5n1k Ne Demek ? 5n1k Soruları

2 min


69

5n1k Ne Demek?

Aslında ilk başlarda 5n1k habercilik alanında kullanılan bir yöntem olmakta iken, şimdi günümüzde oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Peki bu kadar yaygın kullanılan 5n1k nedir ve ne işe yaramaktadır? 5n1k soruları da Hemen hemen hepimizin duyduğu fakat bir çoğumuzun anlamını bilmediği bir habercilik ya da eğitim terimidir. Bir konu hakkında bilgiyi edinmek ya da en kısa yoluyla bilgiyi aktarmak için kullanılan bir yöntemdir. Bu terim için bir çeşit metot ya da analiz anahtarı tabirini de kullanabiliriz.

Belli başlı sorulacak sorularla açıklık getirilmesi gerekilen bir konuyu en iyi ve en kısa yoldan ifade etmek ve aydınlatmak için kullanılmaktadır. Bir başka ifadeyle önceden iyi hazırlanmış planlı bir programdır diyebiliriz. İnsanlar nasıl ki yapacakları bir şey için önceden hazırlandıklarında daha çabuk netice alırlarsa, önceden tasarlanmış bu sorular sayesinde de olaylara ve neticelerine o kadar çabuk ulaşmaktayız. Hemen hemen hayatında herkesin başarılı olduğu bir çalışmada kesinlikle ön hazırlık aşaması olmuştur, işte beş n bir k belli konularda bizi başarıya götürecek en temel çalışma ve hazırlık aşamasıdır.

Şimdi gelelim bu 5n1k sembolünün açılımının ne olduğuna, açılımında; Ne, Neden, Nasıl, Nerede, Ne Zaman ve Kim soruları kastedilmektedir.

5n1k Soruları Nelerdir?

Özellikle bazı olayların çok daha kısa sürede ve gayet açık bir şekilde anlaşılabilmesi için sorulan bazı sorular vardır ki, biz bunlara 5n1k soruları diyoruz. Peki bu kadar önemli olan bu sorular nelermiş hep beraber bakalım:

 • Ne sorusu ile; konunun ne olduğu ifade edilmektedir.
 • Neden sorusu ile; hedeflenen amacın ne olduğu kastedilir ve sorulur.
 • Nasıl sorusu ile; planın yöntemi anlatılır.
 • Nerede sorusu ile; uygulama mekanı ve yeri kastedilir.
 • Ne Zaman sorusu ile; olayın yaşanma sürecinin öncesi ve sonrası kast edilir.
 • Kim sorusu ile; fiili yapan ve sorumlu olan kişiler hakkında bilgi istenilir.

En çok habercilikte kullanılan bu 5n1k soruları yöntem, doğru haberin en kısa sürede elde edilmesini ve yine insanlara bir an evvel aktarılmasını kolaylaştırmak için kullanılmaktadır. Çünkü haberlerin hızlı ve en doğru bir şekilde aktarılması, habercilik faaliyeti açısından hayati bir önem taşımaktadır.

5n1k Haber Yazısı Örnekleri

 • Yozgat’ta öğle saatlerinde farklı iki grup arasında çıkan kavga sonrasında silahlı çatışmaya döndü ve 3 kişi öldü 2 kişide yaralandı.
 • İzmir’e gelen turistler gezi için İzmir kordon boyundan başlamak isteyince, kimliği belirsiz bir grup tarafından engellendiler.
 • Nevşehir ili Kapadokya ilçesinde uçan balon gezisine katılan bir gezi kafilesi meydana gelen kaza sonucu ölüm tehlikesi atlattı.
 • Barış Manço Taksim konserine yılbaşı gecesi on binlerce insan katıldı.
 • Beyoğlu’nda 5 katlı bir binanın 3. Katında akşam saatlerinde henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıkmış ve 3 kişi dumandan zehirlenerek hastaneye kaldırılmıştır.
 • Başkentte bir yakıt tankeri park halindeyken sabaha karşı belirlenemeyen bir nedenden alev aldı ve çevre sakinleri çok büyük panik yaşadı.

Bu gibi 5n1k haber yazısı örnekleri daha da çeşitlendirebilir ve siz daha fazlasını da elde edebilirsiniz.

 

MERAK EDENLER İÇİN :   Psikoloji Nedir ? Psikolog Nasıl Olunur ?

Şimdi her yazımdan sonra kendinize sormanız gereken sorular bölümüne geldik.

5n1k ne demek ile ilgili aramalar

5n1k nedir örnek verebilir misiniz ? 

5n1k izlemek istesem önce nereden başlamam gerek.

5n1k kitap okurlarına ne kazandırır ?

5n1k metinleri sadece sorulardan mı oluşur? Sebep sonuç ilişkisi aranmaz mı ?

5n1k 1. sınıf çocuklarına yaptırılır  mı ?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

69
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir