4K Teknolojisi ve 4K Ne Demek

1 min


70

4K Ne Demek?

Özellikle görüntü teknolojileri terimleri arasında sıkça duyduğumuz 4k ifadesi ne anlama gelmektedir ve açılımı ne olmaktadır? Birçoğumuzun sürekli duyduğu fakat anlamını bilmediği 4K, bir çözünürlük terimi olup karşımıza özellikle kameralarda ve ekran teknolojilerinde çıkmaktadır. En son teknoloji çözünürlüğü olan 4k bizlere yaklaşık olarak 12,7 milyon piksel içeriği sunmaktadır.

4K ne demek sorusunun asıl cevabına gelince, K harfi birçok sosyal medyada beğeni ve like gibi ifadelerin yanındaki sayının sonuna eklenerek bin sayısını temsil etmektedir. Çözünürlüklerde de aynı vazifeyi görmekte yani, 4K çözünürlük demek hemen hemen 4000 pikselden oluştuğunu ifade etmektedir. 4K çözünürlük kesinlikle kaliteyi ve çözünürlükte mükemmelliği temsil etmektedir.

4K görüntü kalitesine sahip telefonlar, televizyonlar ve kameralar ile diğerleri arasında ki görüntü farkını gördüğünüzde 4K ne demek çok daha iyi anlamış olacaksınız. Fakat telefonlarda çok fazla tercih edilmiyor çünkü çekilen görüntünün kalitesinden dolayı çok fazla yer kaplaması hafıza problemleri oluşturuyor. Eğer 4K telefon almayı düşünüyorsanız bu söylediğimiz aklınızın bir köşesinde tutun.

 

MERAK EDENLER İÇİN :   Kişilik Bozukluğu Hakkında Geniş Bilgi

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

70
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir