#CEHENNEM : BİLİMKURGU ATMOSFERİNDE ÇARPICI GERÇEKLERLE YÜZLEŞİN

1 min


111

 #CEHENNEM TİYATROSU

#CEHENNEM : BİLİMKURGU ATMOSFERİNDE ÇARPICI GERÇEKLERLE YÜZLEŞİN .Şimdi sizleri tiyatronun az görülen yüzlerinden biriyle tanıştıracağız. Bilim kurgu dendiği zaman akla ilk sinema gelse de tiyatro ile bilim kurgu başarılı bir biçimde birleşirse gerçekten çarpıcı oyunlar sahnelenebiliyor #Cehennem de bunlara güzel bir örnek.

Cehennem oyununun orijinal adı “nether” Türkçeye cehennem olarak bir çeviri yapılırken aslında dilimizde bu oyunu en iyi temsil edebilecek sade bir kelime düşünülmüş sanıyoruz. Buradan hareketle ismin çağrıştırdıkları oyun hakkında yalnız çok az tüyo vermekte.

İstanbul Devlet Tiyatroları tarafından hazırlanmış bu oyununun konusu oldukça ilginizi çekecek sanıyoruz. Olaylar 2050 senesinde geçiyor. Buradan başlayarak oyunun aslında bir distopya olduğunu söylemek yanlış olmaz. Distopya ne demektir? diye merak edenler için de açıklayalım, geleceğin kötü ilerleyişlerine dair birer varsayım kurgu olarak açıklamak basit ve doğru olur. Oyunda geleceğe gidiş söz konusu olduğu için bilim kurgusal bir tema oldukça uygun olmuş hatta olmaması beklenemezdi.

Peki neler oluyor bu 2050’de. Herkes sanal gerçekliğin yönettiği birer robota dönüşüyor adeta. Yani bu senelerde bütün insanlığın sanal gerçekliğe bağımlı hale geldiği varsayılıyor oyunda. Tüm bu ana fikirden hareketle 2050 de neler olurdu bunlar sahnede seyirciye gösteriliyor.

Bahsedilen şekliyle olaylar gerçekten biraz cehennemi andırıyor. Bu da ismin doğru bir seçim olduğunu gösteriyor bize.

#Cehennem oyunu bir perdelik bir oyun bir saat kadar sürüyor ve oldukça hareketli bir oyun. Buradaki hareketlilik olaylar ve dekor kostüm ile bir bütün halinde seyirciyi etkisi altına alıyor. Tiyatroda bilim kurgu zor olsa da İstanbul Devlet Tiyatroları gerçekten iyi iş çıkarmış.

Oyunun yazarı Jennifer Haley oyunu Türkçeye çeviren ise Gülay Gür.  Reji koltuğunda ise Metin Belgin oturuyor. Oyunculuk, yönetmen, dekor, kostüm, ışıklar ve ses her şey başlı başına oyun ile bütünlük kurmayı başarıyor. Orijinal metin ne kadar güzel olursa olsun güzel ve kaliteli bir çeviriye sahip olmadığınız sürece oyun biraz yavan kalabilir genelde bu konuda Gülay Gür oldukça iyi bir iş çıkarmayı başarmış sanıyoruz.

MERAK EDENLER İÇİN :   SİYAHLI KADIN : BİR HAYALET TİYATROSU

#Cehennem oyunu sahnede siz seyircilere şaşırtıcı ve çarpıcı bir bilim kurgu oyunu sunmak için bekliyor. Teknoloji ve sanal gerçekliklerin hayatımızı ne kadar yönetmeye başladığını ve ileride bizleri nelerin bekleyebileceğini oldukça ilginç bir şekilde gösteriyor. İzlemenizi tavsiye ederiz.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

111
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir