Beyin Geliştirme Egzersizleri

3 min


69

Beyin geliştirme egzersizleri nasıl yapılır , beynimizi yormadan nasıl çalışabiliriz ? 

Bugün ki  programınıza dahil edebileceğiniz bir şey seçin. Ardından, bunu hafta boyunca uygulayın.  Zihinsel performansınız üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu görün. Sitemli hareket etmeyi alışkanlık haline getirin.En karmaşık işleri gece geç  saatlere  bırakırsanız beyninizin hızlı ve seri çalışmasını beklemeyin. Onun için işlerinizi sabah saatlerde yapınız. Alarmınız saat 8’de çalarsa, bu durumda sabah 10 gibi kahvaltı yaptıktan sonra çalışmanıza başlayınız.  

Zihninizi kendiniz için belirlediğiniz bir süre içerisinde bir zamanlayıcı gibi kullanın.

Ev ödevi, problem çözme gibi durumları kapsayacak şekilde 25 dakikalık kısa alıştırmalarla  Pomodoro tekniğini ( ilerleyen zamanlarda bu konuya değineceğim ) deneyin , ardından 5 dakikalık bir mola verin. Sonra tekrar deneyin.Bu sayede beyniniz sürekli aktif olarak çalışmaya devam edecektir. Mola vermek beyninizin aklında tutmasına, soru üzerinde daha iyi odaklanmasına ve o sorunu daha hızlı çözmek için bilgilere kolayca erişmesine ortam sağlamış olur.

beyin egzersizleri nelerdir

 

Beyninizi , yeteri kadar uyuyarak   yeniden başlatın. 

Beyninizi Güçlendirmek İçin Ne  Yapmalıyız ?

 • Sağlıklı ve  yağlar bakımından zengin, organik, taze ve doğal gelişen yiyecekler yiyin. Multivitamin ve Omega-3 takviyesi yapın.
 • Fiziksel aktiviteye katılmanız önemlidir.
 • Kısa süreli ve aralıklı olarak zihinsel aktiviteye katılın (okuma, problem çözme, meditasyon)
 • Kaliteli uykuyu unutmayın

Küçük bir beyin egzersiz oyununu şöyle yapabilirsiniz. 

Kelimeleri düşünmeye ve kafanızda şekillendirerek söylemeye başlayın Öreneğin  beyzbol, ev, kedi, kalem, diş fırçası . Şimdi onları tamamen rastgele ve ilişkisiz hale getirmeye çalışın – Kurbağa, ay, tenis ayakkabısı, saç folikülü, televizyon, kum … beyin ağını genişletmiş olursunuz.

beyin egzersizleri

Rahatlamak için zaman bulun: Beyninizi tamamen kapatın, hiç bir şey düşünmeyin. Sadece başka bir şekilde kullanmak demek değildir.

Standartlarınızı yükseltin : Her gün kendi kendinize sorun, düşündüğünüzden ve yapabileceğinizden daha fazlasını yapmaya çalışın ve işi ciddiye alın. İşyerinde veya okulda zorlayıcı zihinsel görevlere  katılmaya çalışın.

Spor yapın : Aerobik egzersizlerin öğrenme yeteneğine ve insan hafızasına fayda sağladığı çok defa kanıtlanmıştır.  Sinir hücrelerinin çoğalmasına ve  aralarındaki bağları güçlendirmesine  ,bunların  hasar görmelerini önleyerek sinir hücrelerini uyararak beyninizi ivmeli bir kapasitede çalışmaya teşvik etmiş olur egzersiz.

 İyi Bir Gece Uykusu Alın : Harvard’da  yapılan araştırmalara göre ;  insanların uyuduktan sonra uzaktan ilgili fikirlerin bağlantıları arasındaki bağı kurma olasılığının yüzde 33 daha fazla olduğu ispatlanmıştır.

Zeka Oyunları Oyna : Zeka oyunları beynin ilacıdır

beyin geliştirme egzersizleri

Meditasyon Yapın : Farkındalığı arttırır ve  düşüncelerde  kaybolmanızı engeller.

Beyniniz İçin Çeşitli Görevlere Dikkat Edin: Beyninizin hem analitik hem de özgün  işler gerçekleşip gerçekleşmediğini  kontrol edin. Beyninize farklı  görev türleri vererek analitik ile özgün düşünce arasında geçiş yapmayı unutmayın.Bu egzersizler beyninizi daha akıllı tutar.

Yeni Şeyler Öğrenin : Her gün yeni şeyler öğrenmeye çalışın. Yeni bilgiler üzerinde araştırma yapın. Bazı kurslara ve etkinliklere katılın.

Aldığınız Yeni Bilgileri Tartışın ve Paylaşın: Tüm bilgileri gerçek hayatta kullanmaya çalışın. Bu unutkanlığınızı azaltır. Her şeyi hızlı yap. Yapmanız gereken her şeyi yapma hızınızı üçe ,beşe katlayın ve zihninizi zorlaştırın.

Beyninizi Konuları Daha Hızlı Öğrenmesini Sağlamak İçin Ne Yapmalıyız.

1. Hafızanızı çalışın. Onu tembelliğe itmeyin. ( Yemek yerken dahi gerekirse lokma sayma oyunu oynayınız. 🙂 )

2. Art arda farklı bir şey yapın. ( matematik probleminden sonra , ezber yapmaya çalışın ) 

3. Yeni bir şeyler öğrenin. ( yeni bilgi balon gibi beyninizi genişletir) 

4. Bir beyin jimnastiği programını izleyin. 

5. Vücudunu çalıştır.(egzersiz)

6. Sevdiklerinizle zaman geçirin.( mutlu beyin daha iyi çalışır) .

beyincik

En etkili  ve benimde en çok sevdiğim etkinlik :

Zihin haritalaması yapmayı  deneyin.

Sadece kalem ve kağıda ihtiyacın var.

Yapmanız gereken tek şey bir şey okuduktan sonra hatırladığınız her şeyi yazmak. Sonra da onu resim ile anlatmaya çalışmak.

 

MERAK EDENLER İÇİN :   Teknoloji Olmasaydı Ne Olurdu ?

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik. Eğer bu soruları kendinize soruyor ve cevabını da aşağı yukarı biliyorsanız , emin olun  doğru yoldasınız ve ufkunuz genişliyor demektir.  Zaten beynimizin , aklımızın , fikrimizin, düşüncemizin , kalbimizin ve yüreğimizin ilk amacı,  ufkumuzu geniş tutmak olmaktan geçer.

 • beyin geliştirme egzersizleri yapabilir miyim?
 • beyni geliştiren sporlar nelerdir?
 • beyin geliştirme oyunları oynasam faydalı olur mu ?
 • beyin geliştirme ilaçları gerçekten var mı  ?
 • beyni geliştiren yiyecekler var olan bir şey mi ?
 • yetişkinler için beyin egzersizleri ne kadar doğru ? 
 • zeka geliştirme kitaplarında acaba hangisini alsam daha mantıklı?

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

69
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir