Çok Düşünme Hastalığı:Obsesif Kompulsif

2 min


90

Çok Düşünme Hastalığı :

Mantıklı bir adam düşünmeyi asla  bırakamaz . Tanım olarak düşünme, aydınlanmış bir ruhun değerli bir niteliğin mihenk taşıdır.  bilmek gerekir ki kimse isteyerek düşünmez.Bazen bir krizle karşı karşıya kaldığımız zaman  veya önemli bir karar verme aşamasında , aşırı düşünme tuzağına düştüğümüz olur. Ne yazık ki, bu döngüyü kırmak, onun dışına çıkmak hiç sanıldığı kadar kolay değildir. 

çok düşünme sendromu

Fazla düşünme, aynı zamanda bir konun analiz felci olarak da adlandırılır. Eğer hareket etmeniz gerektiği durumda ve hareket etmek istediğinizi bildiğiniz bir durumdaysanız  o düşünce kafanızın içinde sıkışıp kalır, çıkmakta zorlanırsınız.

Hayattaki ufak şeyleri düşünmenin tuzağına düşmek aslında  tahmin edemediğinizden daha kolay bir durumdur. . Yani bir şeyi düşündüğünüzde ve bir şeyi düşündüğünüz zaman kendinize sorun ” niye düşünüyorum, planım ne , ne yapmam gerek, ne oldu da ben bunu düşünmeye başladım… Konsantre olmanı gerektiren bir şeyler yapmaya başlayın.

çok yönlü düşünme

Kadınlar aklını meşgul eden şey hakkında erkek arkadaşlarından ziyade  en iyi  kız arkadaşlarıyla konuşmayı severler. Hatta bayılırlar. Zaman olsa sabaha kadar anlatmak isterler . Erkekler ise kızlara / kadınlara  nazaran daha kapanıktır. Düşünme den kurtulmak için ilk başta biraz mücadele edebilirsiniz. Yapmanız gereken son şey, düşünmeyi bırakamayacağınız gerçeğini gözden kaçırmaktır.  Böyle bir sorun ile karşılaşır iseniz muhakkak sabırlı olmayı öğrenin.

Kendimizi düşüncelerden kurtarma mücadelesine bakıldığı zaman , çoğu zaman onları geri getiren objedir.

1. Sorunu Anlayın

Düşünüp tekrar eden ve süre gelen düşünce kalıplarının, zihinsel bir hastalık olduğunu ve bununla birlikte çeşitli zihinsel hastalıklara yol açtığını anlamalısınız.

Tekrarlayan düşüncelerin size bir fayda vermediğini anlayana kadar, asla beyin olarak özgür olmayacaksınız.

2. Sabırla Dikkat ve  Meditasyona Başlayın

Zihnin dışına yalnızca zihni gözlemleyerek adım atmayı becerirseniz  ve bunu sadece bir çeşit sabır yoluyla yapabileceğinizi unutmayınız. Eğer sabrınız yok ise daha farklı düşünceler ortaya çıkacak ve en önemsiz şeyleri  dahi düşünmeye başlayacaksınız. Onun için sessiz bir ortamda uyumaya çalışınız.

3.Düşüncelerinizi İzleyin

Kafanızdaki sesin şüphe, endişe ve riskten kaçınma gibi olumsuz duygular ve düşünceler üretmesinin kaynağı  , bilinç altı eski basma kalıp düşünceleri  ve  dürtüleri bilinçaltı olarak yer vermemizin nedenidir.

Hayattan ne istediğinizi düşünün, yani bilgi edinmek mi yoksa hayata karşı savaştan galip gelmek mi ?

Çevre arkadaşlarınıza duygularınızı paylaşın ya da duygularınızı ifade edin .Çevrenizdeki insanlardan tavsiye alabilmeniz için zamansız ve sebepsiz paylaşımlar bulunarak arkadaşlarınızın sizden soğumasına engel olmaya çalışın.Mükemmeliyetçilik, erteleme ve endişe hayallerinizi sizi engellemesine izin vermeyin.

4. Günlük Yazın 

Duygularınızı bir günlüğe yazın, böylece düşüncelerinizi tanımlayabilirsiniz . Bu günlük  kafanızı boşaltmada size çok yardımcı olacaktır.Sadece seni mutlu eden şeylerle kendini meşgul et .

Gölgemden nasıl kurtulurum? Nereye gidersem gideyim ve bu bana işkence gibi geliyor.

Böyle düşünme insanların bazılarında vardır. Gölgeden kurtulmak için ne yaparız , karanlık veya gölge yere gideriz. Yani olgunun  tersini yaparız . Sizde düşüncelerden kurtulmak için bu olgunun tersini yapın ,kalabalığa ve aktiviteye katılın.

 

MERAK EDENLER İÇİN :   Denge Bozukluğu Nasıl Geçer? Belirtileri Nedir ?

Sabırla yazımı okuduğunuz için teşekkürler…

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik. Eğer bu soruları kendinize soruyor ve cevabını da aşağı yukarı biliyorsanız , emin olun  doğru yoldasınız ve ufkunuz genişliyor demektir.  Zaten beynimizin , aklımızın , fikrimizin, düşüncemizin , kalbimizin ve yüreğimizin ilk amacı,  ufkumuzu geniş tutmak olmaktan geçer.

  • aşırı düşünme alışkanlığı ve çözümü neler olabilir? 
  • çok düşünmek delirtir mi insanı?
  • fazla düşünme hastalığı adı neydi 🙂
  • beynim sürekli düşünüyor ne yapacaktım ?
  • başkalarını düşünme hastalığı ne kadar sürecek bir durum ?
  • sürekli olumsuz düşünme hastalığı bir sorun teşkil eder mi ?
  • fazla düşünmek çok yoruyor beni diyor musunuz ?
  • çok düşünmeyi engellemek için hangi yolları denemem gerek ?

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

90
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir