KİTABI, FİLMİ VE TİYATROSU SEVİLEN TİYATRO : 12 ÖFKELİ

1 min


101

12 ÖFKELİ TİYATROSU

12 Öfkeli tiyatrosu , 1957 yapımı bir film olarak “12 Kızgın Adam” filmini duymuş olabilirsiniz. Kitabı ile birlikte bu film de kült olarak dünya üzerinde büyük bir kitlenin sevdiği ve üst sıralara taşıdığı eserlerden. İşte bu başarılı ve kült film şimdi de yeni döneme uyarlanarak kendi içinde belli değişimler göstererek sahneye taşınıyor.

Tiyatro oyunun adı 12  Öfkeli bir çok yerde 12 Öfkeli Adam veya 12 Kızgın Adam şeklinde adlandırılması veya söylenmesi muhtemel. Kitabı ve filmi sebebiyle bu tarz küçük karmaşalara sebebiyet verebilecek bu tiyatro oyunun hakkında fikir sahibi olmanız muhtemel. Konuyu bilmeyenler için 12 Öfkeli oyununun konusunu kısaca açıklayabiliriz. Oyunda asıl mesele bir insanın hayatı. Bu hayatın gidişatına yön verecek 12 insan ve kısa zaman.

Ön Yargıyı Bırakacaksınız

Olay örgüsünün tek bir yerde sabit bir şekilde ilerlemesi size sıkıcı gibi gelse de oyun hakkındaki ön yargılarınızı bir kenara bırakarak izlemenizi tavsiye ederiz. Kişiler arası geçen hararetli bir sohbet üzerine kurulan bu oyunda mekan sabitliği ve tekdüzeliği kimseyi rahatsız etmiyor çünkü genellikle farkına bile varılamıyor. Yazarın başarılı kalemi ve etkileyici konu sizi tüm diğer detaylardan kopararak konuşmaların, fikir çatışmalarının ortasına atıveriyor.

Raginald Rose tarafından kaleme alınan bu eseri Türkçeye çeviren değerli isim Necati Şahin oluyor. Raginald Rose bu eseri bir tiyatro olarak kaleme almadığı için film ve oyun arası farklılıklar, eksiklik veya fazlalıklar fark edebilirsiniz. Her bir türünde farklı şekilde etkileyici olması bu detayları da önemsizleştiriyor.

Kitabı, filmi ve tiyatro oyunu ile 12 Öfkeli etkileyici bir eser olarak her türde bu etkileyiciliği sürdürerek izleyicilere farklı tatlar sunmayı başarıyor. Önerimiz kitabını, filmini ve oyununu yani her bir türünü okuyup izleyip deneyimlemeniz olacaktır.

MERAK EDENLER İÇİN :   FARKINDALIK İÇİN ÇARPICI BİR OYUN : TAHTSIZ KRALİÇE

Her zaman bir yanılma payının olabileceğini, bir insanın hayatı söz konusu iken karar almanın ne kadar düşündürücü ve tehlikeli olabileceğini, vicdan, yükümlülük gibi kavramları daha iyi kavratan bir oyun olarak 12 Öfkeli sahnede siz izleyicileri bekliyor.

Lütfen önerileriniz varsa yorum kısmına belirtiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

101
editor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir