yandex, Bilgisayar programcısı Ahmet Bey 
Konuyu Bulmak İçin Geçirilen Zaman  4 saat

Yasak sitelere girmek için veya internetinizin yavaşlaması halinde PROXY ya da VPN kullanmak yerine DNS sunucularını da kullanmak mümkün olmaktadır. İnternet üzerinde birçok DNS adreslerine ulaşmak mümkündür. Fakat bu DNS adreslerinin birçoğu çalışmıyorken bazıları ise yavaş işlem gerçekleştirmektedir. Tüm bunların hızlı ve güvenilir olarak gerçekleşmesi için en iyi DNS programının bilgisayara kurulması gerekmektedir. Güvenilir DNS sunucularının indirilmesi gerekmektedir. En hızlı DNS ayarlarında en çok önem taşıyan husus ise çok fazla kişi tarafından kullanılmasıdır. Artan internet kullanımları ve özellikle sosyal medya en başta olmak üzere çeşitlilikle engellenen sitelere erişim için DNS artık şartlandırılmış çareler arasında yer almaktadır.

DNS Nedir?

DNS sistemi isim sunucularını ve çözümleyicileri ile ulaşır. İsim sunucuları olarak düzenlenmiş olan bilgisayarlar host isimlerine karşılık olarak IP adresi bilgilerini tutmaktadır. Çözümleyiciler ise DNS istemcileri olmaktadır. DNS istemcilerde ve DNS sunucularda ya da sunucu adreslerinde bulunmaktadır. DNS istemci bilgisayarın ismine karşılık olarak IP adresi bulunması halinde isim sunucuya başvurulmalıdır. İsim sunucu DNS sunucuda kendi veritabanında bu isim bulunuyorsa isimle aynı olan IP adresi istemciye gönderilmektedir. DNS veritabanına kayıtların tek tek girilmesi gerekmektedir. İnternet adresleri ise ilk önce ülkelere göre ayrılmaktadır. Adres sonlarında yer alan TR, DE, UK ve diğer ifadeler adresin bulunduğu ülkeyi göstermektedir. Fakat bazı ülkelerde ülke takısı kullanılamamaktadır. Çünkü bu uygulamaları oluşturan ülke bizzat kendisi oluyorsa ve o ülke için kullanılacak olan uzantı us olmaktadır. Adresler ülkelere ayrıldıktan sonra com, edu, gov gibi alt bölümlere bölünmektedir. Fakat bütün DNS adresleri güvenli olmamaktadır. O nedenle en iyi DNS adreslerinin araştırılarak uygulamanın cihaza yüklenmesi gerekmektedir.

MERAK EDENLER İÇİN :   En iyi Oyunlardan Hangisini Oynadınız ?

DNS Adreslerinin Değiştirilmesinin Faydaları

Çoğu forum siteleri dns ler hakkında geniş bilgi vermektedir. Sanal ortamda sıklıkla kullanılan DNS internete bağlanmak için bilgisayar ya da modemin DHCP aracılığı ile servis sağlayıcıların atamış olduğu ikincil DNS sunucularını istemektedir. O nedenle tarayıcıya IP adresi yerine site ismi yazarak internette aktif kalabilmek mümkün olmaktadır. Fakat bazı durumlarda servis sunucuların atamış olduğu DNS sunucularında sorun yaşamak mümkündür. Bu durumda en iyi DNS uygulamalarında güvenilir ve kaliteli DNS uygulaması yüklenmelidir. Yanı sıra bu tür sorunlarda DNS sunucularından birini bilgisayar ya da modeme girerek DNS kaynaklı sorunlara da çözüm bulmak mümkün olmaktadır.

DNS Amacı Nedir?

DNS domain Name System isminin kısaltılmış hali olmaktadır. Türkçe çevrimi ise alan isimlendirme sistemi olarak tanınmaktadır. DNS ise 256 karaktere kadar büyüyen host isimleri IP olarak çevirmek adına kullanılan sistem olmaktadır. Host adı tamamı tanımlanan isim full qualıfıed name olarak da tanınmaktadır. Hem bilgisayar ismi hem de bilgisayarın bulunmuş olduğu internet domaini göstermektedir. DNS verilen makine isminin IP adresini çözerek makinelerin internet üstündeki host isimleri ile iletişim kurmasına imkan tanımaktadır. O nedenle mutlaka bilgisayarlara en iyi DNS uygulaması yüklenmelidir.

DNS Tarihçesi

1984 senesinden öncesinde DNS diye herhangi bir şey bulunmamaktaydı. 1984 senesine kadar isim IP çözümleme ise HOSTS isminde bir metin dosyası yer almaktaydı. İnternet üzerinde bilgisayar isimleri IP adresleri ve bu dosya bizzat kişiler tarafından kaydedilmekteydi. İnternet üzerinde bilgisayarların hepsinde bu dosyaların birer kopyaları da bulunmaktaydı. Bu bilgisayar bir başka bilgisayara ulaşmak istediğinde dosyayı inceleyebilmek de ve aynı zamanda o bilgisayarın IP adresi bulunuyorsa bizzat irtibata dahi geçebiliyordu. Bu sistemlerin iyileştirilmesi adına HOSTS dosyası ve içeriğin güncel kalması gerekmekteydi. Bunu sağlamak için ise dosyanın gerçeğinin saklı olduğu ABD içerisinde yer alan Stanford üniversitesine bağlanarak kopyalama işlemleri yapılmaktaydı. Günümüzde ise en iyi DNS uygulamaları bulunmaktadır.

MERAK EDENLER İÇİN :   En İyi Macera Filmlerini İzlerken Adrenaliniz Tavan Yapacak

Android ve İosda DNS Değiştirme İşlemi

DNS ayarları hakkında birçok araştırmalar ve gerekli detaylı bilgiler toplanmaktadır. Fakat sanal ortam en başta olmak üzere diğer girişi yasaklanan siteler için yapılması gereken DNS uygulamasını telefonlara ya da bilgisayarlara kurmak gerekmektedir. Bunu yapabilmek için ios ya da android için birkaç tüyo yer almaktadır. İos için yapılması gerekenler ayarlar bölümünden Wİ-Fİ bölümüne girmek ve bağlı olan Wİ-Fİ bağlantısının i ikonu seçilmelidir. Bunun dışında DHCP sekmesi altında DNS kısmında yukarıdan alınacak olan DNS sunucularının girilmesi gerekmektedir. Androidde ise yine aynı şekilde gelişmiş ayarlar kısmında statik sekmesine girilmeli ve DNS 1, DNS2 boşluklarına DNS sunucuları girilmelidir. Bunun için en iyi DNS tercih edilmelidir.

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

  • hızlı dns 2019 hangisidir ?
  • level3 dns ne demektir ?
  • ttnet dns 2018 nasıl hizmet vermektedir ?
  • oyunlar için en iyi dns hangisidir ?
  • google dns nedir ?
  • dns çalışmıyor ne yapmam gerek. Resimli veya videolu anlatım bulabilir miyim ?
  • en iyi dns webtekno sitesinde bulmak için nasıl arama yapmam gerek ?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

85
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir